SOŠM – Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku, Kremnica
* Permanent Exhibition of Skiing in Slovakia, Kremnica

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Múzeum telesnej kultúry v SR
Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku
Bellov dom, Štefánikovo nám. 14, 967 01 Kremnica

Tel.: +421 45 674 28 56, +421 45 678 27 80
E-mail: infocentrum@kremnica.sk
Www: www.muzeumsportu.sk, www.kremnica.sk

 

Otváracie hodiny

 

Po - Pi: 11.00 - 15.00

V prípade záujmu o návštevu v utorok - štvrtok (skupina nad 5 osôb)
treba návštevu prihlásiť deň vopred na tel. č.: 02.44372427.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Vstupné: bezplatne

Foto, kamera: bezplatne

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Expozícia lyžovania KremnicaNa základe rokovania Národnej banky Slovenska - Múzea mincí a medailí v Kremnici, Slovenského združenia telesnej kultúry a Mesta Kremnica, prišlo koncom roka 2001 k prevodu fondu lyžovania z majetku Múzea mincí a medailí do vlastníctva Múzea telesnej kultúry v SR. V roku 2003 bola sprístupnená v spolupráci s Mestom KremnicaMTK - Expozícia dejín lyžovania na Slovensku.

Múzeum telesnej kultúry v SR pripravuje pre návštevníkov v priestoroch stálej expozície aj príležitostné výstavy. V Kremnici má zároveň detašované odborné pracovisko zamerané na dokumentáciu dejín lyžovania na Slovensku.

Expozícia lyžovania KremnicaExpozícia lyžovania otvorená v nových priestoroch!
Na základe rokovania Národnej banky Slovenska - Múzea mincí a medailí v Kremnici, Slovenského združenia telesnej kultúry a Mesta Kremnica, prišlo koncom roka 2001 k prevodu fondu lyžovania z majetku Múzea mincí a medailí do vlastníctva Múzea telesnej kultúry v SR. V roku 2003 bola sprístupnená v spolupráci s Mestom Kremnica MTK – Stála expozícia histórie lyžovania na Slovensku v priestoroch Informačného centra mesta Kremnica.
Expozícia lyžovania KremnicaOd roku 2010 však bola expozícia v zimných mesiacoch neprístupná, nakoľko Mesto Kremnica, správca a majiteľ budovy, v ktorej sa expozícia nachádzala, v rámci šetrenia finančných zdrojov na energiu priestor uzatváralo. Na základe podnetov občanov a návštevníkov Kremnice, ktorí žiadali o vyriešenie tejto situácie sa vedenie mesta rozhodlo ponúknuť Múzeu telesnej kultúry v SR nové priestory, aby expozícia mohla byť otvorená aj počas zimnej sezóny. Od piatka 6. decembra 2013 je reinštalovaná expozícia prístupná verejnosti v Bellovom dome (historická budova v susedstve Mestského úradu v Kremnica na Štefánikovom nám č. 14) každý piatok až nedeľu (mimo štátnych sviatkov) od 11h – do 15h.
Zatiaľ je verejnosti prístupná časť venovaná stálej expozícii, v priebehu budúceho roka bude pre návštevníkov otvorená aj druhá časť venovaná príležitostným výstavám. Prvou bude výstava venovaná 100 rokom organizovaného lyžovania v Kremnici.

 

 

Expozície

STÁLA EXPOZÍCIA LYŽOVANIA NA SLOVENSKU
Expozícia lyžovania KremnicaPo Expozícia lyžovania Kremnicaštyroch rokoch od slávnostného otvorenia ponúka Stála expozícia lyžovania na Slovensku obyvateľom i návštevníkom Kremnice pozrieť si jej novú podobu. Okrem panelovej časti, venovanej histórii lyžovania na Slovensku, s pripomenutím najvýznamnejších športových podujatí, dáva možnosť oboznámiť sa s novými prírastkami z akvizičnej činnosti Múzea telesnej kultúry v SR, ktorého expozícia je súčasťou, zameranej na lyžovanie.

Expozícia lyžovania KremnicaK najvýznamnejším patria predmety olympionikov Daniela Šlachtu, Štefana Harvana, Rudolfa Čillíka, Anny Pasiarovej, ale i strieborného medailistu zo ZOH 2006 v Turíne, Radoslava Žideka, či slovenského reprezentanta v behu na lyžiach Martina Bajčičáka. Reinštalácia expozície vznikla za finančnej podpory Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

Nové prírastky v stálej expozícii lyžovania na Slovensku

Nové hodnotné prírastky do zbierok múzea venovali úspešní športovci – snoubordista Radoslav Židek, prvý olympijský medailista zo zimných olympijských hier v ére samostatného Slovenska a bežec na lyžiach Martin Bajčičák.

