Pohronské múzeum v Novej Bani
* Pohronie Museum in Nova Bana

Pohronské múzeum - logo

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Bernolákova 2, 968 01 Nová Baňa

Tel.: +421 45 685 51 78
E-mail: muzeumpm@stonline.sk
Www: www.pohronskemuzeum.sk
Facebook: https://www.facebook.com/pohronske.muzeum


Otváracie hodiny

 

Letná turistická sezóna /máj - september/
Pondelok - Piatok, Nedeľa: 9,00 - 17,00 (posledný vstup o 16,00)
Sobota: zatvorené

Zimná turistická sezóna /október - apríl/
Pondelok - Piatok: 9,00 - 17,00 (posledný vstup o 16,00)
Sobota, Nedeľa: zatvorené

Vopred ohlásené návštevy aj v inom čase.
Počas štátnych sviatkov zatvorené.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Vstupné do expozícií múzea, vrátane výstav:
Dospelí 2 €, žiaci základných škôl 1 €, študenti SŠ, VŠ a dôchodcovia 1,50 €,
deti predškolského veku 0,50 €, ZŤP zdarma

Vstupné na výstavy:
Jednotné vo výške 1 €, deti predškolského veku zdarma

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Pohronské múzeumPohronské múzeumPredchodca dnešného múzea je Mestské múzeum, ktoré vzniklo v Novej Bani v roku 1952 z iniciatívy zberateľa starožitností Antona Solčanského. V roku 1988 z neho vzniklo múzeum s vlastivedným zameraním pre oblasť stredného Pohronia, vymedzenú územím žiarskeho regiónu. Sídlom múzea je budova niekdajšej radnice, pôvodne štvorpodlažná gotická stavba z 2. polovice 14.-teho storočia, prestavaná v polovici 18.-teho storočia, ktorá je kultúrnou pamiatkou. V zbierkovom fonde sú zastúpené archeologické nálezy, pamiatky na baníctvo, remeslá a ľudovú výrobu (hrnčiarstvo, sklárstvo, rezbárstvo), zbrane, numizmatické pamiatky a umelecké diela dokumentujúce históriu tohto regiónu, najmä však mesta Pohronské múzeumPohronské múzeumNová Baňa, ktoré sa do dejín baníctva zapísalo v roku 1722 uvedením prvého atmosferického stroja na čerpanie vody z baní. Práve jeho model patrí medzi vzácne exponáty múzea, podobne ako modely stúp, drevené plastiky z 15., 18. a 19.-teho storočia, cechové truhlice, sklomaľby a predmety dokumentujúce bohaté zvykloslovie.

Expozície

Expozícia histórie mesta - prezentuje vznik a začiatky mesta, dejiny jeho správy, baníctva, remesiel a sklárstva. Mestské a banícke insígnie, pečate, banícke nástroje a modely banských technických zariadení dokumentujú rozvoj baníctva a mesta po roku 1337. Zaujímavým exponátom je Poriadok, čiže reguly baníckej mládeže z roku 1676, podľa ktorého sa mala správať novobanská mládež. Autentické cechové tabuľky, truhlice, výrobky remeselníkov dokresľujú obraz o živote mesta. O sklárskej tradícii svedčia ukážky najtypickejších pohárov, pijačiek, či brúseného skla novobanskej sklárne z rokov 1907 - 1952. Vystavené predmety expozície pravekého osídlenia žiarskeho regiónu pochádzajú z archeologických výskumov Žiarskej kotliny a dokumentujú vývoj od paleolitu až po koniec stredoveku.

 

Národopisná expozícia, tkáčka v malolehotskom dievockom krojiUmeleckohistorická expozícia - prezentuje umelecké diela sakrálneho charakteru (najmä plastiky), ale aj širší výtvarný okruh (prevažne olejomaľby).

 

Expozícia Ľudový prejav hmotnej kultúry obyvateľov Novej Bane a jej okolia - poskytuje prehľad ľudovej tvorivosti, estetického cítenia a obyčajov ľudu novobanského regiónu v minulosti, zhmotneného najmä v textíliách a keramických výrobkoch, doplnený pracovným náradím z jednotlivých pracovných oblastí vidieckeho života.

