Gemersko-malohontské múzeum
Rimavská Sobota

 Logo Gemersko-malohontské múzeum

Miesto konania akcie: Nám. M. Tompu 5, Rimavská Sobota

 

Dátum a čas konania akcie: 19.05.2012, 18.00 - 24.00

 

Stručná charakteristika akcie / program:


Plagát k podujatiuHosť večera – Elena Vacvalová.
Hosťom večera bude herečka a humoristka Elena Vacvalová, rodáčka z Tisovca v regióne Gemer-Malohont.

Klavírny polrecitál Gabiky Ujpálovej.
Gabriela Ujpálová je rodáčka z Rimavskej Soboty, študuje na VŠMU v Bratislave, na klavíri bude hrať skladby Chopina, Rachmaninova, Haydna a Ginastera.

Ukážka bojových umení.
Bojové umenia predvedie Cech starých bojových umení Vlčí Tesák z Krupiny. Ukážky bojových umení budú z obdobia z obdobia vrcholnej gotiky a začiatku renesancie.

Lukostreľba a streľba z kuše.
Podujatie ponúkne návštevníkom nielen ukážky týchto tichých zbraní ale aj možnosť vyskúšať si ich.

Výstava Ferenczy István (1792-1856). Človek a dielo.
Výstava je venovaná známemu maďarskému klasicistickému sochárovi a múzeum ju sprístupní pri príležitosti 220. výročia narodenia umelca. Ferenczy sa nielen narodil v Rimavskej Sobote, ale tu otvoril aj sochársku dielňu. Bol majstrom gemersko-malohontského sochára Miklósa Izsóa. Pochovali ho v Rimavskej Sobote. Tu sa na bočnej strane reformovaného kostola nachádza jeho krypta. Múzeum uschováva časť jeho pozostalosti, ktoré tvoria súčasť historického a výtvarného fondu. Ide o busty a kresby Ferenczyho, jeho osobné predmety ako sú: fajky, tabačnica, odev, čiapky, kabát, sako. Výstava je pozoruhodná aj z toho hľadiska, že vznikne v spolupráci s múzeami ako: Magyar Nemzeti Galéria, Magyar Nemzeti Múzeum a Szépmuvészeti Múzeum v Budapešti, kde sa nachádzajú ďalšie časti z jeho pozostalosti.

Výstava Tehly a tehliarstvo v Gemeri – Malohonte a Novohrade.
Výstava prezentuje používanie tehly - stavebného materiálu, ktorý sa na území Slovenska začal používať už v dobe rímskej. Svoj najväčší rozmach tehla zaznamenala až v období stredoveku, ale hlavne novoveku. Ambíciou výstavy je prezentovať používanie tehly na území Gemer – Malohont a Novohrad prostredníctvom širokej škály nálezov signovaných tehál, objavených na tomto území. Časť výstavy bude venovaná aj výrobe tehál a produkcii tehelní na území Gemera – Malohontu a Novohradu. Prostredníctvom výstavy chceme poukázať na mimoriadne postavenie dnes už tohto zabudnutého remesla v Gemeri – Malohonte a Novohrade.

Tvorivá dielňa – výtvarná.
Výtvarná tvorivá dielňa bude zameraná na kreslenie, či modelovanie z hliny a tematicky bude viazaná k obsahu výstavy Ferenczy István (1792-1856). Človek a dielo.

Tvorivá dielňa – literárna.
Literárna tvorivá dielňa bude zameraná na vytvorenie literárnych príbehov-komixov na tému 130. výročia založenia múzea, ktoré si pripomenieme v septembri 2012.

 

Špecifiká akcie:

 

Vstupné:

0,50 €

 

Informácie:

Tel.: 047 / 563 27 41

E-mail: lindisova@gmmuzeum.sk

Kontaktná osoba: Bc. Elena Lindisová

Web: www.gmmuzeum.sk

 

Informácie o múzeu/galérii na Muzeum.SK

 

««« Návrat na hlavnú stranu

 

www.muzeum.sk

 

Facebook

 

Facebook BA