Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni
* Lubovna museum - castle in Stara Lubovna

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Ľubovniansky hrad
Zámocká 20, 064 01 Stará Ľubovňa

Tel.: +421 52 432 24 22
Mobil: +421 910 340 050
E-mail: info@hradlubovna.sk
Www: www.hradlubovna.sk

 

Otváracie hodiny

 

máj - september: Po-Ne 9.00 - 19.00, posledný vstup o 18.00
október: Ut-Ne 10.00 - 16.00, posledný vstup o 15.00
november - marec: Ut-Ne 10.00 - 15.00, posledný vstup o 14.00
apríl: Ut-Ne 10.00 - 16.00, posledný vstup o 15.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Hrad Ľubovňa:
Dospelí: 5 €
Deti, študenti VŠ: 2,50 €
Seniori: 3,50 €
RODINNÁ VSTUPENKA /2 rodičia + min. 1 dieťa (max. 4) do 15 rokov/: 10 €
Foto / Kamera: bezplatne

Národopisná expozícia v prírode - skanzen:
Dospelí: 2 €
Deti, študenti VŠ: 1 €
Seniori: 1,5 €
RODINNÁ VSTUPENKA /2 rodičia + min. 1 dieťa (max. 4) do 15 rokov/: 4,5 €
Foto / Kamera: bezplatne

Spoločná vstupenka : Národopisná expozícia v prírode - skanzen + hrad Ľubovňa:
Dospelí: 6 €
Deti, študenti VŠ: 3 €
Seniori: 4,50 €
RODINNÁ VSTUPENKA /2 rodičia + min. 1 dieťa (max. 4) do 15 rokov/: 12,50 €
Foto / Kamera: bezplatne

Ďalšie podrobnosti o vstupnom...

História-popis

Ľubovnianske múzeum (predtým Okresné vlastivedné múzeum) bolo založené v roku 1956. Najskôr sídlilo v Provinčnom dome na námestí sv. Mikuláša a od roku 1966 je jeho sídlom hrad Ľubovňa. Múzeum od svojho vzniku zhromažďuje historické, etnografické, umelecké a prírodovedecké zbierky. Zameriava sa na oblasť Starej Ľubovne.
Ľubovnianske múzeumHrad Ľubovňa
Na severnom Spiši sa nad údolím rieky Poprad týči hrad Ľubovňa s bohatou históriou i zaujímavou architektúrou. Medzi hradmi na Slovensku mu prináleží unikátne miestĽubovnianske múzeum - hrad Stará Ľubovňao. I keď pôvodne slúžil ako strážca severnej hranice Uhorska, počas 360 rokov bol sídlom správcov zálohovaného územia časti Spiša Poľsku. Najväčšmi sa preslávil početnými kráľovskými návštevami a šesť rokov tu boli uschované i poľské korunovačné klenoty. Výraznými prestavbami v 16. a 17.storočí sa zmenil na veľkú renesančnú pevnosť. Prekrásna aleja v podhradí a blízky skanzen s hodnotným dreveným kostolom iba dotvárajú osobitnú atmosféru hradu Ľubovňa.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIÍ HRADU A SKANZENU

 

Expozície

Dejiny hradu - expozícia prezentuje základné udalosti vývoja hradu až po posledných majiteľov.

 

Expozícia dejín poľského zálohu - približuje históriu rokov 1412 - 1772, keď bol hrad spolu s ďalšími 16 mestami zálohovaný v Poľsku.

 

Expozícia remesiel - sa zameriava na remeslá z podhradia.

 

Expozícia dobového bývania - prezentuje nábytok z konca 19.-teho a začiatku 20.-teho storočia.

 

Poľské korunovačné klenoty na Hrade Ľubovňa 1655 – 1661

Poľské korunovačné klenoty na Hrade ĽubovňaPíše sa rok 1320 a nástupca poľského kráľovského trónu Vladislav I. Lokietko dáva na svoju korunováciu vyrobiť nové poľské korunovačné klenoty: korunovačnú korunu (Corona Privilegiata), korunovačné žezlo a korunovačné jablko. Korunovačné klenoty vyrobené Vladislavom I. Lokietkom boli používané na oficiálnu kráľovskú korunováciu, a to až do roku 1764, kedy bol nimi korunovaný posledný poľský kráľ Stanislav August Poniatovský. Vladislav I. Lokietko sa pri svojej korunovácii odvolával na prvého poľského kráľa Boleslava Chrabrého, a preto korunovačná koruna nesie až do dnešných čias názov „koruna Boleslava Chrabrého“.
Jednou z najvýznamnejších udalostí v 700-ročnej histórii hradu Ľubovňa bolo ukrytie poľských korunovačných klenotov na hrade v rokoch 1655 – 1661. Hrad Ľubovňa bol v tomto období súčasťou poľského kráľovstva ako tzv. spišský záloh (1412 – 1772). Korunovačné klenoty a celý kráľovský poklad boli na hrad prevezené po napadnutí poľského kráľovstva Švédmi v roku 1655. Poľské korunovačné klenoty na Hrade ĽubovňaCelý kráľovský poklad bol ukrytý v útrobách hradu Ľubovňa do roku 1661, kedy bol prevezený späť na kráľovský hrad Wawel v Krakove.
V roku 1656 navštívil hrad Ľubovňa samotný kráľ Ján Kazimír. Detailný popis príchodu kráľa na hrad Ľubovňa poeticky opisuje vo svojom svetovom bestselleri „Potopa“ Henrich Sienkiewicz.
Vystavené korunovačné klenoty v Kaplnke sv. Michala na hrade Ľubovňa boli vyrobené v roku 2010 reštaurátorom Józefom Walczykom. Dôveryhodným podkladom na výrobu faksimile sa stali archívne materiály z 18. storočia, ktoré sa zachovali v podobe nákresov od Jána Kryštofa Wernera a v podobe kolekcie 22 portrétov poľských kráľov od Marcella Bacciarelliho.

