SNM - Múzeum Betliar
* SNM - Betliar Museum

SNM - Múzeum Betliar - logo

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Kaštieľ Betliar
Kaštieľna ul. 6, 049 21 Betliar

Tel.: +421 58 798 31 18 - sekretariát (len v pracovné dni)
Mobil: +421 918 728 400 (pokladnica kaštieľa)
E-mail: betliar@snm.sk
Www: www.snm.sk

 

Otváracie hodiny

 

máj-september: Ut-Ne 9.30 - 17.30
apríl, október: Ut-Ne 9.30 - 15.30
november-marec: Ut-Ne 9.30 - 14.00

Otváracie hodiny počas sviatkov v PDF

Podrobné informácie o otváracích hodinách a jednotlivých vstupoch:
http://www.snm.sk/?muzeum-betliar-otvaracie-hodiny

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné: 6 €
Zľavnené vstupné: 4 € dieťa nad 6 rokov, študent (do 26 rokov, karty ISIC, ITIC, Euro >26),
                              senior (nad 62 rokov)
Dospelí - ZŤP, deti do 6 rokov, pedagogický dozor (1 učiteľ/15 detí): bezplatne
Foto: 4 €
Kamera: 6 €
Podrobné vstupné nájdete na stránke: http://www.snm.sk/?muzeum-betliar-vstupne.

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bezplatné.

 

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Múzeum BetliarMúzeum BetliarMúzeum Betliar sa špecializuje na múzejnú dokumentáciu života šľachty. Sídli v niekdajšom poľovníckom kaštieli rodiny Andrássyovcov (národná kultúrna pamiatka), ktorý je situovaný v rozsiahlom romantickom parku v Betliari.
Kaštieľ bol jedným z viacerých šľachtických sídiel Andrássyovcov do roku 1945. Prvú stavbu datujeme do obdobia prvej polovice XV. storočia. Neskôr objekt rozširovali. Dnešnú podobu kaštieľ dostal po poslednej veľkej prestavbe koncom minulého storočia za Emanuela Andrássyho.
Múzeum BetliarMúzeum BetliarKoncom XVIII. storočia začali budovať, ako u väčšiny šľachtických sídiel, prírodný park vhodne zapadajúci do scenérie okolitej prírody. Neskôr ho rozširovali a dopĺňovali mnohými dendrologickými vzácnosťami, ktoré dnes už tvoria 80-hektárový celok s mnohými vodnými i stavebnými atrakciami.
Komplex areálu kaštieľa v Betliari bol v roku 1985 vyhlásený vládou Slovenskej republiky za národnú kultúrnu pamiatku ako vzácne kultúrno-historické dedičstvo niekoľkých storočí.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA KAŠTIEĽA A EXPOZÍCIÍ
* BIG PHOTO-GALLERY OF MANOR-HOUSE AND EXHIBITIONS

 

Expozície

Bytová kultúra šľachty v 18. a 19. storočí bola sprístupnená po celkovej rekonštrukcii objektu a zbierok v roku 1994 a tvorí ju komplex národnej kultúrnej pamiatky kaštieľ Betliar s prírodným parkom. 

Expozícia v priestoroch kaštieľa Betliar je zameraná na život a bytovú kultúru uhorskej šľachty v 18. a 19. storočí. Vznikla z pôvodného mobiliáru a umeleckých zbierok viacerých príslušníkov grófskej rodiny Andrássyovcov, ktorí tu v minulosti žili a pôsobili. Po rozsiahlej rekonštrukcii kaštieľa, ktorá bola ukončená v roku 1994, vznikla nová muzeálna expozícia na interiérovej ploche 2308 m. Tvorí ju takmer 50 obytných miestností, viacero komunikačných a úžitkových priestorov (8 kúpeľní, garderóba, pracovné miestnosti). Dejiny kaštieľa, ktorý bol spočiatku iba jednoduchou prízemnou obrannou stavbou so strieľňami, sa začali odvíjať v 14. storočí. Počas nasledujúcich storočí majitelia menili podobu objektu, ale pôvodný charakter zmenili až úpravy v priebehu 18. storočia a na konci 19. storočia. Múzeum, sídliace v kaštieli od 50. rokov 20. storočia, sa stalo súčasťou „rodiny“ Slovenského národného múzea v roku 1996. V súčasnosti spravuje približne 25 000 ks zbierkových predmetov.

