SNM - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - hrad (MBK) Modrý Kameň
* SNM - Museum of Puppet Cultures and Toys - Castle (MPC) Modry Kamen

SNM - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - logo

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Hrad Modrý Kameň
Zámocká 1, 992 01 Modrý Kameň

Tel.: +421 47 245 41 00, +421 47 487 01 94
E-mail: hradmodrykamen@snm.sk
Www: www.snm.sk


Otváracie hodiny

 

máj - október: Po-Ne 9.00 - 17.00
júl - august: Po-Ne 9.00 - 18.00
november - apríl: Po-Pi 8.00 - 15.00

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bezplatné.

 

História-popis

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - foto archív MBKaHHrad Modrý Kameň postavila v 13. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov, ktorá tu žila do polovice 19. storočia. Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - Foto Zuzana MinarovičováPochádza z nej významný básnik renesancie a protiturecký bojovník Bálint Balassi /1554-1594/. Posledná majiteľka grófka Gabriela Almássyová predala hrad s kaštieľom a okolitými pozemkami československému štátu v roku 1923. Rovnomenné mestečko pod ním - Modrý Kameň bolo až do roku 1960 centrom severnej časti Novohradu.
Múzeum bábkarských kultúr a hračiekHradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 13. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea. Súčasťou barokového kaštieľa je kaplnka sv. Anny pristavená v roku 1759. Spolu s blízkou Kalváriou, chráneným náleziskom - Modrokamenská lesostep a Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - Foto Laco BlahoGaštanicou tvorí zaujímavý historicko-kultúrny celok poskytujúci návštevníkom príjemný zážitok i oddych.
Múzeum sa vo svojej zbierkotvornej a prezentačnej činnosti zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku, ale i v zahraničí: tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - foto archív MBKaHrodinné bábkové divadlá s originálnymi dekoráciami, bábky z prvej polovice 20. storočia, artefakty z tvorby slovenských profesionálnych bábkových divadiel po roku 1950, ukážky zahraničnej tvorby z ôsmich štátov Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - Foto Zoltán KrenmničanEurópy, vývoj detskej hračky v 19. a 20. storočí, kedy sa hračky vidieckych a mestských detí odlišovali, až po súčasnosť. Ľudové hračky, ktoré vyrábali pre deti príbuzní alebo deti samé, reprezentuje veľká skupina imitujúcich hračiek. V zbierke hračiek medzi najstaršie exponáty patria praveké hračky a najstaršia hračka nájdená na území Slovenska - hlinený vozík z Nižnej Myšle datovaný do r. 1500 p.n.l. Bohato sú zastúpené hračky 19. a 20. storočia: bábiky, dopravné hračky, detský nábytok, zvieratká, hry, hlavolamy a iné.
Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - foto archív MBKaHMúzeum bábkarských kultúr a hračiek - foto archív MBKaHK zaujímavým aktivitám múzea patria každoročné podujatia ako Noc Múzeí a Galérií, Nočné prechádzky, Poľovnícke dni, či Vianoce na hrade. Od roku 2003 múzeum organizuje letné „Nočné prechádzky na hrade Modrý Kameň“ spojené s divadelnými predstaveniami najmä o histórii hradu. Slávnostná sieň v barokovom kaštieli sa využíva aj na účely konferencií, seminárov, svadobných obradov a slávnostných zasadnutí s podaním občerstvenia v historickej banketnej miestnosti. Múzeum plní aj úlohu regionálneho múzea v oblasti histórie a etnografie.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA HRADU A EXPOZÍCIÍ

 

Expozície

História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva

Divadelné bábky zo sveta

Hračky na Slovensku v 20. storočí

Nálezy zo slovansko-avarského pohrebiska v Želovciach

Vyhliadka z bašty hradu

 

Filmové a televízne bábky
Nočné prechádzky - animovaný filmStála expozícia História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva bola v sezóne 2013 doplnená o ďalšie artefakty z tohto nádherného umenia. Dokumentuje bábky z bábkových inscenácií a televíznych relácií. Prierez tvorby Vladimíra Pikalíka dokumentuje dejiny bábkového filmu od najstaršieho filmu Strážca sen (1979), po Pikalíkovu tvorbu v 90. tych rokoch. Súčasnú tvorbu bábkových filmov zastupuje inscenácia Timotan a bratstvo hrdzavého tomahawku (2002) od piešťanského filmára Miloslava Hulmana. Televízne bábky zase reprezentujú Gombík a Gombička spolu so Zajkom Abecedajkom (2001 - 2006), ktoré pre Slovenskú televíziu vyrobil Ivan Martinka.

