NM - Dom ľudového bývania Šaľa
* NM - House of Folk Dwelling Sala

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Štúrova ul. 4, 927 01 Šaľa

Tel.: +421 918 677 647 Mgr. Veronika Resoövá
        +421 37 651 00 00
E-mail: ponitrianskemuzeum@gmail.com, nimuz-sek@mail.t-com.sk
Www: muzeumnitra.sk

 

Otváracie hodiny

 

Ut-So 09.00 - 12.00, 12.30 - 17.00
Ne-Po zatvorené

 

Možnosti vstupu, vstupné

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Dom ľudového bývania ŠaľaDom ľudového bývania ŠaľaNajstaršie časti pamiatkovo chráneného obytného domu pochádzajú z prvej polovice 19.-teho storočia. Budova reprezentuje typ roľníckeho domu, ktorý bol dominantný v tomto období na celom juhozápadnom Slovensku.

 

 

Expozície

Dom ľudového bývania ŠaľaDom ľudového bývania ŠaľaNárodopisná expozícia bola pôvodne sprístupnená verejnosti v roku 1979. Znovuotvorený bol 25.6.2009. Ponitrianske múzeum v Nitre slávnostne otvorilo expozíciu ľudového bývania v pamiatkovom objekte roľníckeho domu na Štúrovej ulici v Šali. Objekt sa vyznačuje sochovou konštrukciou krovu, trstinovou strechou a vypletanými stenami obytnej časti objektu. Dom ľudového bývania ŠaľaDom ľudového bývania ŠaľaPodľa vročenia na pôvodnej mešternici dom bol postavený v roku 1831. Mobiliár poskytlo Vlastivedné múzeum v Galante a je skoro identický s predchádzajúcou expozíciou.

 

 

 

Expozícia je súčasťou Ponitrinskeho múzea v Nitre

 

Slávnostné otvorenie 25.6.2009 za účasti predsedu NSK doc. Ing. Milana Belicu, PhD.:

Dom ľudového bývania Šaľa Dom ľudového bývania Šaľa Dom ľudového bývania Šaľa

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
21.03.2017 31.03.2017 JARNÉ PREBÚDZANIE

JARNÉ PREBÚDZANIENalaďte sa s nami na prichádzajúcu jar výstavou Jarné prebúdzanie, ktorá predstaví jedinečné momentky z prostredia okolo nás, zachytené fotoaparátom členov Klubu fotografov Terra Wag, od 21.3. – 31.3.2017 v priestoroch Domu ľudového bývania v Šali. Súčasťou privítania jari bude 25.3.2017 od 9.00 – 16.30 h prehliadka živých domácich zvierat z Detskej farmy Humanita z Kráľovej nad Váhom.
Dom ľudového bývania v Šali, pobočka Ponitrianskeho múzea v Nitre, pripravil vo svojich priestoroch v spolupráci s Klubom Fotografov Terra Wag pri KS Večierka, výstavu Jarné prebúdzanie. Výstava amatérskych fotografov predstaví momentky prichádzajúcej jari zachytené fotoaparátom. Klub fotografov Terra Wag, založený v roku 2011, združuje amatérskych fotografov rôznych vekových kategórií, ktorí sa venujú všetkým druhom fotografie od krajinky, cez portrét, makro až po všetko, čo ich zaujme. Má vyše desať členov a neustále k nim pribúdajú ďalší, ktorí našli záľubu vo fotení. Svoje zábery prostredia okolo nás prezentovali na viacerých výstavách a súťažiach. Od 21.3. – 31.3.2017 v priestoroch Domu ľudového bývania predstavia na výstave Jarné prebúdzanie vyše 30 fotografií, na ktorých sú zachytené momentky prichádzajúcej jari z prostredia okolo nás, ktoré si človek pre svoju zaneprázdnenosť dennými problémami často ani nevšimne. Súčasťou výstavy bude v areáli Domu ľudového bývania v Šali 15.3.2017 od 9.00 – 16.30 h prehliadka domácich zvierat Detskej farmy Humanita z Kráľovej nad Váhom. Najmenší návštevníci budú mať tak možnosť spoznať a stretnúť sa s domácimi zvieratami, ktoré už v dnešnej dobe vidia často len v knižkách, televízii, či počítači.

 

11.04.2017 13.04.2017 VEĽKÁ NOC V DOMČEKU

VEĽKÁ NOC V DOMČEKUPrežite s nami tradičnú i netradičnú predveľkonočnú atmosféru spojenú s ukážkou zdobenia kraslíc technikou otláčania rastlín a interaktívnou zábavnou hrou, 11.4 – 12.4.2017 v čase od 9.30. – 16.00 hod. a 13.4.2017 od 9.30 – 12.00 hod. v priestoroch Domu ľudového bývania v Šali, pobočke Ponitrianskeho múzea v Nitre.
Veľkonočné sviatky sú najvýznamnejším kresťanským sviatkom, ku ktorému sa viaže veľa cirkevných úkonov, ľudových obyčajov spojených s príchodom jari vrátane magickoočistných a prosperitných praktík. Prastarými symbolmi tohto obdobia bola voda, oheň, zeleň a vajíčko, ktoré symbolizovalo znovuzrodenie života. Vplyvom rýchleho rozvoja vedy a techniky, ktorý má dopad predovšetkým na náš spôsob života sa začínajú pomaly vytrácať zvyky, ktoré naši predkovia praktizovali počas týchto sviatkov. Časť z tradičných zvykov však zachovávame dodnes. Okrem konzumácie tradičných veľkonočných jedál si zdobíme príbytky bahniatkami alebo zelenými ratolesťami, kúpačov, či šibačov obdarúvame kraslicami. Keďže veľkonočné sviatky máme predo dvermi, pripravili sme i my pre Vás v Dome ľudového bývania v Šali ukážku zdobenia kraslíc technikou otláčania rastlín. Popri ukážke zdobenia kraslíc bude možné vidieť i vajíčka vyhotovené rôznymi kreatívnymi technikami. Tak ako minulý rok, i tento rok je pre najmenších pripravená interaktívna zábavná hra, počas ktorej si môžu vyskúšať zdolávanie prekážok kúpačov počas Veľkonočného pondelka.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!