Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici
Banská Bystrica

 

Miesto konania akcie: Spoločenskovedná expozícia – Thurzov dom

 

Dátum a čas konania akcie: 16.05.2009, 18.00 - 22.00

 

Stručná charakteristika akcie:

Aktuálne výstavy:
„Keď múzeum jubiluje stodvadsiatykrát“
Od 7. mája do 2. augusta 2009 bude v priestoroch Stredoslovenského múzea v Thurzovom dome prebiehať výstava venovaná výročiu založenia múzea v Banskej Bystrici. V roku 2009 ubehne 120 rokov od založenia prvého Mestského múzea v Banskej Bystrici, ktoré je v súčasnosti známe pod názvom Stredoslovenské múzeum. Pri príležitosti jeho výročia sa pripraví zaujímavá výstava a 12. júla špeciálny program ku dňu Stredoslovenského múzea.

„Dialógy so starými majstrami II“
Od 2. apríla do 31. mája 2009 v priestoroch Thurzovho domu predstavíme reštaurátorskú tvorbu Jána Fiľa. Výstava prezentuje tvorbu reštaurátorského kolektívu, ktorá vznikla za posledných 12 rokov. Nosnú časť výstavy tvoria dokumentácie a fotografické panely.


Noc v múzeu
Počas tohtoročnej Noci múzeí v Thurzovom dome sa návštevníci prenesú do konca 15. storočia, stretnú kráľovský pár Mateja Korvína a jeho manželku Beatrix Aragónsku, predstaví sa šermiarska skupina Cassanova i sokoliarska skupina Sv. Bavona. Návštevník nahliadne do tajov histórie, po ktorej ho budú sprevádzať lektori v historických kostýmoch. Záver vyvrcholí koncertom hudby starých majstrov v podaní študentov Akadémie umení a ohňovou šou. Prehliadku pripravenú v rámci projektu Noc múzeí a galérií 2009 podporilo mesto Banská Bystrica.
18.00 - 18.30 Sprievod družiny Mateja Korvína v historických kostýmoch na Námestí SNP pred Thurzovým domom. Vystúpenie šermiarskej skupiny Cassanova v historických šermiarskych kostýmoch a prezentácia kráľovských sokoliarov.
18.00 - 20.00 (posledný vstup o 20.00) Prehliadka stálej expozície- lektorované kostýmované prehliadky.
21.00 - Zelené tóny v rámci Noci múzeí.
Už v predvečer tretej májovej nedele v Thurzovom dome zaznejú Zelené tóny v rámci Noci múzeí. V podaní študentov Akadémie umení odznenie repertoár pozostávajúci zo skladieb starých majstrov.
22.00 - zatvorenie brány múzea, ohňová šou pred Thurzovým domom.

 

Špecifiká akcie:

 

Vstupné:

zadarmo

 

Informácie: Stredoslovenské múzeum – Thurzov dom, námestie SNP č. 4, 9750 90 Banská Bystrica

Tel.: 048/ 412 58 97

E-mail: thurzovdom@stredoslovenskemuzeum.sk

Kontaktná osoba: Mgr. Adriana Políčeková

Web: www.stredoslovenskemuzeum.sk

 

Informácie o múzeu/galérii na Muzeum.SK

 

««« Návrat na hlavnú stranu

 

La Nuit des musées - 16.05.2009