Múzeum školstva a pedagogiky ÚIPŠ
Bratislava

 Logo Múzeum školstva a pedagogiky ÚIPŠ

Miesto konania akcie: Hálova 16, Bratislava - Petržalka, Prístavba budovy Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej

 

Dátum a čas konania akcie: 19.05.2012, 10.00 - 24.00, posledný vstup 23.30 h

 

Stručná charakteristika akcie / program:


► Výstava: Spisovatelia v školských laviciach
Mnohí sú už maturitnými otázkami...mnohí majú predpoklady, aby sa nimi stali...spisovatelia T. Janovic, L. Ballek, E. Farkašová, O. Feldeková, J. Banáš, D. Kapitáňová, D. Hevier, G. Murín, P. Rankov, E. Borušovičová, P. Nagyová-Džerengová, M. Hvorecký prijali pozvanie k rozhovoru na tému: ako si spomínajú na svoju školu - na obľúbených i menej obľúbených učiteľov, predmety, známky, lásky, spolužiakov, rozhodovania kam po základnej a strednej, na smelé či nesmelé začiatky, než sa stali skutočnými majstrami slova. Zaspomínali si s nami a my Vám ich pútavé výpovede spolu so školskými dokumentmi ponúkame prostredníctvom výstavy s názvom „Spisovatelia v školských laviciach“. Dozviete sa, ako oni - spisovatelia rôznych generácií vnímali a prežívali dobu, v ktorej strávili svoje školské roky i ako tieto ovplyvnili a určili ich ďalšie smerovanie v živote. Určite stojí za to pristaviť sa pri každom z nich... možno v ich výpovediach nájdete aj niečo z vlastných školských spomienok.

► Expozície: Pohľad do prírodovedného kabinetu a triedy 60. rokov 20. Storočia
Roky šesťdesiate – obdobie Beatles, Gagarina vo vesmíre, Pražskej jari, krátkych sukní a dlhých vlasov. Škola sa mení – Osemročnú strednú školu nahradila Základná deväťročná škola, drevené lavice vystriedali modernejšie s kovom, na stenách tried visel obraz prezidenta Novotného, začali sa používať prvé magnetofóny ako učebné pomôcky. V kabinetoch sa však nachádzajú i také pomôcky, ktoré učitelia používali už niekoľko desaťročí.

► Sprievodné podujatia:
• 11.00 h Slávnostné vyhodnotenie projektu Zaostri na školu! a odovzdávanie cien víťazom.
Do projektu sa zapojilo 105 škôl z celého Slovenska. Jeho cieľom bolo pátranie po starých fotografiách škôl a školských interiérov a dokumentovanie toho, ako sa v priebehu rokov zmenili. Výsledky pátrania budú prezentované v našej dobovej triede a tiež na webovej stránke múzea.
• 17.30 h Spomínanie na školu a spisovateľské začiatky s majstrami pera (z našej novej výstavy).

 

Špecifiká akcie:

Počas podujatia bude platiť do múzeí / galérií v Bratislave opäť jednotné, zvýhodnené vstupné, ktoré zaplatíte v prvom navštívenom múzeu či galérii a do ostatných už máte vstup zdarma. K vstupenke dostanete aj program podujatia.

 

Vstupné:

1,5 € / osoba - za túto sumu môžete navštíviť viac ako 50 múzeí a galérií v našom hlavnom meste.

 

Informácie:

Tel.: 02/ 624 106 65, 0917 693 235

E-mail: msap@uips.sk

Kontaktná osoba: Martina Kočí

Web: www.msap.sk

 

Informácie o múzeu/galérii na Muzeum.SK

 

««« Návrat na hlavnú stranu

 

www.muzeum.sk

 

Facebook

 

Facebook BA