Hotel Squash Centrum, Prievidza

SNM - Múzeum Bojnice (Bojnický zámok)
* SNM - Bojnice Museum (Bojnice castle)

SNM - Múzeum Bojnice - logo

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Bojnický zámok
ul.Zámok a okolie č.1, 972 01 Bojnice

Tel.: +421 46 543 06 33, +421 46 543 06 24
E-mail: marketing@bojnicecastle.sk
Www: www.snm.sk, www.bojnicecastle.sk

 

Otváracie hodiny

 

máj: Ut-Ne 9.00 - 17.00
jún, júl, august, september: Po-Ne 9.00 - 17.00
október-apríl: Ut-Ne 10.00 - 15.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bezplatné.

Stále expozície

Dospelý 1 osoba: 8,00 €
Dôchodca nad 65 rokov - zľava 1,00 € : 7 €
študent - zľava 3,00 €: 5 €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov: 3,50 €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov: 1,00 €
Nočná prehliadka
Dospelý 1 osoba: 8,00 €
Deti a mládež do dovŕšenia 18 rokov / len júl a august: 6,00 €
Foto: 2 €
Kamera: 5 €

Wheelchair AccessPrístup pre vozičkárov: ÁNO - špeciálna audiovizuálna prehliadka v priestoroch kaplnky (len na objednávku)

 

História-popis

Bojnický zámokBojnický zámok patrí k najstarším pamiatkam na Slovensku. Prvá písomná zmienka o dominante hornonitrianskeho kraja je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. Málokto by veril, že dnes majestátny zámok bol kedysi dreveným hradom. Postupne v priebehu 13. storočia ho príslušníci rodu Poznanovcov prebudovali na kamenné sídlo. Koncom 13. storočia sa Bojníc zmocnil uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky a hrad mu patril do roku 1321. Po Matúšovi Čákovi sa na hrade v 14. a 15. storočí vystriedali ako majitelia ďalšie šľachtické rody. V roku 1489 ho kráľ Matej Korvín spolu s panstvom daroval svojmu nemanželskému synovi Jánovi Korvínovi, ale po smrti kráľa Mateja sa hradu zmocnili Zápoľského vojská a obývali ho až do roku 1526.V roku 1527 daroval kráľ Ferdinand I. hrad Thurzovcom. Tí prestavali pôvodne gotický hrad na pohodlné renesančné sídlo. Po vymretí rodu Thurzovcov (v roku 1636) získal hrad mocný rod Pálfiovcov. V Bojniciach znovu zavládol stavebný ruch a hrad dostal barokovú podobu. Stavebná aktivita utíchla koncom 17. storočia. Obnovil ju až posledný šľachtický majiteľ – gróf Ján František Pálfi, ktorý sa rozhodol hrad prebudovať na romantický zámok podľa vzoru francúzskych hradov z údolia rieky Loiry, avignonkého pápežského paláca a renesančnej talianskej architektúry. Táto posledná neogotická prestavba trvala 22 rokov. Po smrti grófa Pálfiho vypukli spory o dedičstvo. V roku 1939 zámok a pozemky k nemu patriace kúpila firma Baťa. Po vojne, na základe Benešových dekrétov pripadol jej majetok štátu.
Myšlienkou zriadiť v Bojnickom zámku múzeum sa zaoberal už jeho posledný majiteľ, gróf Ján František Pálfi. Vo svojom testamente z roku 1907 vyslovil želanie, aby boli jeho sídla, medzi nimi aj zámok v Bojniciach, sprístupnené pre verejnosť. Umelecké diela mali zostať na pôvodných miestach a prehliadka mala byť umožnená všetkým záujemcom. Zámok je sídlom múzea od roku 1950. V tomto roku si pripomenie 60. výročie jeho vzniku. Súčasťou Slovenského národného múzea sa stalo 1. júla 1988, pričom v rokoch 1992 – 1996 pôsobilo ako samostatný subjekt. Múzeum je zamerané na zhromažďovanie, ochranu a prezentáciu neoslohov na území Slovenska, výtvarných diel starého umenia a umeleckých remesiel. V súčasnosti spravuje 5834 ks zbierkových predmetov. Medzi najcennejšie patrí tzv. Bojnický oltár od Narda di Cione či veľký gobelín „Jozef a jeho bratia”, ktorý bol utkaný v Bruseli začiatkom 17. storočia.
SNM-Múzeum Bojnice je známe svojimi netradičnými aktivitami. Najznámejšou z nich je Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorý sa koná každý rok na prelome apríla a mája. Ďalšie akcie prebiehajú počas celého roka – Valentínsky víkend, Veľkonočné prechádzky zámkom, Rozprávkový zámok, Rytierske dni či Vianoce na zámku a iné. 