 

Fotogaléria z expozícií:

 

Drevorezba baníka z historickej expozície Fľaša trpezlivosti - tradičné umenie baníkov Fľaša trpezlivosti autora P. Tencera Klenot z baníckej zástavy Láda cechu čižmárov z roku 1833
Ľudová drevorezba Piety z muzeálnych zbierok Neskorogotická Madona zo zbierok múzea Symboly mesta a baníctva v historickej expozícii Pohronské múzeum - expozícia Pohronské múzeum - expozícia
Pohronské múzeum - expozícia Pohronské múzeum - expozícia Pohronské múzeum - expozícia Pohronské múzeum - expozícia Pohronské múzeum - expozícia

 

Kalendárium

Výstavy:

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
17.10.2016 27.01.2017 Dobrú chuť, ctihodní mešťania!

Dobrú chuť, ctihodní mešťania!Výstava predstaví spôsoby stolovania mešťanov v priebehu 18.,19. a začiatku 20. storočia.
Na výstave návštevníci uvidia inštaláciu vzácnych príborových setov obohatenú o recepty a jedlá danej doby.
Tento výrok je mottom výstavy: Dobrú chuť ctihodní mešťania!, ktorú pripravilo Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici. Repríza úspešnej výstavy sa uskutoční v priestoroch Pohronského múzea v Novej Bani.
Výstava prináša pohľad na spôsoby stolovania mešťanov v priebehu 19. a začiatku 20. storočia. Na výstave sú prezentované vzácne príborové sety obohatené o recepty a druhy jedál danej doby. Keďže okolo stola sa od nepamäti sústreďoval život rodín. Pri stoloch sa písali osudy ľudí, rodov, spolkov, i dejiny štátov, kráľovstiev, zbierkové predmety sú vyinštalované vo svojom typickom prostredí na stoloch, ktoré reprezentujú jednotlivé spôsoby stolovania.
Prierez storočiami predstavuje rozvoj stolového riadu, prestierania, vázy, svietniky, ďalej misy, ktoré sa umiestňovali na bufetové, servírovacie stolíky, ktoré roznášali sluhovia. Na výstave je vystavený vzácny Meissenský porcelán z roku 1860. Výstava predstaví aj vzácne kazety, v ktorých boli uložené a prepravované príborové sety a vzácne výrobky a históriu továrne na výrobu príborov Sandrik 1895 s.r.o. Spolu sa na výstave prezentuje vyše 460 zbierkových predmetov, z fondu Stredoslovenského a Pohronského múzea.
Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie.“ François de La Rochefoucauld
Autor výstavy: PhDr. Filip Glocko

 

09.12.2016 17.02.2017 Gruzínsko

GruzínskoGruzínsko fotoobjektívom Ing. Svetozára Gavoru.
Spolupráca Pohronského múzea a vášnivého cestovateľa a prekladateľa Ing. Svetozára Gavoru trvá presne 10 rokov. Počas týchto rokov mohli návštevníci prostredníctvom fotografií a besied spoznať krajiny: Nórsko, Chile, Argentínu či Guatemalu. Ďalšou nádhernou krajinou, ktorá bude predstavená na výstave je Gruzínsko. Táto krajina má nielen fantastickú prírodu, ale aj históriu. Od pobrežia s takmer subtropickou klímou až po ľadovce divokého Kaukazu tu cestovatelia nájdu všetko. Minulosť krajiny bola neustálym zápasom o prežitie. Striedavo s Peržanmi, Turkami a Rusmi. Tento boj vlastne trvá dodnes: Abcházsko a Južné Osetsko, v minulosti autonómne republiky Gruzínska, sú v súčasnosti obeťou ruskej invázie a dlhé roky trvajúcej okupácie v rozpore so všetkými pravidlami medzinárodného práva. Samotní Gruzínci sa hrdo hlásia k Európe a robia všetko preto, aby sa vymanili z ruskej sféry vplyvu. Súčasťou tohto úsilia je aj rastúca snaha prilákať dovolenkárov z Európy. Majú čo ponúknuť: pláže pri Čiernom mori, starobylé, i dnes fungujúce kláštory, ktorých architektúra je citlivo zasadená do nádhernej krajiny, ako aj trekking či zimnú lyžovačku pod velikánmi Kaukazu. Gurmáni ocenia tunajšiu kuchyňu, založenú najmä červenom mäse pripravovanom na všetky možné spôsoby a korenené ingredienciami miestneho pôvodu. Skvelo chutí ich nakladaná zelenina. Gruzínske vína sú čímsi ako samostatnou planétou: európske odrody tu takmer nepoznajú, avšak početnosť a paleta chutí tých miestnych sa vyrovná početnosti a palete chutí odrôd celého zvyšku sveta. Gruzínsko je jednoducho krajina, ktorú sa oplatí navštíviť. Gavora tvrdí, že medzi šesťdesiatkou krajín, ktoré navštívil, je možné spočítať iba na prstoch jednej ruky tie, do ktorých sa môžete vracať donekonečna. Gruzínsko so svojou bohatou minulosťou a vzrušujúcou súčasnosťou je jednou z nich. Ak Vás naša výstava k takejto ceste bude inšpirovať, tak splnila svoj účel.