Expozícia lyžovania Expozícia lyžovania Expozícia lyžovania Expozícia lyžovania Expozícia lyžovania

 

Martin Pokorný - SkokanSochu „Skokan“ vytvoril akademický sochár Martin Pokorný (absolvoval štúdium na VŠVU r. 2000 u prof. Juraja Meliša) pôvodne pre súťažnú výstavu „Šport a umenie“, ktorú vypísal Slovenský olympijský výbor na základe kultúrneho projektu Medzinárodného olympijského výboru. Plastika je od 1.8.2006 jedným z exponátov Múzea telesnej kultúry v SR- Stálej expozície lyžovania na Slovensku umiestnenej v Kremnici. Ďalšie dielo Martina Pokorného „Pyramída“ je súčasťou putovnej súťažnej medzinárodnej sochárskej výstavy pripravenej Organizačným výborom OH 2008 v Pekingu, momentálne prezentovanej v Šanghaji. Plastika Martina Pokorného je jednou z 277 sochárskych prác vybraných medzinárodnou porotou z viac ako 2400 oboslaných do súťaže z celého sveta.

 

Múzeum je súčasťou SOV – Slovenského olympijského a športového múzeua v Bratislave

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
29.04.2015 15.10.2016 Od rituálu k symbolu

Od rituálu k symboluOheň má neodmysliteľné miesto v histórii ľudskej spoločnosti, od rituálne podoby až k symbolu je schopný vyjadriť hlboké emócie, vytvárať predstavy, privádzať k sneniu, či odhaľovať ľudskú dušu. Od antických čias hrá významnú rolu v kultovom živote, slávnostiach alebo posmrtných obradoch, inšpiroval k vzniku mnohých národných legiend a mýtov. K najznámejším patrí z gréckej mytológie mýtus o Prometeovi, ktorý ukradol oheň bohom a priniesol ho ľuďom.
Olympijský oheň, olympijská štafeta a olympijská vlajka sú symboly olympijských ideálov.
Olympijský oheň sa považuje za symbol nesmrteľnosti olympijskej myšlienky, prepája moderné olympijské hnutie s antickými tradíciami. Prenášanie olympijského ohňa v podobe olympijskej pochodne do dejiska olympijských hier sa uskutočňuje ako olympijská štafeta. Zapaľovanie olympijského ohňa patrí k najemotívnejším zážitkom otváracieho ceremoniálu olympijských hier. Oheň planie počas celých olympijských hier a zhasína pri záverečnom ceremoniáli.
„Od rituálu k symbolu. Z histórie olympijskej štafety“ je nová výstava SOV – Slovenského olympijského a športového múzea (SOV – SOŠM). Jej cieľ je priblížiť 80- ročnú históriu putovania pochodne, od prvej štafety v roku 1936 po súčasnosť. Pozornosť na výstave je venovaná aj skutočnosti, že v roku 1936 jediný raz v histórii štafeta prebehla aj cez dnešné územie Slovenska. V stredu, 29.júla 1936 o druhej hodine popoludní, štafeta prebehla z Maďarska cez – hraničný prechod Oroszvár – Horvátjárfalu* do rakúskeho Kittsee. Medzi divákmi vítali bežcov v hojnom počte aj obyvatelia neďalekej Bratislavy.
(* Obce Rusovce a Jarovce sa stali súčasťou územia Československa v roku 1947, v súčasnosti sú mestské časti Bratislavy).
Výstavu okrem panelovej časti dopĺňa vzácny trojrozmerný materiál zo zbierok múzea a súkromných zbierok. Medzi vystavovanými predmetmi sú pochodne zo štafiet k jednotlivým olympijským, či zimným olympijským hrám, nechýba ani oficiálny odev Františka Chmelára, prezidenta Slovenského olympijského výboru, v ktorom bežal ako jeden z bežcov olympijskej štafety k XX. zimným olympijským hrám 2006 v Turíne.
Výstavu finančne podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Výstava bude sprístupnená v Kremnici od 29. apríla 2016 do polovice októbra 2016 ako príležitostná výstava v priestoroch „SOV – SOŠM - Stálej expozícii dejín lyžovania na Slovensku“.
Múzeum vydalo k výstave aj informačnú skladačku. Skladačka v pdf verzii je prístupná na stiahnutie na web stránke SOV www.olympic.sk alebo web stránke múzea www.muzeum.olympic.sk
V panelovej časti bude kópia výstavy od začiatku mája 2016 inštalovaná aj vo vestibule Športového gymnázia v Košiciach, ako súčasť výstavných podujatí SOV – SOŠM k podujatiu „Košice európske mesto športu 2016“.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!