OM - Oravský hrad Oravský Podzámok
* OM - Orava Castle Oravsky Podzamok

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

027 41 Oravský Podzámok

Tel.: +421 43 581 61 11, +421 43 581 61 19
E-mail: muzeum@oravskemuzeum.sk
Www: www.oravahrad.sk

 

Otváracie hodiny

 

Otváracie hodiny všetkých expozícií Oravského múzea P.O.Hviezdoslava v PDF

november-marec: denne  10.00 - 15.00
apríl: zatvorené
máj,september: denne  8.30 - 17.00
jún: denne 8.30 - 17.30
júl,august: denne 8.30 - 18.00
október: denne  8.30 - 16.00

V dňoch 24.,25.,26., 31.12. a 1.1. - zatvorené

 

História-popis

Oravský hradZachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.Oravský hrad
Oravský hrad, kedysi sídlo Oravskej župy, vznikol v 13.-tom storočí na mieste staršieho osídlenia pochádzajúceho asi z rozhrania letopočtov. Prvá písomná historická zmienka pochádza z roku 1267, kedy bol kráľovským majetkom. Postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Thurzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významné Oravský hradstavby renesančného obdobia. V roku 1800 hrad vyhorel a bol veľmi poškodený. Čoskoro však bolo postarané o jeho konzerváciu a obnovu, pričom Pálffyovci (poslední majitelia) sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu.
Posledná a najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila až v rokoch 1953 - 1968.
Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky so zariadením z roku 1752.

 

Slávnostné uvedenie osvetlenia Oravského hradu

Oravský hrad - osvetlenieOravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, v pondelok 8. decembra 2008 slávnostne osvetlilo národnú kultúrnu pamiatku Oravský hrad. K realizácii takejto rozsiahlej akcie dopomohli aktivity Žilinského samosprávneho kraja a sponzorská podpora Slovenských Elektrárni Enel a. s. Svetlo sprevádza ľudstvo počas jeho existencie v najrôznejších podobách. Živý oheň bol vo všetkých kultúrach posvätným živlom , ktorý chránil ľudí pred nebezpečenstvom. Pec bola symbolom rodiny a domova. Svetlo nemá svoje miesto len vo viere ľudí, ale aj v umení a vo vede. Človek vynašiel umelý zdroj svetla, spútal ho a v nočnom čase rozsvietil našu planétu obrovským množstvom najrôznejších svetiel a reklám. A práve v nastávajúcom zimnom období, keď sila slnečných lúčov stráca na svojej intenzite, bola tak trocha symbolicky, prostredníctvom pôsobivých umelých svetelných efektov, zviditeľnená časť nášho kultúrneho dedičstva, Oravský hrad. Oravský hrad - osvetlenieSlávnostné osvetlenie Oravského hradu vykonali spoločne zapnutím spínačov predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, generálny riaditeľ SE a. s. Bratislava Paolo Ruzzini a riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. Na recepcii, konanej v historických priestoroch Oravského hradu – Rytierskej sále, pozvaných hostí privítal spevácky súbor Sklo z Bratislavy a palatín Juraj Turzo pasovaním povýšil do grófskeho stavu s právom užívania všetkých dobrodení Oravského hradu predsedu ŽSK Juraja Blanára a generálneho riaditeľa Paola Ruzzini. Program, ktorého hlavnou myšlienkou bolo svetlo, jeho podoby a symbolika , sprevádzala ohňová šou a vianočný jarmok s ukážkami remesiel, sprítomňujúcich blížiace sa Vianočné sviatky. Okrem poslancom SNR a ďalších významných hostí sa tejto významnej udalosti zúčastnili aj mnohí návštevníci, ktorí chceli na vlastné oči vidieť hru živého ohňa i svetelných efektov a pritom zažiť pôsobivú a neopakovateľnú atmosféru.

 

Odomykanie Oravského hradu - galéria fotografií (1.5.2003)

 

 

Expozície

 

Prírodovedná expozícia je rozdelená na dve časti - Fauna a flóra Roháčov a Oravská priehrada.

