Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

 

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Ul. M. R. Štefánika 257/61, 075 01 Trebišov

Tel.: +421 56 672 22 34
E-mail: trebisov.muzeum@vucke.sk, muzeumlektorky@gmail.com
Www: www.muzeumtv.sk

 

Otváracie hodiny

 

jún-september: Po,St,Pi 7.30 - 18.00 / Ut,Št 7.30 - 15.30 / Ne 14.00 - 17.00
október-máj: Po-Pi 7.30 - 15.30 / Ne 14.00 - 17.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné - dospelí: 1,50 €
Zľavnené: 0,50,- €

 

História-popis

Vlastivedné múzeum TrebišovVlastivedné múzeum TrebišovVlastivedné múzeum vzniklo v roku 1954 v Sečovciach, pričom v Trebišove pôsobí od roku 1981. Múzeum zhromažďuje a sprístupňuje doklady o vývoji Trebišovského okresu, pričom sa špecializuje na dejiny poľnohospodárstva a tokajského vinohradníctva na východnom Slovensku.
Jeho sídlom je kaštieľ, ktorý dal postaviť v roku 1786 gróf I. Čáky v barokovo-klasicistickom slohu zo zvyškov hradu Parič. V 30.-tych rokoch 19.-teho storočia ho zdedila rodina Andrášiovcov, ktorá ho prestavala v neorenesančnom slohu a obklopila parkom s cudzokrajnými drevinami. V parku sa nachádza aj neogotická hrobka tejto rodiny z konca 19.-teho storočia. Od roku 2012 nesie múzeum nový názov - Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Historická stavba trebišovského kaštieľa prešla v rokoch 2015 - 2016 rozsiahlou rekonštrukciou, prostredníctvom ktorej kaštieľ zmenil svoj šat a získal komfortný, štýlový charakter i vzhľad.
V komnatách sa snúbi minulosť so súčasnosťou, umenie s tradícou, kultúra s vnímavosťou.
Pre všetky vekové kategórie v ňom vznikol priestor na realizáciu svojich predstáv. Od detičiek z materskej školy, cez veľkých školákov, stredoškolákov, študentov vysokých škôl až po celé rodiny, turistov, návštevníkov.

 

Vlastivedné múzeum Trebišov Vlastivedné múzeum Trebišov

 

Expozície

Vlastivedné múzeum TrebišovExpozícia histórie poľnohospodárstva na Východnom Slovensku dokumentuje vývoj tohto odvetvia od neolitu až po súčasnosť.

Expozícia Tokajské vinohradníctvo na Slovensku sleduje vývoj tokajského vinohradníctva od tatárskeho vpádu až po súčasnosť.

 

Expozícia parných oračiek dokumentuje lanovú orbu parnými oračkami firiem John Fowler a John Taufer (Leeds).

 

Vlastivedné múzeum TrebišovExpozícia Tradičné remeslá južného Zemplína dokumentuje kováčstvo, kolárstvo a povrazníctvo.

 

Expozícia Ľudový odev južného Zemplína

 

 

Vlastivedné múzeum TrebišovExpozícia poľnohospodárskych strojov dokumentuje historické traktory.

 

Expozícia Vývoj mlatby na východnom Slovensku dokumentuje výmlat obilia a strukovín cepmi, dobytkom, mláťačkami poháňanými gepľom a mláťačkami bez vytriasadiel aj s vytriasadlami.

 

Vlastivedné múzeum TrebišovExpozícia Ľudová drevorezba a plastika Zemplína

Prezentuje tradičné postupy súčasnej ľudovej tvorby slovenskej časti historického Zemplína. Nachádza sa v hospodárskej budove – niekdajšom byte koniara. Prehliadka expozície s odborným výkladom trvá 20 minút.
Prevláda v nej figurálna a reliéfna tvorba s motívmi práce a zábavy, vidiecka a sakrálna tematika. Prevažná časť rezbárov – samoukov, spracováva drevo technikami dlabania, tesania, štiepania a rezby, od jednotlivých rytých ornamentov až po plastický reliéf a plastiku.
Návštevníci expozície môžu obdivovať ľudové betlehemy, plastiky Ježiša Krista, Panny Márie, sv. Cyrila a Metoda, Piláta ako súdi Ježiša Nazaretského, zastavenie na Krížovej ceste a podobne. Popri sakrálnej drevorezbe a plastike si osobitnú pozornosť zaslúžia aj motívy práce a ľudovej zábavy v štylizovanom ľudovom odeve (Svadba na Zemplíne).
Rezbári maďarskej národnosti Zemplína prezentujú legendy, historické roľnícke či pastierske motívy. Dominantné miesto v expozícii patrí Jozefovi Porchinčákovi z Nového Ruskova. Pozoruhodné sú plastiky a reliéfy Milana Rozkoša z Kučína, Martina Remiáša zo Sniny, Martina Kondíka z Ruskoviec, Jána Babenského z Hlinného, Alexandra Orlíka z Vranova nad Topľou a Juraja Ferencza z Veľkých Kapušian.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIÍ

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
17.03.2017, vernisáž o 16.30 07.05.2017 Trebišovski pisanki

Trebišovski pisankiMúzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Mesto Trebišov usporiadajú v piatok 17.marca 2017 o 16.30 hod. vo Dvorane trebišovského kaštieľa 28. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc pod názvom TREBIŠOVSKI PISANKI.
Na tohtoročnej súťažnej výstave budú prezentované kraslice z okresov Bardejov, Humenné, Košice, Michalovce, Prešov, Snina, Trebišov a Vranov nad Topľou. Popri tradičných technikách zdobenia kraslíc ako sú vosková batika, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou, bavlnkou, obväzovanie rastlinami a farbenie v odvare z cibuľových šupiek, iste zaujmú aj netradičné techniky ako obháčkovanie, zdobenie farbami, oblepovanie papierom – quilling, prelamovanie (madeira), oblepovanie korálikmi či dekupáž. Pôsobivé sú kraslice, na ktorých je kombinovaných viac techník. Celú atmosféru výstavy budú dopĺňať dekoračné výrobky a medovníky s veľkonočnou tematikou.
Výstava, ktorá potrvá do 7. mája 2017 bude predajná a účastníci slávnostného otvorenia výstavy, ako aj ostatní hostia múzea sa môžu inšpirovať krásou prepracovaných techník zdobenia veľkonočných kraslíc.

 

31.03.2017, vernisáž o 17.00 23.04.2017 Cesty do praveku východného Slovenska

Pozvánka na výstavu (PDF)
Dom Kreativity HALIGANDA v spolupráci s Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína Trebišov pripravili v priestoroch kaštieľa v Trebišove jedinečnú interaktívnu autorskú výstavu Cesty do praveku Východného Slovenska.
Výstava je plná pravekých skamenelín, amonitou, belenmitou, mamutích i žlaročích zubov. Návštevníci si môžu vyskúšať aké je to byť archeológom, začítať sa do kníh v pravekej čitárni či hľadať na mape archeologické nálezy.
Celá výstava je doplnená o divadelno-hudobný program o pravekej hudbe, lovcoch a zberačoch.

 

18.05.2017 18.06.2017 Štefan Buban „85-ka“

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!