Ponitrianske múzeum (NM) Nitra
* Nitra Museum at Nitra (NM)

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Štefánikova trieda 1, 949 01 Nitra

Tel.: +421 37 651 00 00, +421 37 651 42 53
E-mail: nimuz-sek@mail.t-com.sk, ponitrianskemuzeum@gmail.com
Www: www.muzeumnitra.sk, www.facebook.com/ponitrianskemuzeum

 

Otváracie hodiny

 

Po 9.00 - 15.00
Ut-Pi 9.00 - 17.00
So-Ne 10.00 - 17.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Ponitrianske múzeumPonitrianske múzeum ako zariadenie vlastivedného typu realizuje svoju zbierkotvornú činnosť v nitrianskom regióne v oblasti botaniky, zoológie, archeológie, histórie, etnografie a numizmatiky.
Ponitrianske múzeumPrvými zberateľmi muzeálií a zakladateľmi múzea v Nitre boli profesori a študenti piaristického gymnázia. Svoju zbierku pod názvom Zbierka starožitností nitrianskej župy r.k. vyššieho gymnázia sprístupnili verejnosti v máji 1878. Zbierka sa stala základom pre vznik Župného múzea Nitrianskej župy v Nitre, ktoré založili v roku 1896 a v roku 1900 slávnostne otvorili. V priestoroch piaristov zostalo aj v ďalších rokoch. Od roku 1951 do roku 1962 bolo zrušené, pričom po obnovení činnosti sídlilo v budove Veľkého seminára. V roku 1990 sa odsťahovalo do mestskej radnice.
Sídlom múzea je novorenesančná budova, ktorá bola postavená v roku 1880 ako radnica podľa projektu nitrianskeho staviteľa Jána Lyku (budova je kultúrnou pamiatkou).

 

Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum

 

Expozície

Skvosty dávnovekého Slovenska
Expozícia klenotnicového typu predstavuje vyše 2300 unikátnych archeologických nálezov od doby kamennej až po 18. storočie z územia celého Slovenska.

Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum
Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum

 

Nitriansko v zrkadle dejín
Výstava približuje kultúrno-historický vývoj historického Nitrianska od praveku, cez včasnú dejinnú dobu, až po stredovek so zreteľom na situáciu vo veľkomoravskej dobe, resp. v 9.-10.storočí.
Počiatky osídlenia, prvé stopy po prítomnosti človeka v našom regióne i na území Slovenska, dokladajú paleolitické nálezy - kamenné nástroje i kostrové pozostatky mamuta. Obdobie neolitu pripomínajú výrobky prvých roľníkov, najmä keramické nádoby a bronzovú dobu výtvory najstarších metalurgov. Sú tu zastúpené tiež remeselné i umelecké výtvory starých Keltov a Germánov i našich slovanských predkov.
Šperky, ozdoby odevu, zbrane i predmety dennej potreby dokladajú vynaliezavosť, zručnosť a hlboké estetické cítenie ľudí danej epochy.
Trojrozmerné rekonštrukcie obydlí typických v jednotlivých obdobiach i významných archeologických lokalít umožňujú návštevníkovi utvoriť si predstavu o stavebných a remeselných technikách dávnovekých ľudí.

Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum Ponitrianske múzeum

 

Život v lesných a vodných biotopoch

Výstava dermoplastických preparátov cicavcov a vtákov z nitrianskeho regiónu.

 

Ponitrianske múzeum spravuje aj Mestské múzeum v Zlatých Moravciach

 

Dom ľudového bývania Šaľa

 

Výročná cena časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2006Výročná cena časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2006Ponitrianske múzeum získalo Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2006 v kategórii Výstava za výstavu Bojná – neznáme centrum Nitrianskeho kniežatstva s prihliadnutím na publikáciu Bojná. Hospodárske a politické centrum Nitrianskeho kniežatstva.

Viac na http://www.zms.sk/pam2006.htm...

 

 

Kalendárium

Klub paličkovanej čipky – každý pondelok o 14.00 hod.
Stretnutie členov Slovenskej numizmatickej spoločnosti každú nedeľu v párnom týždni o 10.00 hod.
Klub filatelistov – každú prvú nedeľu v mesiaci o 10.00 hod.

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
14.09.2016 22.01.2017 Fajky a Svet

Fajčiarsky kútik Sherlocka Holmesa, originálna zbierka fajok vyrobených z rôznych materiálov a fajčiarske potreby predstaví výstava Fajky a svet.
Ponitrianske múzeum v Nitre v spolupráci s Múzeom Vysočiny Třebíč pri príležitosti Majstrovstiev Európy v pomalom fajčení fajok v Nitre pripravilo putovnú výstavu Fajky a svet. Výstava predstaví nielen históriu tabaku od jeho objavenia u amerických indiánov, cez dovezenie rastliny na európsky kontinent, až po fajčenie fajkového tabaku v pánskych kluboch, ale najmä vývoj samotnej fajky, ktorá v priebehu stáročí menila svoju podobu z hľadiska tvaru a použitého materiálu od remeselného výrobku až po umelecké dielo vysokej zberateľskej hodnoty. Prezentované budú okrem rozsiahlej zbierky hlinených fajok i fajky z porcelánu s rôznymi ručne maľovanými motívmi, fajky z morskej peny, tzv. Meerschaum, dreva a brieru, ktoré bolo i je najrozšírenejším materiálom používaným na ich výrobu.
Zaujímavosťou sú fajky vyrobené z kukuričnej palice, ktorých výroba dodnes pretrvala na plantážach v Amerike. Výstavu budú dopĺňať fajčiarske potreby ako bol napr. fajčiarsky nôž, ktorý sa používal na údržbu fajok, vrecúška a paklíky na tabak. Nebude chýbať ani fajčiarsky stolík, ktorý patrí k historickým potrebám.

 

02.12.2016, vernisáž o 17.00 29.01.2017 V totálnom nasadení

V totálnom nasadeníNekomerčnosť výtvarnej aktivity predstaví výstava výtvarníkov Združenia Sv. Lukáša – V totálnom nasadení, ktorá bude slávnostne otvorená 2.12.2016 o 17.00 hod. v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre.
22.výstava Združenia výtvarníkov Sv. Lukáša predstaví v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre výtvarné diela z regiónu Nitra, zo Súkromnej základnej umeleckej školy Heleny Madariovej v Nitre a zo Súkromnej cirkevnej umeleckej školy Sv. Lukáša v Topoľčanoch.
Názov výstavy "V totálnom nasadení" zdôrazňuje nekomerčnosť výtvarnej aktivity a vystihuje životný pocit - radosť z tvorby. Vystavené budú diela z rôznymi motívmi od detských prác cez práce teenagerov až k zrelým prácam výtvarných umelcov. Výstava je vzácna pestrosťou a stretnutím nadšencov umenia.

 

06.02.2017 12.02.2017 Zvláštni ľudia. Katastrofy ľudského tela.

Výstava voskových napodobenín ľudí s anomáliami na ľudskom tele, ktorí skutočne žili a preslávili sa svojim zdeformovaným zovňajškom.

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!