OM - Oravský hrad Oravský Podzámok
* OM - Orava Castle Oravsky Podzamok

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

027 41 Oravský Podzámok

Tel.: +421 43 581 61 11, +421 43 581 61 19
E-mail: muzeum@oravskemuzeum.sk
Www: www.oravahrad.sk

 

Otváracie hodiny

 

Vážení návštevníci,
dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 1. 10. 2016 bude Oravské múzeum realizovať na Oravskom hrade komplexnú údržbu poškodených podláh (brúsenie, nátery), obnovu priestorov Thurzovho paláca, výmenu strešnej krytiny na administratívnom trakte Dolného hradu a pod. Vzhľadom na uvedené skutočnosti nebudú pre verejnosť od 01.októbra 2016 až do odvolania prístupné niektoré expozície Oravského hradu, za čo sa Vám vopred ospravedlňujeme.
V tomto období budú mať návštevníci možnosť prezrieť si niektoré časti Dolného a Stredného hradu.
Ďakujeme za pochopenie!

 

Otváracie hodiny všetkých expozícií Oravského múzea P.O.Hviezdoslava v PDF

november-marec: denne  10.00 - 15.00
apríl: zatvorené
máj,september: denne  8.30 - 17.00
jún: denne 8.30 - 17.30
júl,august: denne 8.30 - 18.00
október: denne  8.30 - 16.00

V dňoch 24.,25.,26., 31.12. a 1.1. - zatvorené

 

História-popis

Oravský hradZachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.Oravský hrad
Oravský hrad, kedysi sídlo Oravskej župy, vznikol v 13.-tom storočí na mieste staršieho osídlenia pochádzajúceho asi z rozhrania letopočtov. Prvá písomná historická zmienka pochádza z roku 1267, kedy bol kráľovským majetkom. Postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Thurzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významné Oravský hradstavby renesančného obdobia. V roku 1800 hrad vyhorel a bol veľmi poškodený. Čoskoro však bolo postarané o jeho konzerváciu a obnovu, pričom Pálffyovci (poslední majitelia) sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu.
Posledná a najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila až v rokoch 1953 - 1968.
Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky so zariadením z roku 1752.

 

Slávnostné uvedenie osvetlenia Oravského hradu

Oravský hrad - osvetlenieOravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, v pondelok 8. decembra 2008 slávnostne osvetlilo národnú kultúrnu pamiatku Oravský hrad. K realizácii takejto rozsiahlej akcie dopomohli aktivity Žilinského samosprávneho kraja a sponzorská podpora Slovenských Elektrárni Enel a. s. Svetlo sprevádza ľudstvo počas jeho existencie v najrôznejších podobách. Živý oheň bol vo všetkých kultúrach posvätným živlom , ktorý chránil ľudí pred nebezpečenstvom. Pec bola symbolom rodiny a domova. Svetlo nemá svoje miesto len vo viere ľudí, ale aj v umení a vo vede. Človek vynašiel umelý zdroj svetla, spútal ho a v nočnom čase rozsvietil našu planétu obrovským množstvom najrôznejších svetiel a reklám. A práve v nastávajúcom zimnom období, keď sila slnečných lúčov stráca na svojej intenzite, bola tak trocha symbolicky, prostredníctvom pôsobivých umelých svetelných efektov, zviditeľnená časť nášho kultúrneho dedičstva, Oravský hrad. Oravský hrad - osvetlenieSlávnostné osvetlenie Oravského hradu vykonali spoločne zapnutím spínačov predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, generálny riaditeľ SE a. s. Bratislava Paolo Ruzzini a riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. Na recepcii, konanej v historických priestoroch Oravského hradu – Rytierskej sále, pozvaných hostí privítal spevácky súbor Sklo z Bratislavy a palatín Juraj Turzo pasovaním povýšil do grófskeho stavu s právom užívania všetkých dobrodení Oravského hradu predsedu ŽSK Juraja Blanára a generálneho riaditeľa Paola Ruzzini. Program, ktorého hlavnou myšlienkou bolo svetlo, jeho podoby a symbolika , sprevádzala ohňová šou a vianočný jarmok s ukážkami remesiel, sprítomňujúcich blížiace sa Vianočné sviatky. Okrem poslancom SNR a ďalších významných hostí sa tejto významnej udalosti zúčastnili aj mnohí návštevníci, ktorí chceli na vlastné oči vidieť hru živého ohňa i svetelných efektov a pritom zažiť pôsobivú a neopakovateľnú atmosféru.