 

Múzeum je súčasťou SNM Bratislava

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie

Škola v múzeu - edukačné programy pre školské skupiny
Informácie na tel. čísle 0918 999 609, alebo na www.snm.sk

divadelná sála herňa dielňa

     
celoročne   DOTKNI SA STREDOVEKU - Interaktívna výstava

DOTKNI SA STREDOVEKU - Interaktívna výstavaSlovenské národné múzeum - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň pripravilo novú interaktívnu výstavu s názvom "Dotkni sa stredoveku", ktorá vás prenesie do 13. storočia, do doby, kedy bol pravdepodobne hrad Modrý Kameň postavený. V tej dobe sa totiž spomína po prvý krát. Zároveň z 13. storočia máme prvé zmienky o šľachtickom rode Balašovcov, ktorý hrad vlastnili viac než 600 rokov.
Výstava však neprezentuje hlavné dejinné udalosti z vrcholného stredoveku, zameriava sa skôr na tzv. "dejiny každodennosti". Prezentuje bežný život na menších šľachtických hradoch v tomto období, spoznáte život šľachty, detí, služobníctva aj vojenstva na hrade. Dozviete sa, čo bežne robievali, ako sa obliekali, zabávali, čo jedli a pod.
Výstava nezostáva nič dlžná svojmu názvu, pretože vďaka „Hands-on“ metóde sa môžete všetkých vystavených replík a kópií dotýkať, vyskúšať si ich, obliecť si ich, odfotiť sa s nimi. Zároveň sa však opiera o skutočné udalosti, ktoré sa nám zachovali zo života predpokladaného staviteľa hradu, Petra Forróa, a jeho rodiny.
Viac informácií na: http://www.snm.sk/?muzeum-babkarskych-kultur-a-hraciek-aktualne-vystavy&clanok=dotkni-sa-stredoveku

DOTKNI SA STREDOVEKU - Interaktívna výstava DOTKNI SA STREDOVEKU - Interaktívna výstava

 

16.07.2016   Hradné nočné prechádzky - Kliatba

Hradné nočné prechádzky - Kliatba„Nenávisť, vráť sa do temnoty, ukry pohľad svoj za závoj času, vráť mi dušu, čo vzala si bez súhlasu!“
V sobotu 16. júla 2016 sa na hrade Modrý Kameň uskutočnia Hradné nočné prechádzky s názvom „Kliatba“. Od 19.00 h sa v barokovom kaštieli začne odohrávať rovnomenné divadlo, ktoré je nahliadnutím do života Valentína II. Balašu, jedného z najvýznamnejších grófov, ktorý žil na hrade Modrý Kameň v 17. storočí. Dozviete sa, prečo preklínal svoj rod.
Na nádvorí hradu začneme tiež od 19.00 hod. bábkovým predstavením„Ako sa Gašpar takmer kráľom stal“ v podaní Divadla z Domčeka. Bude to starý príbeh o tom, ako Gašpar túžil byť kráľom a deťom nemal kto rozprávky rozprávať. Po ňom nás bude zabávať historický Šašo Fjodor, ktorý strašne rád žongluje, improvizuje a balansuje. Vo večerných hodinách sa návštevníkom predstaví kapela RevoLucie, revival band z Lučenca, ktorá zahrá a zaspieva songy nielen kapely Lucie. Na bašte hradu môžete s Krajskou hvezdárňou a planetáriom Maximiliána Hella Žiar nad Hronom pozorovať hviezdy cez ďalekohľad aj s odborným výkladom. V priekope pred hradom sa nám predstavia najlepšie filmy festivalu HAH - Hraný amatérsky humor, ktorý je už 25 rokov symbolom zábavy a humoru. Výber najvtipnejších amatérskych filmov od filmárov zo Slovenska a Čiech si môžte pozrieť jedine tu.
Podujatie sa koná v sobotu 16. júla 2016, od 19.00 h do hlbokej noci.
Vstupné na podujatie je 4 € pre dospelých, 2 € pre deti, študentov a dôchodcov. Voľný vstup
platí pre deti do 3 rokov a ZŤP.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!