STM - Múzeum dopravy Bratislava
* STM - Museum of Transport Bratislava

Múzeum dopravy

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa

Šancová 1/a, 811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 52 44 41 63
Mobil: +421 918 965 697
E-mail: muzeumdopravy@stm-ke.sk
Www: www.stm-ke.sk, www.muzeumdopravy.com

 

Otváracie hodiny

 

Ut-Ne 10.00 - 17.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné - dospelí: 3,30 €
Deti, študenti (6-26), dôchodcovia, EURO26: 1,50 €
Rodinná vstupenka (2 dospelí a max.3 deti): 8 €
Deti (0-6), Dôchodcovia (70 - ), ZŤP, ICOM: bezplatne
 
Foto: 1 €
Kamera: 2 €
Profesionálne fotografovanie so statívom + svadby: 33 €

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Múzeum dopravyMúzeum dopravy v Bratislave bolo otvorené v júni 1999 ako detašované pracovisko Slovenského technického múzea Košice. Umiestnené je v priestoroch skladov a koľajiska prvej bratislavskej železničnej parostrojnej stanice. Múzeum je výsledkom úsilia nadšencov zhromažďujúcich už od 70-tych rokov historické zariadenia, dokumentujúce vývoj železničnej i cestnej dopravy.
Múzeum dopravy sa nachádza v priestoroch za budovou Riaditeľstva železničnej polície SR medzi Predstaničným námestím a Pražskou ulicou. Prístup je z nadchodu pre peších ponad Šancovú ulicu alebo šikmým nájazdom z rohu Šancovej a Pražskej ulice.
Múzeum dopravyVývoj cestnej dopravy je v múzeu prezentovaný rozsiahlou zbierkou vozidiel prvých motorových samohybov cez motocykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozy zo 70-tych rokov. Vystavená je i zbierka unikátnych motocyklov Bőhmerland. Návštevníkov zaujme dioráma automobilovej dielne s ručným benzínovým čerpadlom.
Železničnú dopravu zastupujú nákladné vozne z prelomu 19.a 20.storočia a akumulačný parný rušeň vystavený na koľajisku pred skladmi. Sezónne je táto expozícia doplňovaná ďalšími historickými železničnými vozidlami zo zbierok ŽSR. Expozíciu dopĺňa dioráma dopravnej kancelárie, zbierka rôznych návestných pomôcok a ďalšie exponáty.

 

FOTOGALÉRIA / PHOTOGALLERY

 

Expozície

Železničná signálna, oznamovacia a zabezpečovacia technika
Múzeum dopravyExpozícia predstavuje železničné zariadenia, ktoré sú skryté za múrmi dopravných kancelárií, hradiel alebo stavadiel. Dominantnými exponátmi sú stožiarové návestidlá - mechanické a svetelné zriaďovacie návestidlo, trojznaková mechanická predzvesť a dištančné, tzv. Schönbachovo návestidlo, ktoré je súčasne najstarším exponátom celej expozície (tento typ pochádza zo začiatku posednej tretiny 19. storočia).
Múzeum dopravyŽelezničná oznamovacia technika je v expozícii zastúpená zbierkou nástenných i stolných telefónnych prístrojov sústavy s miestnou batériou - selektorových i automatických, telegrafnými a ďalekopisnými prístrojmi, zariadeniami pre bezdrôtovú komunikáciu a aparatúrou staničného rozhlasu z konca 40. rokov 20. storočia.
Vývoj zabezpečovacej techniky reprezentuje elektromechanický staničný zabezpečovací prístroj Siemens, reléové zariadenie Ericsson a mechanický prístroj typu ČKD - AD 34.

 

Mílniky slovenského motorizmu v druhej polovici XX. storočia
Zmyslom tejto expozície je oboznámiť návštevníka na ploche 600 m2 s vývojom cestnej dopravy na Slovensku v období od druhej svetovej vojny. Venuje sa všetkým významnejším motoristickým témam tohto obdobia: vojenským vozidlám, typickým vozidlám slovenských ciest, prototypom vyvinutým slovenským automobilovým vývojom, reprezentačným automobilom a zariadením staníc technickej kontroly.
Medzi najzaujímavejšie exponáty patria prezidentské automobily Čajka a ZIL, aerodynamický automobil Tatra 87, automobil NSU Ro 80 s motorom Wankel, za zhliadnutie však zaiste stoja aj všetky ostatné vystavované predmety.

 

Historický pancierový vlak Štefánik,
ktorý sa vrátil z holandského Utrechtu, z jednej z najväčších výstav v Európe o histórii železníc, na ktorej vystavovali šestnásť vlakových súprav z celého sveta. Je to jediný pancierový vlak na svete, ktorý je pojazdný. Výstavu v spolupráci s Múzeom SNP v Banskej Bystrici a nadšencami z Klubu historickej techniky zo Zvolena môžete vidieť od septembra v koľajisku STM – Múzea dopravy.

