Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec
* Forgach Family Museum, The Manor-house Jelenec

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Hlavná ul. - Forgáčov dvor, 951 73 Jelenec

Tel.: +421 37 631 33 11, +421 37 631 32 04
E-mail: muzeum@jelenec.sk
Www:

 

Otváracie hodiny

St, So, Ne: 13.00 - 16.00

Skupiny môžete vopred nahlásiť aj v čase mimo otváracích hodín.

 

Možnosti vstupu, vstupné

Dospelí: 1,00 €
Deti: 0,50 €

 

História-popis

Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house JelenecMúzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house JelenecPrízemný barokový kaštieľ v Jelenci postavil biskup Pavol IV. Forgách v roku 1722. Forgáchovci v ňom žili a zdržiavali sa až do konca druhej svetovej vojny, potom slúžil na rôzne účely.  V roku 1911 zomrel v kaštieli gróf Karol III. Forgách, ktorý sa stal slávnym vďaka introdukcii muflóna v Európe. V kaštieli sa nachádza aj malá kaplnka, vo veľkej sále je možné usporiadať koncerty.

 

 

Expozície

Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house JelenecMúzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house JelenecV októbri 2009 sa v zrekonštruovanej časti kaštieľa, v štyroch miestnostiach, sprístupnila stála expozícia Múzea rodu Forgách. Tento významný šľachtický rod vystupuje v slovenských dejinách viac ako osem storočí. Bohaté dejiny rodu sú spojené s mnohými miestami na Slovensku. Vojaci, diplomati, generáli či cirkevní hodnostári, to je široká škála životných príbehov členov rodu, ktorých portréty tu nájdete. Vidieť môžete archeologické nálezy z hradu Gýmeš - ich najstaršieho rodového sídla.
V prvej miestnosti je inštalovaná národopisná (etnografická) expozícia, ktorá predstavuje tzv. prednú izbu. Na chodbe sa usporadúvajú príležitostné výstavy.

 

 Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house Jelenec Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house Jelenec Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house Jelenec Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house Jelenec

Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house Jelenec Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house Jelenec Múzeum rodu Forgách, Kaštieľ Jelenec / Forgach Family Museum, The Manor-house Jelenec

Fotografie poskytol Obecný úrad Jelenec

 

Podujatia:

 

Slávnosť u grófa Forgáča - Púť na hrad GýmešSlávnosť u grófa Forgáča - Púť na hrad Gýmeš
01.08.2015, 10.00 h
OZ Forgach de Ghymes (OZ FdG), Obec Jelenec, Farnosť Jelenec vás pozývajú na program Slávnosť u grófa Forgáča, ktorý sa uskutoční 1. augusta 2015 v Jelenci. OZ FdG v roku 2010 nadviazalo na rodovú tradíciu z 18. storočia – organizovanie pútí na hrad Gýmeš pri príležitosti sviatku sv. Ignáca z Loyoly - patróna hradu, ktorému bola zasvätená kaplnka - najbližšiu sobotu k 31. júlu, s tradičným vítaním hostí tzv. „lopatovým tancom“. Tohtoročná púť sa z bezpečnostných a kapacitných dôvodov neuskutoční na hrade, ale priamo v obci Jelenec. V tomto roku si pripomíname 400. výročie smrti významného predstaviteľa rodu - kardinála Františka Forgáča a 190. výročie narodenia uznávaného poľovníka grófa Karola III. Forgáča.

 

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!