Múzeum vo Svätom Antone (MSA)
* Museum in Svaty Anton (MSA)

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Kaštieľ Svätý Anton, 969 72 Svätý Anton

Tel.: +421 45 691 39 32
Mobil: +421 915 821 973, +421 918 877 062 - pokladňa
E-mail: info@msa.sk
Www: www.msa.sk

 

Otváracie hodiny

 

zimná sezóna: november – marec (ut - so) od 8.00 do 15.00
letná sezóna: apríl – jún, september – október (ut - ne) od 9.00 do 16.00
letné prázdniny: júl – august (po – ne) od 9.00 – 17.30

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Múzeum vo Svätom Antone - vstupnémalý okruh:
dospelý 5,- €; dieťa 6-18 r. 2,50 €; dieťa do 6 r. 0,50 €

veľký okruh:
dospelý 8,- €; dieťa 6-18 r. 4,- €; dieťa do 6 r. 0,50 €

zimný okruh:
dospelý 6,- €; dieťa 6-18 r. 3,- €; dieťa do 6 r. 0,50 €

Podrobný cenník nájdete na tu...

Foto, kamera: zakázané

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

 

 

História-popis

Múzeum vo Svätom AntoneMúzeum vo Svätom AntoneMúzeum vzniklo v roku 1962, keď boli do Sv. Antona premiestnené zbierky lesníckeho a drevárskeho múzea zo Zvolena.
Múzeum sa nachádza v neskorobarokovom kaštieli, pôvodnom sídle rodov Koháry a Coburg, v nádhernom prostredí anglického parku s jazierkami, kaskádami a umelou jaskyňou. Neskorobarokový kaštieľ bol postavený v rokoch 1744–1750 na mieste staršieho hrádku z 15. storočia. Kaštieľ je cenný svojou vnútornou výzdobou. Posledným obyvateľom bol bulharský cár Ferdinand Couburg.

 

 

Ferdinand CoburgPohľad do minulosti cez reprodukciu neznámeho autora ...Nachádza sa tu jedinečná poľovnícka expozícia na Slovensku a vzácna umeleckohistorická expozícia. Jej súčasťou je pôvodný mobiliár: vzácne výzdoby stien, nábytok, majolikové pece, lustre a výtvarné diela. Skvostom expozície je zlatý nábytok, svadobný dar francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty. V areáli kaštieľa sa každoročne začiatkom septembra konajú Dni Sv. Huberta, celoslovenské slávnosti poľovníkov a priateľov prírody.

 

Múzeum vo Svätom Antone - Fotogaléria

 

Expozície

Múzeum vo Svätom AntoneUmeleckohistorická expozícia prezentuje pôvodný mobiliár kaštieľa. Je umiestnená na prvom poschodí, kde sa zachovali interiéry miestností z 18.-teho a 19.-teho storočia.

 

Múzeum vo Svätom AntonePoľovnícka expozícia zo 70.-tych rokov bola v roku 1998 kompletne prebudovaná a skoncipovaná podľa požiadaviek moderného múzejníctva. V súčasnosti zahŕňa nielen sokoliarstvo - históriu a súčasnosť ale i rybárstvo, kynológiu, osobitne zbrane, lov a zver vo výtvarnom umení, trofeje a dioramy so zverou v jej prirodzenom prostredí.

 

Zriaďovateľom Múzea vo Sv. Antone je Ministerstvo pôdohospodárstva SR a vďaka pochopeniu rezortu MP SR prebieha už cca 9 rokov postupná rekonštrukcia areálu Národnej kultúrnej pamiatky svätoantonského kaštieľa. Múzeum vo Svätom Antone - Zrkadlový salónV máji 2009 boli slávnostne otvorené ďalšie zreštaurované priestory, ktorými sa obohatí prehliadka kaštieľa o miestnosti v najhonosnejšom – severnom krídle: zlatý, audienčný, barokový a zrkadlový salón. Medzi nanovo inštalovanými nábytkami sú i také skvosty ako svadobný dar Márie Terázie svojej dcére Márii Antoinette (manželka francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI.) - sedacia súprava zdobená rýdzim zlatom z polovice 18. storočia z dielne Georga Jacoba, marketéria Johana Manna z Augsburgu z roku 1719 ... V salónoch sú vzácne tapety, lustre, majolikové pece, umelecké diela i diela umeleckého remesla. Ide o exponáty svetového významu.

 

Múzeum vo Svätom Antone - Historický park a lesoparkHistorický park a lesopark - je súčasťou arálu svätoantonského kaštieľa. Historické dokumenty o tom, ako vyzeral park v minulosti, sa nezachovali. Predpokladá sa, že najväčší rozsah a rozkvet zažil park pri dostavbe kaštieľa na luxusné šľachtické sídlo v období okolo roku 1750.

 

Múzeum vo Svätom Antone - Fotogaléria

 

Kalendárium

 

Múzeum vo Svätom Antone - Kalendárium na rok 2016

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
03.09.2016 04.09.2016 Dni svätého Huberta
26. ročník celoslovenských poľovníckych slávností
     
08.10.2016   Deň otvorených dverí pre občanov obce Svätý Anton
     
november 2016   Najkrajšia dovolenková fotografia
     
december 2016   Vianoce pre zvieratká
     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!