Archeologická expozícia sa venuje pravekej minulosti osídlenia Oravy

Etnografická expozícia má názov Rok na dedine a prezentuje oravské obce.
 

Historická expozícia je tvorená pôvodným zariadením hradu a jeho stavbou.

 

Oravský hrad je súčasťou Oravského múzea OM Dolný Kubín

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
14.08.2016,
10.00 - 16.00
  Knižnica - vzácna pokladnica

Knižnica - vzácna pokladnicaV nedeľu 14. 8. sme klasickú historickú prehliadku Oravského hradu obohatili o prezentáciu zbierky Vavrinca Čaploviča. Ako vášnivý zberateľ kníh vybudoval bohatú a vzácnu knižnicu, ktorá v súčasnosti obsahuje už viac ako 93 000 knižničných jednotiek. Osobitný fond tvoria knihy slovenských autorov od 16. storočia, ale výnimočné sú aj viaceré vzácne rukopisy, prvotlače, kartografická a výtvarná zbierka. Celú svoju knižnicu v roku 1839 venoval Oravskému ľudu, aby pomohol jeho vzdelanosti. Zbierku Vám budú prezentovať knihovníčky pracujúce v Čaplovičovej knižnici. Posledný vstup na podujatie je o 16.00 h.

 

21.08.2016,
10.00 - 16.00
  Lovu zdar

Lovu zdarJeden z víkendov letných prázdnin bude patriť aj podujatiu s názvom Lovu zdar. Ide o historicko-prírodovednú akciu približujúcu rôzne spôsoby a techniky lovu, ich historický vývin a tradície spojené s touto obľúbenou zábavou šľachty. Návštevník bude mať možnosť preniknúť do sveta poľovníkov zábavnou a interaktívnou formou. Predvádzaná bude streľba z luku a historických zbraní, ukážky dravcov a trofejí, hlasy a stopy zvierat a poľovnícke vábničky.
Podujatie je súčasťou klasickej prehliadky Oravského hradu. Posledný vstup na podujatie je o 16.00 h.

 

26.08.2016,
20.00 - 01:30
  Dracula
- nočná prehliadka

DraculaPosledná nočná prehliadka je vyvrcholením všetkých letných podujatí. Oravský hrad zavŕši sezónu nočnou prehliadkou s výstižným názvom "Dracula".
Všetci hradní duchovia čakajú spolu so svojim šéfom Draculom na ich najväčšiu slávnosť, ktorou je práve táto nočná prehliadka. Môžete sa tešiť na naplnený program, pri ktorom sa Vám zatají dych. Upír Nosferatu, ktorý bol inšpiráciou pre prvý nemý horor na svete, natočený v roku 1922 práve na Oravskom hrade, si príde urobiť na svoj hrad poriadok. Vstúpte do hradného festivalu duchov a strašidiel, na ktorom sa budete báť, ale i smiať. Pripravili sme si pre Vás bohatý program.
Aby sme sa vyhli dlhým radom a čakacím lehotám tento ročník bude nákup lístkov možný iba prostredníctvom ONLINE predaja. Využite túto možnosť pre Vaše pohodlie a istotu. ONLINE predaj bude prebiehať na www.oravskemuzeum.sk do 26. 8. - 15.00 h. Vstupy do hradu budú od 20.00 do 01.30 h. Predaj lístkov na mieste nebude možný.

VSTUPNÉ:
dospelý - 9 €
študent, ŤZP, dôchodca - 6 €
Podujatie nie je vhodné pre deti do 15 rokov.

 

28.08.2016   Slovenské rytierske dni
     
04.09.2016   Povesti a legendy Oravského hradu
     
09.09.2016   Thurzova plaketa
- odovzdávanie cien pre významných rodákov z Oravy
     
22.-23.09.2016   História bližšie deťom a mládeži
     
29.09.2016   Omša v Kaplnke sv. Michala
     

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!