NM - Mestské múzeum Zlaté Moravce
* NM - Municipal Museum Zlate Moravce

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Migazziovský kaštieľ
Námestie Andreja Hlinku 1, 953 00 Zlaté Moravce

Tel.: +421 37 632 14 70
E-mail: mestskemuzeumzm@gmail.com
Www: muzeumnitra.sk, www.facebook.com/mestskemuzeumzlatemoravce/

 

Otváracie hodiny

 

Po-Pi: 8.00 - 11.30, 12.00 - 16.00
So: zatvorené
Ne: 13.00 - 17.00 hod. len na telefonickú objednávku na tel. č. +421 902 220 290.
Posledný vstup na prehliadku múzea je 30 minút pred skončením otváracích hodín.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Mestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum v Zlatých Moravciach je múzeum vlastivedného typu orientované na horné Požitavie. Vzniklo 12. mája 1896, pričom v roku 1924 boli zbierky prenesené spolu s knižnicou do Nitry, odkiaľ sa v roku 1951 dostali do Bojníc. Okresné vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1947 a svoju prvú expozíciu otvorilo v roku 1955.
Mestské múzeum sídli v Migazziovskom kaštieli, pôvodne renesančného z roku 1630, neskôr zbarokizovaného a v 20.-tom storočí rozšíreného.

 

Expozície

Mestské múzeum Zlaté MoravcePrírodovedná expozícia pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogickej zbierky, ktorá je zostavená zo zberov v hornom Požitaví a darov z iných oblastí.

 

 

Mestské múzeum Zlaté MoravceSpoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety, ktoré pochádzajú z Požitavia aj z iných regiónov a krajín.

 

 

Expozícia je súčasťou Ponitrianskeho múzea

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
07.11.2017 30.11.2017 „Cestičkami Štefana Néčeia“

Cestičkami Štefana NéčeiaVýtvarne stvárniť tému venovanú významnej osobnosti, ktorá sa zapísala do histórie, nie je jednoduché. Ako sa jej zhostili výtvarníci nielen zo Slovenska, ale i Čiech, Srbska a Macedónska predstaví výstava autorských diel Cestičkami Štefana Néčeia, ktorá bude otvorená od 7.11. – 30.11.2017 v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, Námestie. A Hlinku 1.
Začiatkom leta tohto roku sa uskutočnil 2. ročník medzinárodného maliarskeho sympózia, ktorého zorganizovanie vyplynulo z iniciatívy Márie Nagyovej, členky Ateliéru RE-UM vo Vrábľoch. Názov sympózia Cestičkami Štefana Néčeia bol zároveň i témou výtvarného stvárnenia. Štefan Néčei, ktorý bol významným maliarom, ilustrátorom, entomológom a lapidopterológom sa zapísal do dejín Slovenska publikovaním viacerých prác o vtáctve, ale predovšetkým prvenstvom v publikovaní dôkladne vypracovanom prehľade podľa čeľadí, druhov a rodov motýľov vyskytujúcich sa na území Slovenska, ktorých vôbec ako prvý skúmal na našom území. Počas 6 dní boli účastníci sympózia sprevádzaní lokalitami regiónu bývalej Tekovskej župy spájajúcimi sa so Štefanom Néčeiom. Oboznamovali sa nielen s krásami našej prírody, ale i historickými pamiatkami a emotívnymi príbehmi z jeho života, ktoré prenášali na plátno, či papier priamo v teréne. Počas tvorenia vo Vrábľoch, pri vodopáde v Starej Hute, v Drozdove a v Jaďovej výtvarníci dostali odpovede na otázky, ktoré sa im vynárali v mysli. Výsledky ich výtvarného snaženia predstaví výstava Cestičkami Štefana Néčeia, ktorá bude otvorená od 7.11. – 30.11.2017 v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. Na obdiv bude vystavených 25 originálnych autorských umeleckých diel, ktoré predstavujú optiku výtvarníkov zo Slovenska, Čiech, Srbska a Macedónska, ktoré sú zároveň venované i spomienke na 115. výročie úmrtia Štefana Néčeia.

