Ponitrianske múzeum (NM) Nitra
* Nitra Museum at Nitra (NM)

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Štefánikova trieda 1, 949 01 Nitra

Tel.: +421 37 651 00 00, +421 37 651 42 53
E-mail: nimuz-sek@mail.t-com.sk, ponitrianskemuzeum@gmail.com
Www: www.muzeumnitra.sk, www.facebook.com/ponitrianskemuzeum

 

Otváracie hodiny

 

Po 9.00 - 15.00
Ut-Pi 9.00 - 17.00
So-Ne 10.00 - 17.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Ponitrianske múzeumPonitrianske múzeum ako zariadenie vlastivedného typu realizuje svoju zbierkotvornú činnosť v nitrianskom regióne v oblasti botaniky, zoológie, archeológie, histórie, etnografie a numizmatiky.
Ponitrianske múzeumPrvými zberateľmi muzeálií a zakladateľmi múzea v Nitre boli profesori a študenti piaristického gymnázia. Svoju zbierku pod názvom Zbierka starožitností nitrianskej župy r.k. vyššieho gymnázia sprístupnili verejnosti v máji 1878. Zbierka sa stala základom pre vznik Župného múzea Nitrianskej župy v Nitre, ktoré založili v roku 1896 a v roku 1900 slávnostne otvorili. V priestoroch piaristov zostalo aj v ďalších rokoch. Od roku 1951 do roku 1962 bolo zrušené, pričom po obnovení činnosti sídlilo v budove Veľkého seminára. V roku 1990 sa odsťahovalo do mestskej radnice.
Sídlom múzea je novorenesančná budova, ktorá bola postavená v roku 1880 ako radnica podľa projektu nitrianskeho staviteľa Jána Lyku (budova je kultúrnou pamiatkou).

 

Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum

 

Expozície

Skvosty dávnovekého Slovenska
Expozícia klenotnicového typu predstavuje vyše 2300 unikátnych archeologických nálezov od doby kamennej až po 18. storočie z územia celého Slovenska.

Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum
Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum

 

Nitriansko v zrkadle dejín
Výstava približuje kultúrno-historický vývoj historického Nitrianska od praveku, cez včasnú dejinnú dobu, až po stredovek so zreteľom na situáciu vo veľkomoravskej dobe, resp. v 9.-10.storočí.
Počiatky osídlenia, prvé stopy po prítomnosti človeka v našom regióne i na území Slovenska, dokladajú paleolitické nálezy - kamenné nástroje i kostrové pozostatky mamuta. Obdobie neolitu pripomínajú výrobky prvých roľníkov, najmä keramické nádoby a bronzovú dobu výtvory najstarších metalurgov. Sú tu zastúpené tiež remeselné i umelecké výtvory starých Keltov a Germánov i našich slovanských predkov.
Šperky, ozdoby odevu, zbrane i predmety dennej potreby dokladajú vynaliezavosť, zručnosť a hlboké estetické cítenie ľudí danej epochy.
Trojrozmerné rekonštrukcie obydlí typických v jednotlivých obdobiach i významných archeologických lokalít umožňujú návštevníkovi utvoriť si predstavu o stavebných a remeselných technikách dávnovekých ľudí.

Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum

 

Život v lesných a vodných biotopoch

Výstava dermoplastických preparátov cicavcov a vtákov z nitrianskeho regiónu.

 

Ponitrianske múzeum spravuje aj Mestské múzeum v Zlatých Moravciach

 

Dom ľudového bývania Šaľa

 

Výročná cena časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2006Výročná cena časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2006Ponitrianske múzeum získalo Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2006 v kategórii Výstava za výstavu Bojná – neznáme centrum Nitrianskeho kniežatstva s prihliadnutím na publikáciu Bojná. Hospodárske a politické centrum Nitrianskeho kniežatstva.

Viac na http://www.zms.sk/pam2006.htm...

 

 

Kalendárium

Klub paličkovanej čipky – každý pondelok o 14.00 hod.
Stretnutie členov Slovenskej numizmatickej spoločnosti každú nedeľu v párnom týždni o 10.00 hod.
Klub filatelistov – každú prvú nedeľu v mesiaci o 10.00 hod.

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
03.07.2017, vernisáž o 15.00 29.10.2017 Ľudmila Cvengrošová - sochárka slovenskej histórie