 

Odomykanie Oravského hradu - galéria fotografií (1.5.2003)

 

 

Expozície

 

Prírodovedná expozícia je rozdelená na dve časti - Fauna a flóra Roháčov a Oravská priehrada.

Archeologická expozícia sa venuje pravekej minulosti osídlenia Oravy

Etnografická expozícia má názov Rok na dedine a prezentuje oravské obce.
 

Historická expozícia je tvorená pôvodným zariadením hradu a jeho stavbou.

 

Oravský hrad je súčasťou Oravského múzea OM Dolný Kubín

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
12.11.2016 06.01.2017 Študentská výstava OKO

Študentská výstava OKOPozývame Vás na výstavu mladej generácie umelcov nielen zo Slovenska, ale aj z Česka a Poľska. Výstava pod záštitou Oravského múzea P.O.Hviezdoslava a Spojenej školy v Nižnej bude verejnosti prístupná od 12. novembra 2016 do 6. januára 2017 v Hradnej dvorane Oravského hradu, ako súčasť klasickej prehliadky.

 

 

 

17.11.2016   Akcia pre študentov

17.november bol Medzinárodnou študenstkou úniou vyhlásený za deň študentstva. Urobili tak na počesť deviatich študentov, ktorí boli 17. novembra 1939 po protinacistickej demonštrácii v Prahe popravení a tisíce ďalších boli poslaní do koncentračného tábora Sachsenhausen.
Oravské múzeum P.O.Hviezdoslava sa z príležitosti tohto sviatku rozhodlo sprístupniť všetkým študentom, ktorí sa preukážu študentským preukazom, Oravský hrad zadarmo.

 

04.12.2016   Mikuláš na Oravskom hrade

Mikuláš na Oravskom hrade4. decembra 2016, čo je nedeľa, pozývame všetkých zvedavcov, malých i veľkých, na Oravský hrad, aby si nenechali ujsť čarovnú atmosféru Mikulášovho príchodu.
Súčasťou programu bude aj divadelná rozprávka Lucifukova úloha. Deti sa v rozprávke prenesú do pekla, kde sa zoznámia s čertíkom Lucifukom, ktorý robí všetko naopak, umýva sa, upratuje, dokonca rád číta a na pekelné povinnosti úplne zabúda. Jeho otec, samotný Lucifer XIV. sa preto rozhodne, že ak Lucifuk nezíska do polnoci pre peklo aspoň jednu dušu, nepodareného syna ožení. Ako v každom dobrom pekle aj v tomto našom majú váhu, ktorá rozhodne, kto do pekla patrí a kto nie. Či sa to Lucifukovi podarí a kto sa bude nakoniec ženiť, uvidíte v rozprávke.
Po rozprávke privolajú najmenší návštevníci Mikuláša, ktorý skontroluje so svojimi pomocníkmi anjelikom a čertíkom, či deti poslúchali a ak bude všetko tak, ako má byť, dostanú sladkú odmenu.
Môžete sa tešiť aj na vianočné trhy plné vianočných darčekov a voňavých dobrôt. Nebude chýbať ani maľovanie na tvár či zdobenie medovníkov.

Vstupy: 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 h

Vstupné: deti - 1 €, dospelí - 2 €

ONLINE predpredaj prebieha na www.oravskemuzeum.sk do 1.12., potom bude možné lístky telefonicky rezervovať alebo zakúpiť priamo na mieste pred podujatím. (V online obchode sú vstupy z tech. dôvodov rozdelené na 57. 58. 59. minútu, no vstup vždy spadá pod celú hodinu)

 

     

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!