 

Expozícia exotických trofejí
Poľovanie patrilo v minulosti k obľúbeným voľnočasovým aktivitám aristokracie. Tento šport-koníček v kombinácii s fascináciou exotickými krajinami mali za následok početné cesty šľachty na Ďaleký a Blízky východ i do južnejších krajín Afriky. V roku 1849 podnikol dobrodružnú cestu do Indie gróf Emanuel I. Andrássy (1821-1891), ktorého považujeme za zakladateľa betliarskej zbierky trofejí a rarít. V jeho šľapajách pokračoval aj jeho syn Gejza I. Andrássy (1856-1938), ktorý sa preslávil ako poľovník a nadšenec pre všetko, čo bolo nebezpečné a napínavé. Expozícia preparátov z Afriky a Ázie bude inštalovaná v priestoroch zimnej záhrady kaštieľa tak, aby v návštevníkoch evokovala atmosféru doby, kedy kaštieľ navštevovali významné osobnosti európskych dejín.

Expozícia egyptológie
Starý Egypt oddávna fascinoval nielen vedcov a bádateľov, ale aj zberateľov a cestovateľov, ktorí často putovali za unikátnymi artefaktmi aj celé mesiace. Cestovateľská vášeň sa u Andrássyovcov spájala s tou zberateľskou, vďaka čomu sa Betliar ako jeden z mála šľachtických sídel v strednej Európe môže popýšiť unikátnou kolekciou egyptologických cenností. K ťažiskovým zbierkam patrí múmia kňaza boha Amona z pohrebiska v Gíze, datovaná do 12.-11. stor. pred Kr. a múmia dieťaťa z bližšie neurčeného egyptského náleziska z obdobia 5.-4. stor. pred Kr. Dopĺňajú ich hrobové nálezy vo forme drobných plastík – amuletov a ich fragmentov, ktoré zastupujú rôzne obdobia, počnúc 7. stor. pred Kr. po 1. stor po Kr.

 

Múzeum Betliar, foto SNMKaštieľ Betliar obklopuje jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku, v ktorom rastú vzácne cudzokrajné dreviny, ale aj domáce duby a smreky. Darí sa tu aj najväčšej magnólii v Strednej Európe. Park postihlo v nedávnej dobe (v júni 2010) veľké nešťastie, keď víchrica zničila 51 stromov. Momentálne SNM-Múzeum Betliar pracuje na odstraňovaní škôd. Napriek tomu je kaštieľ miestom, kde možno stráviť príjemné chvíle či už v expozíciách alebo v okolí.
V parku sa nachádza vodopád, jaskyňa a tri fontány. Jedna z nich v tvare štvorlístka a s bronzovou sochou Psyché sa nachádza pred kaštieľom. Ďalšie dve využívali Andrássyovci ako bazény na kúpanie.
Park v minulosti poskytoval priestor pre rôzne športové aktivity, okrem jazdy na koni, či poľovačiek, to bol tenis a kriket, ktorý si grófi a ich návštevy rady zahrali. Na mieste tenisového kurtu však dnes nájdeme len zelenú lúku s tzv. čínskym pavilónom, kde sa odkladalo športové náčinie.

 

Historická hradná expozícia Krásnohorské Podhradie

Hrad Krásna Hôrka SNM-MB Krásnohorské Podhradie

 

Mauzóleum Andrássyovcov Krásnohorské Podhradie

Mauzóleum Andrássyovcov SNM-MB Krásnohorské Podhradie

 

Múzeum je súčasťou SNM Bratislava

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
10.06.2016 18.09.2016 ŽOFIA
PANI KRÁSNEJ HÔRKY

Pozvánka na výstavu (PDF)
Letná sezóna 2016 sa v betliarskom kaštieli nesie v znamení tajomstvami opradenej barónky Žofie Serédyovej.
Múzeum sídliace v kaštieli Andrássyovcov sa rozhodlo o nej usporiadať reprezentatívnu výstavu, ktorá je zároveň súčasťou príprav novej expozície hradu Krásna Hôrka. Sme veľmi radi, že výstavu organizujeme s podporou Poštovej banky, ktorá je generálnym partnerom našej výstavy.
Výstava sa snaží vďaka historickému a pramennému výskumu priblížiť návštevníkom život tejto záhadnej osobnosti. Žofia Serédyová sa narodila asi v roku 1663 v bohatej a významnej sedmohradskej šľachtickej rodine. Jej prvým manželom bol vysokopostavený vojenský hodnostár, František Rhédey, kapitán mesta a župan stolice Kluž (Cluj Napoca, Rumunsko). Sobášom s barónom Štefanom I. Andrássym v roku 1689 sa stala súčasťou rodu, ktorý od 16. storočia ovládal hrad Krásna Hôrka. Veľká časť Žofiinho života sa však zrejme odohrávala na cestách medzi Sedmohradskom, panstvami zdedenými po rodičoch a majetkami jej druhého manžela. Dokumenty, nachádzajúce sa v archívoch v Levoči, Rožňave, Prešove a Budapešti hovoria o nebývalom Žofiinom bohatstve v podobe luxusných šiat, šperkov či strieborných a zlatých nádob.
Žofia sa dožila pravdepodobne 47 rokov a smrť ju zastihla na hrade Krásna Hôrka, na sklonku posledného stavovského povstania Františka II. Rákócziho. Barónku pochovali v krypte farského kostola v Krásnohorskom Podhradí, kde jej telo našli o viac ako sto rokov v takmer neporušenom stave. Vzhľadom na výnimočnosť tejto skutočnosti sa Andrássyovci rozhodli pozostatky preniesť do hradu, kde ich vystavili v kaplnke Nanebovzatia Panny Márie.
Na výstavu sa podarilo zapožičať unikátne zbierkové predmety z pätnástich slovenských, maďarských a rumunských fondových a pamäťových inštitúcií. Návštevníci si tak budú môcť pozrieť viac ako sto vzácnych artefaktov zo 17. a 18. storočia, z ktorých mnohé pochádzajú z pôvodného zariadenia hradu Krásna Hôrka. Život a kultúru doby Žofie Serédyovej verne odzrkadľujú predmety patriace jej najbližším príbuzným, ako sú napríklad unikátne renesančné
a barokové šperky, zlatnícke práce, sklo, keramika, výtvarné diela, textílie a nábytok.
Snáď najzaujímavejším a pre návštevníkov najlákavejším „predmetom“ výstavy je samotná múmia, ktorú tím vedcov z Univerzity Komenského a SAV v Bratislave podrobil výskumu. Jeho výsledkom je okrem iného aj rekonštrukcia Žofiinej tváre, ktorú prezentujeme aj v podobe plastiky.