 

Ľubovnianske múzeum - skanzenNárodopisná expozícia v prírode (skanzen) - bola sprístupnená v roku 1984 v podhradí a dokumentuje vývoj ľudového staviteľstva v oblasti Starej Ľubovne.

Najvýznamnejšou stavbou expozície je drevený kostolík východného obradu z Matysovej z 18. storočia.

 

 

 

 

Princezné de Bourbon na hrade Ľubovňa
Nová stála expozícia
Na hrade Ľubovňa máte jedinečnú možnosť vidieť osobné predmety španielskych princezien Izabely a Karolíny de Bourbon. Pripravili sme pre Vás novú expozíciu s jedinečnými osobnými predmetmi týchto princezien, ktoré kedysi obývali ľubovnianske hradné panstvo. Perličkou tejto expozície sú svadobné šaty princezny Karolíny de Bourbon Zamoyskej, detské perinky a iné osobné predmety.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIÍ HRADU A SKANZENU

 

Poskytované služby:

Ø Večerné talkshow na hrade Ľubovňa venované prezentácii historických hudobných nástrojov
Ø Večer u Raiszovcov
Ø Prezentácia hradných remesiel
Ø Výstava Poľských korunovačných klenotov
Ø Obohatenie prehliadky hradu prezentáciou sokoliarskeho umenia a dejín sokoliarstva v Európe. Vystúpenia sokoliarov denne o 11:00, 13:00, 15:00, 16:30.
Ø Unikátna možnosť zažiť atmosféru gazdovského dvora v drevenej dobovej dedine s chovom tradičných domácich zvierat a možnosťou kŕmenia
Ø Lektorské služby na hrade a skanzene v slovenskom jazyku grátis
Ø Fotografovanie a kamerovanie v expozíciách grátis
Ø Prehliadka hradu Ľubovňa trvá približne 2 hodiny
Ø Hradný hostinec U MÓRICA
Ø Piknik v autentickom prostredí dobovej dediny
Ø Detský kútik s tradičnými drevenými hračkami
Ø Drevený kolotoč na ručný pohon

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
Výstavy    
     
24.04.2016 30.09.2016 Chartula pictoria

Chartula pictoria(Hrad Ľubovňa, Mesto Stará Ľubovňa a Ľubovnianske kúpele na starých pohľadniciach)
Sezónna výstava na hrade Ľubovňa.
Výstava Chartula pictoria na Ľubovnianskom hrade predstavuje podoby mesta Stará Ľubovňa, Ľubovnianskeho hradu a Novoľubovnianskych kúpeľov na starých pohľadniciach. Hlavnou myšlienkou je prezentácia dokumentačnej hodnoty tohto historického pokladu, ktorý sa nachádza v zbierkovom fonde Ľubovnianskeho múzea a zároveň prestavuje najsilnejší artikel turistického ruchu.

 

25.06.2016 30.09.2016 Maľované truhlice (svadobná výbava nevesty)

Maľované truhlice (svadobná výbava nevesty)Sezónna výstavav skanzene pod hradom Ľubovňa
Maľovaná truhlica mala v ľudovom prostredí spomedzi ostatných kusov nábytku špecifické postavenie. Okrem praktickej funkcie plnila aj esteticko-reprezentačnú a obradovú funkciu. Truhlicu dostala každá dievka, ktorá sa išla vydávať od svojich rodičov, bola odrazom hospodárskej situácie rodiny a jej spoločenského statusu. Maľované truhlice z vlastných zbierok spolu s výbavou nevesty a prezentáciou svadobných odevov si návštevníci Ľubovnianskeho múzea môžu pozrieť do 30. septembra 2016 v Hájovni skanzenu pod hradom Ľubovňa.

 

     
Podujatia    
     
22.07.2016, 20.00   Mária Čírová na hrade Ľubovňa

Mária Čírová na hrade ĽubovňaV čarovnej atmosfére večerného hradu Ľubovňa vystúpi známa slovenská speváčka Mária Čírová. Svoj koncert so sláčikovým kvartetom prednesie na nádvorí hradu Ľubovňa za svetiel faklí a pri jedinečnej atmosfére nočných hradných múrov. Lístky na koncert v hodnote 10 eur si môžete zakúpiť v pokladni hradu a skanzenu a v sieti ticket-art.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!