 

10.02.2017 25.04.2017 Od mešca k bankomatu

Hlavným zámerom výstavy je predstaviť vznik, vývoj peňazí a finančného systému na našom území. Vystavené budú mince, bankovky, medaily, vkladné knižky a podobne.

 

24.02.2017 28.04.2017 Vojna v Tichomorí

Výstavu pripravilo múzeum SNP v Banskej Bystrici v spolupráci s Národným múzeom 2. svetovej vojny v New Orleans a veľvyslanectvom Spojených štátov amerických v Bratislave.
Výstava prináša unikátne fotografie z amerických vojenských archívov dokumentujúcich vojnu v Tichomorí.

 

09.05.2017 25.06.2017 Čaro grafických techník

Grafické práce žiakov ZUŠ Nová Baňa

 

09.05.2017 25.06.2017 Fľaše trpezlivosti

Fľaše trpezlivosti z rúk Pavla Konečného a Silvie Habánikovej rodenej Konečnej

 

01.07.2017 29.09.2017 Plstené inšpirácie

Tradičné ľudové umenie aktualizované súčasnými trendami v podaní Evy Pokornej

 

01.07.2017 29.09.2017 Modré dedičstvo

Modrotlač v minulosti a dnes.
Predstavené cenné zbierky ÚĽUV BA, Trenčianskeho múzea, ukážky súčasných umelcov s rôznymi ukážkami využitia modrotlače v odevnej aj interiérovej tvorbe v dnešnej dobe.

 

13.10.2017 30.11.2017 Moji známi

Portréty ľudí a psov v podaní Vladimíra Tužinského

 

13.10.2017 30.11.2017 Impresia

Sochy v podaní umeleckého kováča Mariána Volentiera z Hodruše Hámrov

 

08.12.2017 31.01.2018 Ilúzia zajtrajška

Výber obrazov z tvorby Veroniky Stredákovej

 

     

Podujatia:

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
27.04.2017   Najvýznamnejšie vulkanické explózie v dejinách ľudstva a Zeme
Prednáška RNDr. Ladislava Šimona - podujatie
     
19.05.2017   Deň múzeí – deň otvorených dverí
Voľný vstup pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí
     
20.05.2017   Noc múzeí a galérií 2017
PM v Novej Bani sa i v roku 2017 zapojí do tejto medzinárodnej akcie. Prehliadka expozícií a výstav spojená s kultúrnym programom v spolupráci so ZUŠ v Novej Bani
     
01.07.2017   Večerná prehliadka múzea
- už tradične konaná cez letné prázdniny, vždy v prvú sobotu v mesiaci od 18°° do 22°°.
     
05.08.2017   Večerná prehliadka múzea
- už tradične konaná cez letné prázdniny, vždy v prvú sobotu v mesiaci od 18°° do 22°°.
     
október 2017   Koncert pre starších
Koncert žiakov a učiteľov ZUŠ v Novej Bani venovaný dôchodcom, pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.
     
december 2017   Vianočné koncerty v múzeu
Koncerty pre deti z MŠ, seniorov, i pre širokú verejnosť, ktoré prispievajú k sviatočnej nálade v predvianočnom čase
     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!