Žofia - pani Krásnej Hôrky
8. 9. 2016, 17.00 h
Derniéra výstavy - kurátorský výklad Mgr. Silvie Lörinčíkovej, PhD. a prípitok pri príležitosti ukončenia výstavy

 

júl 2016 august 2016 Večerné prehliadky kaštieľa BetliarVečerné prehliadky kaštieľa Betliar
- každú sobotu o 19.30 h.

 

20.08.2016, 15.00   BAROKOVÁ SVADBA A HOSTINA

Inscenovaná veľkolepá baroková svadba Žofie Serédyovej a Štefana Andrássyho s barokovou hostinou, celodenným remeselníckym jarmokom a s prehliadkami kaštieľa so Žofiou a Štefanom až do večerných hodín.

Najvýznamnejším sprievodným podujatím výstavy Žofia – Pani Krásnej Hôrky je nepochybne inscenovaná baroková svadba, ktorú múzeum organizuje v spolupráci so Skupinou historického šermu Bojník a Sokoliarskou skupinou Hieraaetus z Bojníc 20. augusta 2016 o 15.00.
Baroková svadba Žofie Serédyovej a Štefana Andrássyho bude umelecká produkcia, zostavená podľa dobových dokumentov. Bude spojená s dobovou hostinou, tancami a ukážkami streľby z replík historických zbraní. Program bude trvať cca 90 minút, bude realizovaný na pódiu v parku kaštieľa pred fontánou.
Návštevníkov z okolia budú zvolávať na svadbu salvy z diel a dejom ich bude sprevádzať moderátor, ktorý predstaví životné príbehy hlavných protagonistov, ale aj svadobné zvyky zo 17. storočia. Po zásnubách mladého páru sa bude konať samotný obrad presne podľa historických prameňov z obdobia, kedy žila Žofia Serédyová. Návštevníci budú mať možnosť si zatancovať dobové tance a pripiť si s nevestou a ženíchom po obrade.
Po programe je plánované stretnutie návštevníkov so Žofiou a Štefanom v kaštieli počas prehliadok, ktoré budú prebiehať až do 19.30.
Návštevníci sa okrem hlavného programu na pódiu môžu tešiť na pečené prasa, remeselnícky jarmok a vystúpenia sokoliarskej skupiny Horus za kaštieľom.
Výstavu Žofia – Pani Krásnej Hôrky sme mohli zrealizovať aj vďaku podpore Poštovej banky, ktorá je jej generálnym partnerom. Projekt je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita.
Kaštieľ aj výstava Žofia – Pani Krásnej Hôrky sú sprístupnené do 18. 9. 2016.

 

26.08.2016, 17.00   Osudy žien – osudové ženy

Prednáška o veľkých ženách uhorských dejín
Prednáša: Dr. Beatrix Basics, historička umenia Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria Budapest (prednáška bude tlmočená z maď. jazyka)

 

04.09.2016,
11.00 - 15.00
  Tvorivé aktivity pre deti

Modelovanie barokového anjela zvaného „putti“
Práca detí na tému barokový anjel, a to s použitím techniky modelovania hliny

 

09.09.2016, 17.00   Potomkovia Žofie Serédyovej v 21. storočí

Mgr. Martin Bartoš, historik, špecialista na genealógiu rodu Andrássy, Archív mesta Košice

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!