OM - Oravský hrad Oravský Podzámok
* OM - Orava Castle Oravsky Podzamok

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

027 41 Oravský Podzámok

Tel.: +421 43 581 61 11, +421 43 581 61 19
E-mail: muzeum@oravskemuzeum.sk
Www: www.oravahrad.sk

 

Otváracie hodiny

 

Otváracie hodiny všetkých expozícií Oravského múzea P.O.Hviezdoslava v PDF

november-marec: denne  10.00 - 15.00
apríl: zatvorené
máj,september: denne  8.30 - 17.00
jún: denne 8.30 - 17.30
júl,august: denne 8.30 - 18.00
október: denne  8.30 - 16.00

V dňoch 24.,25.,26., 31.12. a 1.1. - zatvorené

 

História-popis

Oravský hradZachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.Oravský hrad
Oravský hrad, kedysi sídlo Oravskej župy, vznikol v 13.-tom storočí na mieste staršieho osídlenia pochádzajúceho asi z rozhrania letopočtov. Prvá písomná historická zmienka pochádza z roku 1267, kedy bol kráľovským majetkom. Postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Thurzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významné Oravský hradstavby renesančného obdobia. V roku 1800 hrad vyhorel a bol veľmi poškodený. Čoskoro však bolo postarané o jeho konzerváciu a obnovu, pričom Pálffyovci (poslední majitelia) sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu.
Posledná a najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila až v rokoch 1953 - 1968.
Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky so zariadením z roku 1752.

 

Slávnostné uvedenie osvetlenia Oravského hradu

Oravský hrad - osvetlenieOravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, v pondelok 8. decembra 2008 slávnostne osvetlilo národnú kultúrnu pamiatku Oravský hrad. K realizácii takejto rozsiahlej akcie dopomohli aktivity Žilinského samosprávneho kraja a sponzorská podpora Slovenských Elektrárni Enel a. s. Svetlo sprevádza ľudstvo počas jeho existencie v najrôznejších podobách. Živý oheň bol vo všetkých kultúrach posvätným živlom , ktorý chránil ľudí pred nebezpečenstvom. Pec bola symbolom rodiny a domova. Svetlo nemá svoje miesto len vo viere ľudí, ale aj v umení a vo vede. Človek vynašiel umelý zdroj svetla, spútal ho a v nočnom čase rozsvietil našu planétu obrovským množstvom najrôznejších svetiel a reklám. A práve v nastávajúcom zimnom období, keď sila slnečných lúčov stráca na svojej intenzite, bola tak trocha symbolicky, prostredníctvom pôsobivých umelých svetelných efektov, zviditeľnená časť nášho kultúrneho dedičstva, Oravský hrad. Oravský hrad - osvetlenieSlávnostné osvetlenie Oravského hradu vykonali spoločne zapnutím spínačov predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, generálny riaditeľ SE a. s. Bratislava Paolo Ruzzini a riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. Na recepcii, konanej v historických priestoroch Oravského hradu – Rytierskej sále, pozvaných hostí privítal spevácky súbor Sklo z Bratislavy a palatín Juraj Turzo pasovaním povýšil do grófskeho stavu s právom užívania všetkých dobrodení Oravského hradu predsedu ŽSK Juraja Blanára a generálneho riaditeľa Paola Ruzzini. Program, ktorého hlavnou myšlienkou bolo svetlo, jeho podoby a symbolika , sprevádzala ohňová šou a vianočný jarmok s ukážkami remesiel, sprítomňujúcich blížiace sa Vianočné sviatky. Okrem poslancom SNR a ďalších významných hostí sa tejto významnej udalosti zúčastnili aj mnohí návštevníci, ktorí chceli na vlastné oči vidieť hru živého ohňa i svetelných efektov a pritom zažiť pôsobivú a neopakovateľnú atmosféru.