FOTOGALÉRIA BOJNICKÉHO ZÁMKU


Expozície

Bojnický zámokExpozície prezentujú interiéry zámku dokumentujúce bývanie šľachty v uplynulých storočiach. Mimoriadne cenné je pôvodné zariadenie tzv. stredného hradu, na ktorého výzdobe sa podieľala firma Gebruder Colli z Insbrucku. Vzácne sú turecké tapety v Orientálnom salóne aj strop v Zlatej sále.

 

FOTOGALÉRIA EXPOZÍCIÍ

 

 

SNM - Múzeum Bojnice, Bojnický zámok - Expozícia mučiacich nástrojov

Expozícia mučiacich nástrojov (predĺžená do 31.3.2016)

SNM - Múzeum Bojnice, Bojnický zámok - Expozícia mučiacich nástrojovVýstava pod názvom „Expozícia mučiacich nástrojov“ prináša dychberúci pohľad na útrpné právo a inkvizičné praktiky. Nevšedná zbierka mučiacich nástrojov používaných inkvizíciou a hrdelnými súdmi prináša množstvo raritných exponátov z rôznych kútov sveta. Viac ako 200 kusov doSNM - Múzeum Bojnice, Bojnický zámok - Expozícia mučiacich nástrojovkonalých replík i pôvodných strojov, nástrojov, zariadení a pomôcok z rôznych historických období prenesie návštevníkov expozície do obdobia vymáhaných priznaní viny, prenasledovania, tortúry a mučenia. Španielske čižmy, pranier, vidličku kacírov i Zúriaceho býka, ktorého prvou obeťou sa stal jeho vlastný vynálezca, si môžu návštevníci prezrieť vo výstavných priestoroch západného krídla Bojnického zámku počas otváracích hodín múzea.
Vedeli ste, že takzvaná „železná panna“ známa z rozličných filmov je len fikciou, ktorá vznikla pre potreby strašidelných predstavení a hororových filmov?

 

 

Múzeum je súčasťou SNM Bratislava

 

Zaujímavosti

Zámok Bojnice zaradili na turistickom fóre http://www.offtoeurope.com/ v zozname najkrajších európskych hradov a zámkov medzi TOP 25.

V roku 2011 privíta zámok už trinásť miliónteho návštevníka.

Súčasťou zámku je aj prírodná travertínová jaskyňa s priemerom 22 m a výškou 6 m, 26 metrov pod úrovňou 4. nádvoria. Obyvatelia hradu určite dávno vedeli o existencii jaskyne, ktorá im slúžila ako úkryt a zároveň zásobáreň vody. Znovu ju však objavili až v roku 1888, keď počas poslednej prestavby čistili a opravovali hradnú studňu. Bojnický zámok - foto archív SNMNajmä v týchto letných dňoch je útočiskom pre návštevníkov – je v nej 8 až 14 stupňov.
Okolie zámku je nemenej nádherné. Tvorí ho romantický park s rôznymi prírodnými a architektonickými zaujímavosťami. V súčasnom období sa v charakterovom parku nachádza viacero vzácnych a zaujímavých stromov.
Jedným z nich je aj lipa, ktorú zasadil podľa povesti Matúš Čák Trenčiansky. V čase svojho vrcholu mala koruna priemer približne 36 metrov, hlavné konáre siahali do výšky 28 metrov a obvod kmeňa bol 12 metrov. Kráľ Matej Korvín usporadúval pod lipou veľké hostiny a porady. O jeho vzťahu k lipe svedčia aj zachované kráľovské listiny datované v Bojniciach so záverečnými formulami "Sub nostris dilectis tillis bojniciensibus" – Pod našimi milými lipami bojnickými. Vďaka tomu sa stala známou ako Lipa kráľa Mateja.
Architektom neogotickej prestavby na prelome 19. a 20. storočia bol Jozef Hubert. No architekt sa zjavne stal iba nástrojom v rukách svojho zákazníka s vysoko vycibreným umeleckým vkusom. Sám gróf Ján František Pálfi kreslil, navrhoval a riadil všetky práce.
V zámku je ešte stále čo objavovať. Najnovším nálezom je krb, ktorý odkryli len pre pár dňami. Objavili ho pri rekonštrukcii vrchného poschodia v Rentmajstrovskom krídle.

 

Kalendárium

Denná prehliadka zámku
Denná prehliadka expozícií múzea, v ktorých je vystavený bohatý zbierkový fond múzea.

Nočná prehliadka zámku s duchmi a strašidlami
Prehliadka trvá cca 1 hod. 30 minút. Minimálny počet návštevníkov prehliadky - 15 osôb.
Návštevu je potrebné ohlásiť 3 dni pred plánovaným termínom.