 

24.11.2017, 15.00   PÁRAČKY V MÚZEU – III. ROČNÍK

PÁRAČKY V MÚZEU – III. ROČNÍKV piatok 24. novembra 2017 o 15.00 hod. premenia priestory Mestského múzea v Zlatých Moravciach členky Speváckeho súboru Zlatomoravčianka na tradičnú dedinskú izbu, v ktorej ukážu páranie (driapanie) peria.
Pamätáte si na perinu u starých rodičov, či prarodičov, ktorá bola veľmi ťažká a keď ste si pod ňu ľahli, nevedeli ste sa pohnúť? Takáto perina z poctivo nadriapaného peria je dnes už pomaly raritou, pretože ju nahrádzajú prikrívky z umelých vlákien. Nájdu sa však oblasti, v ktorých ju ľudia stále používajú. Nadriapať do nej perie nebolo ľahké, ale na druhej strane bola táto činnosť spoločenskou udalosťou, ktorá sa v minulosti uskutočňovala v zimnom období po ukončení poľných prác. Ženy a dievčatá sa schádzali v jednej domácnosti, kde párali perie domácej gazdinej do chystanej výbavy pre dcéru, či pred krstinami. Perie sa páralo vo večerných hodinách do polnoci. Pri tejto spoločenskej udalosti sa rozprávali žartovné i strašidelné príbehy a spievali sa piesne. Páračky nezriedka končili aj rôznymi hrami, či tancom. Po skončení prác gazdiná všetkých pohostila koláčmi, sušeným ovocím, pálenkou a inými dobrotami.
V priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea oživia členky Speváckeho súboru Zlatomoravčianka 24. novembra 2017 o 15.00 hod. tradíciu driapania peria. Páranie bude sprevádzané rozprávaním o tejto tradícii a spievaním piesní. Po skončení práce budú návštevníci pohostení tradičnými jedlami, ktoré sa v minulosti podávali pri tejto spoločenskej udalosti.

 

05.12.2017, vernisáž o 15.00 28.12.2017 Tradičné Vianoce

Tradičné VianoceZaspomínajte si s nami na štedrovečerné stolovanie v minulosti, ktoré bolo spojené s množstvom magických úkonov a potešte sa s tradičným vianočným stromčekom prostredníctvom výstavy Tradičné Vianoce, ktorá bude slávnostne otvorená 5.12.2017 (utorok) o 15.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach.
Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s Občianskym združením Babička zo Zlatých Moraviec pripravilo výstavu Tradičné Vianoce s ukážkou štedrovečerného stolovania v minulosti a tradičného vianočného stromčeka. Stôl prestretý podľa najnovších trendov s rôznymi typmi a druhmi vianočných doplnkov v aktuálnych farbách sezóny, ktoré ponúkajú obchodné reťazce je súčasťou väčšiny domácností. Naši predkovia toľko možností síce nemali, ale príprava na vianočné sviatky bola predovšetkým spojená s magickými úkonmi. V minulosti bol stôl umiestnený v rohu miestnosti a prestretý obrusom, plachtou, z ktorej sa vysievalo obilie. Poukladali sa naň všetky plodiny, ktoré sa dopestovali počas roka a jedlá z nich pripravené. Slama, ktorá bola najstarším symbolom Vianoc sa spočiatku rozprestrela po celej izbe, no neskôr sa dávala už len pod stôl. Súdržnosť rodiny symbolizovala uzamknutá reťaz obkrútená okolo nôh stola. Umelý, alebo prírodný stromček umiestnený v ktorejkoľvek časti miestnosti, ozdobený guľami rôznych tvarov a farieb, blikajúce svetelné reťaze a množstvo darčekov. Inak si to snáď ani nikto nevie doma predstaviť. V minulosti zdobil miestnosť odrezaný vrcholec z ihličnatého stromu zavesený nad stolom s navešaným ovocím, či orechmi, no bez darčekov. V tradičnej kultúre mal dar charakter vinšu, piesne, alebo odplaty, ktorú dostával vinšovník. O prípravách na Vianoce v minulosti, ktoré boli spojené s rôznymi druhmi magických úkonov porozprávajú v utorok, 5.12.2017 o 15.00 hod. členky Občianskeho združenia Babička zo Zlatých Moraviec. Nebude chýbať ani spievanie vianočných kolied a ochutnávka tradičných oblátok. Výstava bude doplnená ručnými prácami s vianočnou tematikou.

 

18.12.2017, 15.30   Vianočný koncert Vlasty Mudríkovej

Nezabudnuteľný hlas speváčky a heligonkárky, ktorá získala viacero ocenení nielen na Slovensku, ale i v zahraničí sa rozozvučí v netradičných priestoroch pri príležitosti ročného vyhodnotenia činnosti múzea a získania Výročnej ceny revue Pamiatky a múzeá za rok 2016 v kategórii Akcia - podujatie - dlhodobé projekty, za cyklus podujatí Požitavské výročné obyčaje v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!