Hradné múzeum Fiľakovo
Fiľakovo

 

Miesto konania akcie: hrad Fiľakovo

 

Dátum a čas konania akcie: 16.05.2009, od 20.00

 

Stručná charakteristika akcie:

Hradné múzeum vo Fiľakove otvára dňa 16. mája 2009 (v sobotu) o 20.00 v Bebekovej bašte hradu – v rámci celoštátneho podujatia Noc múzeí a galérií – dve výstavy s tureckou tematikou – výstavu „Turci na Slovensku“ v spolupráci so Slovenským národným múzeom a výstavu fotografií Martina Caku a Pavla Demeša pod názvom „Spojenia a dialóg“ o tureckých pamiatkach na Slovensku a kresťanských pamiatkach v Turecku v spolupráci s Veľvyslanectvom SR v Ankare.
Putovná výstava „Turci na Slovensku - Turecké pamiatky v zbierkach múzeí na Slovensku“ odštartovala v roku 2008 z Podunajského múzea v Komárne. Ponúka na jednom mieste turecké nálezy pochádzajúce hlavne zo 16. a 17. storočia, zozbierané z mnohých kútov Slovenska. Exponáty zapožičalo šesť múzeí od Bratislavy po Betliar. Návštevník sa po vstupe ocitne najprv medzi predmetmi vojny (pušky šešhane, jatagány, šamširi), potom medzi predmetmi používanými v mieri (úžitkové predmety, podstavec pod korán, fajky). Najvzácnejšími exponátmi sú turecký stan požičaný z múzea v Betliari, prilba s hlavou diabla a fajansové taniere vyrobené v Izniku. Kurátorom výstavy je archeológ PhDr. Zoltán Drenko - fiľakovský rodák, syn zakladateľa miestneho múzea. Výstava bude sprístupnená do 9. augusta 2009.

Sprievodným programom bude koncert budapeštianskej skupiny Arasinda, ktorá vo svojich etno-jazzových hudobných úpravách buduje na tureckú ľudovú hudbu, pričom sa snaží zachovať autentickosť prednesu, hlavne v štýle spevu a hry na nástroji saz baglama.

Nenechajte si ujsť nočnú prehliadku hradu vysvieteného fakľami, na ktorú bude dokonca voľný vstup.

 

Špecifiká akcie:

 

Vstupné:

voľný vstup

 

Informácie:

Tel.: 047/ 438 20 17, 438 26 19

E-mail: hradnemuzeum@filakovo.sk

Kontaktná osoba: Mgr. Attila Agócs

Web:

 

Informácie o múzeu/galérii na Muzeum.SK

 

««« Návrat na hlavnú stranu

 

La Nuit des musées - 16.05.2009