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
06.06.2016 31.08.2016 Katastrofy ľudského tela

Katastrofy ľudského tela(výstava v objekte bývalej Zámockej reštaurácie)
Zoznámte sa s veľmi zvláštnymi ľuďmi, s osobami, ktorých postihnutie bolo prekliatím, ale aj darom! Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice vás pozýva na reprízu unikátnej výstavy ľudských anomálií pod názvom Katastrofy ľudského tela.
Od pradávna sa v našej spoločnosti vyskytovali ľudia, ktorí svojím zovňajškom výrazne vystupovali z davu. Spoločnosť sa ich stránila, no zároveň ju priťahovali. Z postihnutia takýchto ľudí často pramenilo neskutočné odhodlanie vzoprieť sa osudu a prezentovať svoju jedinečnosť ako dar. Pracovali v cirkusoch a panoptikách, často sa naučili aj neuveriteľné kúsky, ktorými ešte viac podnecovali zvedavosť návštevníkov.
Výstava o anomáliách ľudského tela prináša jedinečnú možnosť spoznať výnimočných ľudí a na vlastné oči uvidieť muža s troma očami trpiaceho vrodenou chybou, ktorá spôsobila rozdvojenie tváre, sovieho muža, ktorý vďaka zdeformovaným krčným stavcom dokázal otočiť hlavu o 180 stupňov, alebo muža, ktorý sa narodil bez horných končatín, no napriek tomu perfektne strieľal z luku dokonca aj do letiacich cieľov.
Podľa dobových prameňov o týchto ľuďoch vytvorili umelci v petrohradskom antropologickom múzeu viac ako 20 verných napodobením z vosku a postavili tak základ unikátnej výstavy. Jednotlivé voskové figuríny sú prepracované do najmenších detailov. Pri ich výrobe boli použité okrem iného aj skutočné ľudské vlasy či očné a zubné implantáty používané v medicíne.

 

august 2016 30.09.2016 Slovensko 20
Krajina a ľudia očami tvorcov slovenskej moderny

Slovensko 20(Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice predstavuje verejnosti jedinečnú výstavu zameranú na slovenskú krajinu a jej ľud v období minulého storočia.
Na výstave Slovensko 20 sa návštevníci môžu oboznámiť so štýlovo bohatým výrazom slovenského výtvarného umenia, ktoré v tomto období začalo naberať znaky modernosti. Zámerom takto koncipovanej výstavy je predstaviť storočie, pre ktorého umenie nebola typická len snaha o modernu, ale aj láska k slovenskej krajine, kultúre, ľudu a pokus o jeho obrodu.
Súčasťou výstavy sú okrem iného aj diela výtvarných umelcov ako Martin Benka, Ľudovít Fulla, Miloš Alexander Bazovský, Gustáv Mallý, Mária Medvecká či Milan Laluha.
Výstava bude pre verejnosť prístupná v priestoroch výstavnej siene Západného krídla Bojnického zámku počas otváracích hodín múzea až do konca septembra 2016.

 

júl 2016 august 2016 Leto 2016 v Bojniciach

Leto 2016 v BojniciachMúzeum Bojnice ponúka na leto bohatý program

Bojnický zámok prilákal svojou ponukou špeciálnych inscenovaných podujatí v posledných mesiacoch množstvo návštevníkov. Len počas Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel a Rozprávkového zámku prešlo jeho komnatami viac ako 40 000 návštevníkov.
Programová ponuka SNM – Múzea Bojnice bude bohatá aj počas letných prázdnin. Na svoje si zaiste prídu milovníci histórie, turisti túžiaci po poznaní i vyznávači zábavy.
Pre rodiny s deťmi prinesie múzeum počas leta detské prehliadky, ktoré spájajú poznanie so zábavou. Počas pracovných dní vždy o 11:00 budú môcť detskí návštevníci na príbehu slečny Agnes Turzovej objavovať život v období renesancie a porovnávať ho so súčasnosťou. Každý pracovný deň o 14:00 budú môcť deti a ich rodičia spoznávať spoločne so slúžkou Betkou za pomoci starých kufríkov osudy bývalých obyvateľov zámku. Detské prehliadky sú jedinečným spôsobom zábavného vzdelávania sa nenútenou formou.
Letnú ponuku múzea doplnia nočné prehliadky zámku, ktoré okrem rozprávania o histórii prinesú i legendy a jedinečnú atmosféru. Navštíviť zámok po zotmení bez potreby predchádzajúcej rezervácie bude možné každý druhý piatok a sobotu o 20:00.
Vybrané augustové večery spestrí pripravované muzikálové predstavenie s historickým námetom.
Leto v Bojniciach je už tradične úzko prepojené s koncertmi Bojnického hudobného leta, ktorých významná časť sa koná v Huňadyho sále pod skvostným barokovým lustrom.
Neodmysliteľnou súčasťou letnej ponuky múzea sú výstavy. Toto leto prináša múzeum hneď dve podnetné výstavy – Katastrofy ľudského tela a Slovensko 20. Výstava Katastrofy ľudského tela prináša jedinečný pohľad na odlišnosti, predostiera spôsoby vyrovnávania sa jedincov s inakosťou a ponúka témy na zamyslenie sa. Výstava Slovensko 20 predstaví krajinu a ľudí očami tvorcov slovenskej moderny. Zámerom takto koncipovanej výstavy je predstaviť storočie, pre ktorého umenie nebola typická len snaha o modernu, ale aj láska k slovenskej krajine, kultúre, ľudu a pokus o jeho obrodu.