 

Fenomén jednotného času
Expozícia návštevníkom predstavuje stručný prierez históriou a vývojom centrálne riadených elektrických hodín na území bývalého Československa. Prezentuje typovú rôznorodosť ako aj základný princíp funkcie hodín skrývajúcich sa pod značkou Elektročas či Pragotron, ktoré počas niekoľkých desaťročí zohrávali a ešte aj v súčasnosti zohrávajú dôležitú úlohu nielen na železnici, ale aj v iných odvetviach dopravy, priemyslu a služieb. Výstava je doplnená informačným panelom o tom, ako práve železnica prispela v 19. storočí ku vzniku časových pásiem, tak ako ich aj dnes poznáme.
Súčasťou výstavy je aj nová funkčná expozícia centrálne riadených hodín v priestoroch Múzea dopravy.

 

Múzeum je súčasťou STM Košice

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
24.04.2016 30.09.2016 Nostalgia pána Ptáčka alebo návrat do časov,
keď benzín voňal diaľkami, dobrodružstvom a odvahou.

Prierez tvorbou maliara a grafika Petra Ptáčka od miniatúrnych exlibris cez poštové ceniny až po grafické listy väčších rozmerov. Tematicky sa autor venuje zobrazeniu leteckej, pozemnej a námornej techniky prvej polovice dvadsiateho storočia.

 

03.06.2016 15.09.2016 LODE A PRÍSTAVY POĽSKÉHO BALTIKU

- výstava pripravená v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky
Päťdesiat obrazov, informačných plagátov a 15 veľkých modelov obchodných aj vojenských lodí ilustruje dlhú námornú históriu Poľska. Historické aj súčasné modely sú zapožičané z múzeí a mestských úradov z Gdanska, Gdyne a Štetína. Výstava pripomenie aj dlhoročnú tradíciu, že mnoho našich námorných, riečnych dôstojníkov a kapitánov študovalo námornú školu v Poľsku. Výstava prezentuje, že aj niektoré lode Československej plavby dunajskej, mali pôvod v poľských lodeniciach - spomeňme aspoň kontajnerovú loď Banská Bystrica, ktorej model tiež nájdete na výstave. Výstava je pripravovaná v spolupráci s Národným múzeom vojenského námorníctva v Gdansku, Múzeom námorníctva v Gdyni, Národným múzeom v Štetíne, Mestským úradom v Gdyni a Mestským úradom v Gdansku.

 

28.06.2016, vernisáž o 16.00 30.09.2016 IVAN MIČÍK - KONŠTRUKTÉR A PRETEKÁRIVAN MIČÍK - KONŠTRUKTÉR A PRETEKÁR

 

jún 2016 september 2016 S MOTORÁKOM DO KARPÁT
- jazdy nostalgickým motorovým vlakom M 262.007 + 2x Ci + D

Termíny jázd do Brezovej pod Bradlom :
20. 08. 2016 na 25.jarmok Sváka Ragana v Brezovej pod Bradlom
03. 09. 2016 na Cykloturistický zraz v Jablonici a okolí
Informácie na : www.veterany.eu

 

16.09.2016 22.09.2016 EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY 2016

Podujatie s cieľom povzbudiť obyvateľov využívať pre prepravu multimodálnu dopravu (peši, bicyklom či hromadnou dopravou) – alternatívy osobných motorových vozidiel.
V rámci programu ETM 2016 môžete navštíviť Múzeum dopravy počas týchto dní: dospelí za 1,50 €, deti zdarma, ak prídete bicyklom, kolobežkou, trojkolkou, odrážadlom, na skateboarde, inline korčuliach, prípadne na koni.

 

01.10.2016 02.10.2016 Kam po skončení základnej školy? ŠTUDUJ DOPRAVU!

Bohatý program v Múzeu dopravy v dňoch 1. - 2. októbra 2016 od 10.00 do 16.00 hod. v podobe ukážok výkonu povolaní v železničnej doprave, návštev priestorov rušňa či zažitia pocitu pri prevrátení alebo náraze vozidla pri dopravnej nehode. Partnerská spoločnosť Siemens zabezpečí možnosť vyskúšať si riadenie rušňa prostredníctvom ETCS zariadenia (moderného vlakového zabezpečovača) a modelovej železnice.
Na podujatí budú prezentované aj študijné a učebné odbory v oblasti dopravy, ktoré je možné študovať na stredných odborných školách v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Deťom i dospelým odborníci poskytnú kariérne a pracovné poradenstvo s ponukou voľných pracovných pozícií v železničných spoločnostiach. Návštevníci si môžu zároveň prezrieť celú expozíciu Múzea dopravy obohatenú o železničné modely, výstavu fotografií so železničnou tematikou a videoprojekcie.

Vstup na podujatie je bezplatný!

Organizuje Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v spolupráci so STM-Múzeom dopravy, so spoločnosťami Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. a Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s., s vybranými strednými odbornými školami.

 

01.10.2016, vernisáž o 15.30 31.12.2016 Železnice vo fotografii

Autor Ivan Hutlák predstaví krásu i techniku slovenských železníc, rušne, trate aj prírodu, cez ktoré prechádzajú.

 

15.10.2016 15.11.2016 ELEGANCIA TRIDSIATYCH ROKOV

Výstava historických automobilov a dobových doplnkov.
Výstavu pripravil Veterán klub Bratislava.

 

október 2016 31.12.2016 CESTUJTE S NAMI V ČASE - VOLKSWAGEN SLOVAKIA

- výstava pri príležitosti 25. výročia Volkswagen Slovakia
Historická cesta modelovými radmi VW, zachytáva postupný rozvoj Volkswagen Slovakia.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!