NM - Mestské múzeum Zlaté Moravce
* NM - Municipal Museum Zlate Moravce

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Migazziovský kaštieľ
Námestie Andreja Hlinku 1, 953 00 Zlaté Moravce

Tel.: +421 37 632 14 70
E-mail: mestskemuzeumzm@gmail.com
Www: muzeumnitra.sk, www.facebook.com/mestskemuzeumzlatemoravce/

 

Otváracie hodiny

 

Po-Pi: 8.00 - 11.30, 12.00 - 16.00
So: zatvorené
Ne: 13.00 - 17.00 hod. len na telefonickú objednávku na tel. č. +421 902 220 290.
Posledný vstup na prehliadku múzea je 30 minút pred skončením otváracích hodín.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Mestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum v Zlatých Moravciach je múzeum vlastivedného typu orientované na horné Požitavie. Vzniklo 12. mája 1896, pričom v roku 1924 boli zbierky prenesené spolu s knižnicou do Nitry, odkiaľ sa v roku 1951 dostali do Bojníc. Okresné vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1947 a svoju prvú expozíciu otvorilo v roku 1955.
Mestské múzeum sídli v Migazziovskom kaštieli, pôvodne renesančného z roku 1630, neskôr zbarokizovaného a v 20.-tom storočí rozšíreného.

 

Expozície

Mestské múzeum Zlaté MoravcePrírodovedná expozícia pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogickej zbierky, ktorá je zostavená zo zberov v hornom Požitaví a darov z iných oblastí.

 

 

Mestské múzeum Zlaté MoravceSpoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety, ktoré pochádzajú z Požitavia aj z iných regiónov a krajín.

 

 

Expozícia je súčasťou Ponitrianskeho múzea

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
20.03.2017 10.05.2017 „Zrkadlo duše“

Výstava výtvarnej tvorby Oľgy Grečnárovej.

 

10.04.2017,
09.00 - 14.00
  VEĽKONOČNÉ VAJÍČKO

Nalaďte sa s nami na prichádzajúcu Veľkú noc výrobou veľkonočných vajíčok v tvorivej dielni Veľkonočné vajíčko. V priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach záujemcov povedie pri kreatívnom tvorení opletaných vajíčok Terézia Pilčíková.
Veľkonočné sviatky sú najvýznamnejším kresťanským sviatkom, ku ktorému sa viaže veľa cirkevných úkonov, ľudových obyčajov spojených s príchodom jari vrátane magickoočistných a prosperitných praktík. Prastarými symbolmi tohto obdobia bola voda, ktorej sa pripisovala uzdravujúca moc, oheň, ktorým sa zaháňali zlé sily, zeleň, ktorá mala zabezpečiť zdravie a vajíčko, ktoré symbolizovalo znovuzrodenie života. S rýchlym rozvojom vedy a techniky sa postupne mení spôsob života a pomaly sa vytrácajú i zvyky, ktoré naši predkovia praktizovali počas týchto sviatkov. Časť z tradičných zvykov však zachovávame dodnes. Okrem konzumácie tradičných veľkonočných jedál si zdobíme príbytky bahniatkami alebo zelenými ratolesťami, kúpačov, či šibačov obdarúvame kraslicami. Tak ako minulý rok i tento rok pripravilo vo svojich priestoroch Mestské múzeum v Zlatých Moravciach pred blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami tvorivú dielňu Veľkonočné vajíčko. V pondelok, 10. apríla od 9.00 hod. – 14.00 hod., sa pod vedením Terézie Pilčíkovej môžete naučiť techniku opletania vajíčka jutovým motúzom. Ako by vyzerala Veľká noc bez korbáča, ktorý nás pri šibaní zavedie späť do spomienok na detstvo? Ukážku jeho pletenia z vŕbových prútov predvedie Štefan Doskoč a Mária Pekárová, každý však inou technikou. Tvorivú dielňu bude sprevádzať rozprávanie o veľkonočných zvykoch a tradíciách v minulosti.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!