 

Počas leta budú deti na Bojnickom zámku spoznávať históriu zábavnou formou

Prostredníctvom vzdelávacieho projektu detských prehliadok prináša Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice detským návštevníkom Bojnického zámku príležitosť spoznávať históriu naozaj zábavnou formou. Aj počas letných prázdnin tak spoločne s rodičmi a priateľmi môžu získavať nové poznatky a zážitky. Vybrať si môžu z dvoch druhov prehliadok.
Mladším deťom je určený „Čarovný príbeh pána Bartolomeja“. Lektorka v historickom kostýme si pri prehliadke zámkom na pomoc berie veselú bábku na ruku - mapetku. Táto predstavuje pána Bartolomeja, ktorý na zámku prežil dlhé stáročia a bol svedkom mnohých udalostí. Pravidelne pomáha deťom odhaľovať jednotlivé miestnosti, dávnych obyvateľov zámku a každodenný život v minulosti.
Bartolomej postupne deťom odkrýva tajomstvá minulosti. Spoločne sa dozvedajú o hrách a zábave v minulosti, nazerajú do tajov práce maliarov, ktorí maľovali obrazy na zámku, skúšajú, ako sa v minulosti varilo, učia sa, ako sa v zámku kúrilo a prečo obyvatelia zámku spávali na vysokých posteliach. Pre lepšie zapamätanie si videného a počutého, si deti mnoho činnosti skúšajú na vlastnej koži v simulovaných hrách.
Pre staršie deti sú určené prehliadky pod názvom „Hra na minulosť“. Detskí návštevníci spoznávajú zámok a jeho bývalých majiteľov vďaka slúžke Betke. Betka slúžila v zámku dlhé roky. Dnes je jediným svedkom príbehov z minulosti. Práve vo chvíli, keď sa chystá upratať do veže cestovné kufre bývalých majiteľov zámku, stretne na nádvorí skupinku detí čakajúcich na prehliadku. Poprosí ich o pomoc a za odmenu im sľúbi, že ich zámkom prevedie osobne. Deti s detskými kufríkmi v rukách teda spoločne so slúžkou Betkou vstupujú do zámku. Cestou počúvajú o zámku a jeho minulosti a spoznávajú bývalých obyvateľom zámku.
Informácie ale deti nezískavajú len od Betky. Indície sú ukryté predovšetkým v kufríkoch bývalých majiteľov. Vďaka ich osobným veciam je možné sa o nich dozvedieť mnoho. O maliarovi vypovedia jeho štetce, o jeho diele ústrižok z novín o krádeži jeho obrazov. O poslednom majiteľovi zámku veľa napovedia súpisy jeho umeleckých diel, nákresy francúzskych zámkov či jeho suveníry zo vzdialených krajín. O láske grófa Pálfiho a mladej francúzskej kontesy najlepšie porozprávajú v kufríkoch ukryté listy, ktoré si medzi sebou vymieňali. Veľakrát je potrebné poriadne premýšľať, hľadať indície, spájať ich a objavovať súvislosti. Vďaka vlastnej angažovanosti, premýšľaniu a pochopenie kontextu si detskí návštevníci získané poznatky lepšie zapamätajú a bude pre nich jednoduchšie ich v budúcnosti využiť.
Detských prehliadok sa návštevníci Bojnického zámku môžu zúčastniť počas letných prázdnin každý pracovný deň. „Čarovný príbeh pána Bartolomeja“ sa začína písať vždy o 11:00 h. a „Hra sa minulosť“ čaká na hráčov o 14:00 h.

 

28. - 29.10.2016,
31.10.2016
  Bojnický svetlonos na zámku (nočné prehliadky)

 

06.12.2016 - 08.01.2017 sv. Mikuláš a Vianoce na zámku

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!