Ľudmila Cvengrošová - sochárka slovenskej histórieAkademická sochárka a autorka plastiky keltského kniežaťa Biateca v Bratislave, kamennej plastiky Slovanky na hrade Devín, či súsošia sv. Konštantína a Metoda pod Nitrianskym hradom – Ľudmila Cvengrošová predstaví svoje unikátne výtvarné diela dokladujúce našu minulosť na výstave v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre, ktorá bude slávnostne otvorená 3.7.2017 (pondelok) o 15.00 hod.
Históriou nášho bytia sa zaoberajú historici štúdiom rôznych písomných prameňov, ktoré sa zachovali. Archeológovia prostredníctvom archeologických výskumov, pri ktorých nájdu rôzne nálezy, ktoré tu zanechali naši predkovia, potvrdia, vyvrátia, alebo úplne prepíšu dejiny.
Akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová je jednou z mála výtvarníkov, ktorí sa programovo venujú stvárneniu našej histórie. Spoluprácou s archeológmi prinášajú jej diela prehľad o najstaršej histórii Slovenska so zreteľom na nálezy, významné postavy a historické udalosti. Jej výtvarné diela sú inšpirované dejinami Slovenska od praveku, cez prvých roľníkov, staršiu dobu železnú, Keltov, Germánov, Rimanov, Slovanov, Avarov, až po slovenské kniežatá a obdobie Veľkej Moravy. Výtvarná tvorba Ľudmily Cvengrošovej zahŕňa okrem sôch aj širokú škálu medailí, plakiet a reliéfov. Majstrovsky zvláda rôzne techniky, ako sú kameň, kov, drevo, či kolorovaná terakota. Pri príležitosti mestských osláv Nitra, milá Nitra, pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre v spolupráci s AÚ SAV a Slovenským poľnohospodárskym múzeom unikátnu výstavu svojho druhu, ktorá bude slávnostne otvorená 3.7.2017 (pondelok) o 15.00 hod. v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre, Štefánikova tr.1. Výstava potrvá do 29.10.2017.

 

06.09.2017 29.10.2017 Prehliadaná príroda

Prehliadaná prírodaAj vy žijete v zhone každodenných povinností a čarokrásnu prírodu, ktorá nás obklopuje vnímate ako samozrejmosť? Výstava Prehliadaná príroda Vám poskytne nezabudnuteľný pohľad na skryté tajomstvá prírody od 6.9. – 30.9.2017 v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre.
Denno-denne sa stretávame s rôznym druhom hmyzu, ktoré nám vojdú do príbytkov, alebo si sadnú na rastlinu, ktorú máme na balkóne, či v záhrade. Počas prechádzok v prírode stretávame rôzne druhy živočíchov. Niektoré nás na prvý pohľad zaujmú svojím sfarbením, za vonkajšou krásou sa však skrýva ich zložitý život, ktorý nám príroda nedáva na obdiv, pretože má zostať v utajení, aby sa zabezpečila nová generácia. Ponitrianske múzeum v Nitre pripravilo vo svojich priestoroch pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva výstavu, ktorá poskytne jedinečnú možnosť nahliadnuť do tajov prírody. Na obdiv budú vystavené rôzne druhy vajíčok vtákov, ktoré sú ukryté v hniezdach, mláďatá raticovej zveri, ktoré sú vďaka sfarbeniu chránené pred predátormi a zároveň sú ťažko zhliadnuteľné, rôzne druhy chrobákov, minerálov, húb. Za pohľad bude určite stáť zbierka motýľov, ktoré nás v prírode zaujmú „tancom“ vo vzduchu a rôznych druhov nočných motýľov, ktoré vychádzajú zo zeme, alebo z lístia vo večerných hodinách za potravou. Unikátnym kúskom svojho druhu budú zuby slona lesného a mamuta stepného, ktorý sa v minulosti nachádzal na našom území. Výstavu bude dopĺňať servis na stolovanie z konca 19. stor. až 40 - rokov 20. stor., zdobený rôznymi motívmi prírody zn. Herent a z Nitrianskej maľovni porcelánu.

 

08.09.2017, vernisáž o 17.00 30.09.2017 Iné činnosti IV. Nitra, Moje mesto

Veľa umelcov stvárňovalo v minulosti a stvárňuje i v súčasnosti Nitru v rôznych výtvarných podobách. Ako sa mení a plynie doba, tak sa mení aj podoba Nitry. Ako vidia žiaci SZUŠ Ateliér Médea fragmenty histórie a súčasnej podoby mesta, predstaví výstava Iné činnosti IV., Nitra, moje mesto, ktorá bude slávnostne otvorená 8.9.2017 o 17.00 hod. v priestoroch Ponitrianskeho múzea, Štefánikova tr. 1, Nitra.
Ponitrianske múzeum v Nitre pripravilo pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva v spolupráci so SZUŠ Ateliér Médea vo svojich priestoroch IV. ročník výstavy Iné činnosti. Témou tohto ročníka je Nitra, moje mesto. Tento námet sa pre výtvarníkov stáva pomerne obľúbeným. V minulosti matku slovenských miest výtvarne stvárňovalo a v súčasnosti stvárňuje veľa umelcov z vlastnej perspektívy, pretože tak ako sa mení a rýchlo vyvíja doba, tak aj mesto Nitra mení vplyvom doby svoju podobu a ponúka neskutočne veľa možností jeho zachytenia a interpretácie. Žiaci SZUŠ Ateliéru Média pracovali síce pod vedením pedagógov, no fragmenty histórie i súčasnej podoby mesta spracovali svojou optikou. Približne štyridsať veľkoformátových skupinových prác žiakov ponúkne pohľad detí na kultúrno-historicky významné mesto s architektonickými dominantami, osobnosťami spoločenského i bežného života. Detské práce budú doplnené prácami študentov z kurzu pre dospelých.

 

05.10.2017 19.11.2017 Slovenské čipkovanie

Výstava čipiek Klubu priadky pri regionálnom centre remesiel UĽUV v Bratislave predstavuje techniky paličkovania z viacerých regiónov Slovenska.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!