 

Odomykanie Oravského hradu - galéria fotografií (1.5.2003)

 

 

Expozície

 

Prírodovedná expozícia je rozdelená na dve časti - Fauna a flóra Roháčov a Oravská priehrada.

Archeologická expozícia sa venuje pravekej minulosti osídlenia Oravy

Etnografická expozícia má názov Rok na dedine a prezentuje oravské obce.
 

Historická expozícia je tvorená pôvodným zariadením hradu a jeho stavbou.

 

Oravský hrad je súčasťou Oravského múzea OM Dolný Kubín

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
23.07.2017   SVADBY RODU THURZO

Život Juraja Thurza je ako vystrihnutý z rozprávky, nielen že mal rozprávkovú moc a bohatstvo, ale mal aj sedem dcér, ktorým vystrojil rozprávkové svadby. Vtedajší kronikári zapisovali podrobné údaje o množstve spotrebovaných potravín na svadobných hostinách a karoch. Dodnes nás môže udivovať zoznam obrovského množstva, ktoré prítomní zjedli. Na svadbe Judity Thurzovej s pánom Vršateckého hradu Andrejom Jakušicom sa minulo 35 volov, 117 teliat, 156 jahniat, 116 prasiec, 27 sŕn, 188 zajacov, 525 jarabíc, 414 kapúnov, 784 sliepok, 419 husí, 5 365 vajec, 70 hlavátok a 2 300 pstruhov. My síce na podujatí Svadby rodu Thurzo nebudeme mať také hojné občerstvenie, no napriek tomu sa môžete tešiť na bohatý a zaujímavý program v podaní Spoločnosti Fringia. Predvedú vám dobové pytačky, tance a aj samotnú svadbu.


28.07.2017   KEĎ SA ZOTMIE NA ORAVSKOM HRADE, nočná prehliadka

Pozývame Vás na v poradí druhú nočnú prehliadku Oravského hradu, počas ktorej budeme spoločne cestovať časom. Príďte na Oravský hrad a na vlastnej koži zažite popravu bosorky, rytiersku bitku, šou hradných kaukliarov a samozrejme množstvo strašidiel, ktoré ku Oravskému hradu neodmysliteľne patria. Prídu aj špeciálni hostia z rodiny Adamsovcov a samotný palatín Juraj Thurzo sa poráta so smrťou, ktorá si na neho brúsi kosu. Využite online predpredaj a nenechajte si ujsť omnoho viac.

VSTUPNÉ:
dospelí - 8 €
deti, študenti,
ŤZP, dôchodcovia - 5 €

Predaj lístkov možný iba ONLINE na www.oravskemuzeum.sk do 27.7.2017
Vstupy každých 15 min. od 20:30 do 00:30 h
Predaj lístkov na mieste nebude prebiehať!
Vstup na vlastnú zodpovednosť.

Podujatie je vhodné pre návštevníkov od 12 rokov (vrátane).

 

30.07.2017   DIVADLO NA HRADE, XXVI. ročník

XXVI. ročník podujatia Divadlo na hrade je pre Vás pripravené aj tento rok, takže pozývame malých i veľkých, aby si nenechali ujsť príbeh o nenapraviteľnom, no milom Polepetkovi. Predstavenie v podaní Divadla Etudy sa odohrá dvakrát o 13:00 a 15:00 h na nádvorí Oravského hradu.

VSTUPNÉ:
dospelí - 2 €
deti - 1€

 

06.08.2017   DEŇ V STREDOVEKU, Oravský hrad

Leto bez podujatia Deň v stredoveku by sa nám už jednoducho nerátalo. Vráťte sa s nami v čase a zažite atmosféru Oravského hradu, ako za čias jeho najväčšej slávy.

Program: Aktivita pre deti - Staň sa rytierom dračieho rádu, Nitrianska turnajová spoločnosť, Fakírska šou Aratron Aspis, Divadelná skupina OM, Dobová hudba Strigôň, Tanečnice Orientalico, Sokoliari

 

     

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!