SNM - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - hrad (MBK) Modrý Kameň
* SNM - Museum of Puppet Cultures and Toys - Castle (MPC) Modry Kamen

SNM - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - logo

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Hrad Modrý Kameň
Zámocká 1, 992 01 Modrý Kameň

Tel.: +421 47 245 41 00, +421 47 487 01 94
E-mail: hradmodrykamen@snm.sk
Www: www.snm.sk


Otváracie hodiny

 

máj - október: Po-Ne 9.00 - 17.00
júl - august: Po-Ne 9.00 - 18.00
november - apríl: Po-Pi 8.00 - 15.00

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bezplatné.

 

História-popis

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - foto archív MBKaHHrad Modrý Kameň postavila v 13. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov, ktorá tu žila do polovice 19. storočia. Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - Foto Zuzana MinarovičováPochádza z nej významný básnik renesancie a protiturecký bojovník Bálint Balassi /1554-1594/. Posledná majiteľka grófka Gabriela Almássyová predala hrad s kaštieľom a okolitými pozemkami československému štátu v roku 1923. Rovnomenné mestečko pod ním - Modrý Kameň bolo až do roku 1960 centrom severnej časti Novohradu.
Múzeum bábkarských kultúr a hračiekHradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 13. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - Foto Laco Blahoktorý je sídlom múzea. Súčasťou barokového kaštieľa je kaplnka sv. Anny pristavená v roku 1759. Spolu s blízkou Kalváriou, chráneným náleziskom - Modrokamenská lesostep a Gaštanicou tvorí zaujímavý historicko-kultúrny celok poskytujúci návštevníkom príjemný zážitok i oddych.


Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - foto archív MBKaHMúzeum bábkarských kultúr a hračiek - Foto Zoltán Krenmničan

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA HRADU A EXPOZÍCIÍ

 

 

 

 

 

 

Expozície

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - foto archív MBKaHMúzeum sa vo svojej zbierkotvornej a prezentačnej činnosti zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku, ale i v zahraničí: tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, rodinné bábkové divadlá s originálnymi dekoráciami, bábky z prvej polovice 20. storočia, artefakty z tvorby slovenských profesionálnych bábkových divadiel po roku 1950, ukážky zahraničnej tvorby z Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - foto archív MBKaHôsmich štátov Európy, vývoj detskej hračky v 19. a 20. storočí, kedy sa hračky vidieckych a mestských detí odlišovali, až po súčasnosť. Ľudové hračky, ktoré vyrábali pre deti príbuzní alebo deti samé, reprezentuje veľká skupina imitujúcich hračiek. V zbierke hračiek medzi najstaršie exponáty patria praveké hračky a najstaršia hračka nájdená na území Slovenska - hlinený vozík z Nižnej Myšle datovaný do r. 1500 p.n.l. Bohato sú zastúpené hračky 19. a 20. storočia: bábiky, dopravné hračky, detský nábytok, zvieratká, hry, hlavolamy a iné.

 

História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva

Divadelné bábky zo sveta

Hračky na Slovensku v 20. storočí

Nálezy zo slovansko-avarského pohrebiska v Želovciach

Vyhliadka z bašty hradu

 

Múzeum je súčasťou SNM Bratislava

 

Kalendárium

 

K zaujímavým aktivitám múzea patria každoročné podujatia ako Noc Múzeí a Galérií, Nočné prechádzky, Poľovnícke dni, či Vianoce na hrade. Od roku 2003 múzeum organizuje letné „Nočné prechádzky na hrade Modrý Kameň“ spojené s divadelnými predstaveniami najmä o histórii hradu. Slávnostná sieň v barokovom kaštieli sa využíva aj na účely konferencií, seminárov, svadobných obradov a slávnostných zasadnutí s podaním občerstvenia v historickej banketnej miestnosti. Múzeum plní aj úlohu regionálneho múzea v oblasti histórie a etnografie.

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie

Škola v múzeu - edukačné programy pre školské skupiny
Informácie na tel. čísle 0918 999 609, alebo na www.snm.sk

divadelná sála herňa dielňa

     
celoročne   DOTKNI SA STREDOVEKU - Interaktívna výstava

DOTKNI SA STREDOVEKU - Interaktívna výstavaSlovenské národné múzeum - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň pripravilo novú interaktívnu výstavu s názvom "Dotkni sa stredoveku", ktorá vás prenesie do 13. storočia, do doby, kedy bol pravdepodobne hrad Modrý Kameň postavený. V tej dobe sa totiž spomína po prvý krát. Zároveň z 13. storočia máme prvé zmienky o šľachtickom rode Balašovcov, ktorý hrad vlastnili viac než 600 rokov.
Výstava však neprezentuje hlavné dejinné udalosti z vrcholného stredoveku, zameriava sa skôr na tzv. "dejiny každodennosti". Prezentuje bežný život na menších šľachtických hradoch v tomto období, spoznáte život šľachty, detí, služobníctva aj vojenstva na hrade. Dozviete sa, čo bežne robievali, ako sa obliekali, zabávali, čo jedli a pod.
Výstava nezostáva nič dlžná svojmu názvu, pretože vďaka „Hands-on“ metóde sa môžete všetkých vystavených replík a kópií dotýkať, vyskúšať si ich, obliecť si ich, odfotiť sa s nimi. Zároveň sa však opiera o skutočné udalosti, ktoré sa nám zachovali zo života predpokladaného staviteľa hradu, Petra Forróa, a jeho rodiny.
Viac informácií na: http://www.snm.sk/?muzeum-babkarskych-kultur-a-hraciek-aktualne-vystavy&clanok=dotkni-sa-stredoveku

DOTKNI SA STREDOVEKU - Interaktívna výstava DOTKNI SA STREDOVEKU - Interaktívna výstava

 

23.09.2016, 16.00   Modrokamenská hudobná slávnosť 2016

Modrokamenská hudobná slávnosť 2016Na Hrade Modrý Kameň bude znieť komorná hudba v podaní slovenských a maďarských hudobníkov.
Druhý ročník Modrokamenskej hudobnej slávnosti rozozvučí priestory charizmatickej Kaplnky na hradnom nádvorí. Počas piatkového podvečera (23. septembra 2016) zažijú návštevníci festivalu komornej hudby dva koncerty: o 16.00 koncert basbarytonistu Tomáša Šelca, špičkového vokálneho interpreta koncertnej literatúry a popredného slovenského organistu Marka Vrábla, o 18.00 koncert maďarských špecialistov na historicky poučenú interpretáciu starej hudby: László Borsódyho, ktorý hrá na unikátnom modeli barokovej trúbky a organistu Somu Dinyésa, na Slovensku známeho zo spolupráce so súborom Solamente naturali. Pre návštevníkov bude medzi koncertmi pripravené malé občerstvenie.
Koncert organizuje občianske združenie ORGANYzácia a Slovenské národné múzeum - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň.
Vstupné: dospelí 2 €, žiaci, študenti, seniori a ZŤP 1 €.
Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Hudobný fond.

 

29.09.2016 03.10.2016 Bábkarská Bystrica – časť workshopov spojená s medzinárodným bábkarským festivalom v Banskej Bystrici sa uskutoční na hrade Modrý Kameň a v Banskej Štiavnici.
     
08.10.2016   GAŠTANOVÉ SLÁVNOSTI

GAŠTANOVÉ SLÁVNOSTIMesto Modrý Kameň a Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás pozývajú na Gaštanové slávnosti 2016.
Toto jedinečné podujatie o 10:00 hod. zaháji ďakovná sv. omša za všetky plody a dary jesennej prírody. Na návštevníkov čakajú zaujímavé programy v podobe ochutnávky gaštanových koláčov a iných špecialít, výstav a súťaží na „gaštanovú“ tému, predaj sadeníc gaštana jedlého, pečených i surových gaštanov. To všetko bude sprevádzané vystúpeniami Dychovej hudby Hradčianka, ľudovej hudby A. Sládkoviča z Krupiny, známeho speváka pre všetky deti Mira Jaroša, skupiny Slovak Tango, výborného interpreta skladieb Karola Duchoňa, Karla Gotta, Petra Stašáka atď. Samuela Lörinčíka a úspešného speváka Juraja Hnilicu. Na záver vystúpi jedna z najznámejších hudobníčok na Slovensku a úžasná speváčka Zuzana Smatanová.
Predstavia sa aj šermiari s lukostreľbou a dobovým táborom. Pre najmenších sme pripravili ukážky z policajnej kynológie, šlapacie káry Berg, kolotoče, jesenné tvorivé dielne a výstavu ZŠ s MŠ v Modrom Kameni. Na svoje si prídu aj milovníci dobrého jedla a pitia.

Podujatie sa koná v sobotu 8. októbra 2016 od 10:00 na hrade Modrý Kameň.
Vstupné na podujatie je 3 €, deti, dôchodcovia a držitelia ZŤP 1 €.
Viac informácií na www.snm.sk, alebo na 047/2454 100.

 

26.10.2016   Slávnostné ukončenie projektu HraMoKa – Obnova barokových siení vo východnom krídle kaštieľa. Otvorenie multifunkčnej sály, nórski a slovenskí študenti bábkoherectva, Kamienok – Modrokamenský bábkarský krúžok, bábkové scény vyrobené žiakmi v projekte Bábkarske sympózium.
     
01.-02.11.2016   Temný hrad Modrý Kameň
• rozprávkovo strašidelné podujatie
     
10.12.2016   Vianoce na hrade
- folklórne predstavenie Kračún na Honte, betlehem, hudba a divadlo
     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!