OM - Oravský hrad Oravský Podzámok
* OM - Orava Castle Oravsky Podzamok

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

027 41 Oravský Podzámok

Tel.: +421 43 581 61 11, +421 43 581 61 19
E-mail: muzeum@oravskemuzeum.sk
Www: www.oravahrad.sk

 

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny všetkých expozícií Oravského múzea P.O.Hviezdoslava v PDF

november-marec: denne  10.00 - 15.00
apríl: zatvorené
máj,september: denne  8.30 - 17.00
jún: denne 8.30 - 17.30
júl,august: denne 8.30 - 18.00
október: denne  8.30 - 16.00

V dňoch 24.,25.,26., 31.12. a 1.1. - zatvorené

 

História-popis

Oravský hradZachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.Oravský hrad
Oravský hrad, kedysi sídlo Oravskej župy, vznikol v 13.-tom storočí na mieste staršieho osídlenia pochádzajúceho asi z rozhrania letopočtov. Prvá písomná historická zmienka pochádza z roku 1267, kedy bol kráľovským majetkom. Postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Thurzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významné Oravský hradstavby renesančného obdobia. V roku 1800 hrad vyhorel a bol veľmi poškodený. Čoskoro však bolo postarané o jeho konzerváciu a obnovu, pričom Pálffyovci (poslední majitelia) sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu.
Posledná a najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila až v rokoch 1953 - 1968.
Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky so zariadením z roku 1752.

 

Slávnostné uvedenie osvetlenia Oravského hradu

Oravský hrad - osvetlenieOravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, v pondelok 8. decembra 2008 slávnostne osvetlilo národnú kultúrnu pamiatku Oravský hrad. K realizácii takejto rozsiahlej akcie dopomohli aktivity Žilinského samosprávneho kraja a sponzorská podpora Slovenských Elektrárni Enel a. s. Svetlo sprevádza ľudstvo počas jeho existencie v najrôznejších podobách. Živý oheň bol vo všetkých kultúrach posvätným živlom , ktorý chránil ľudí pred nebezpečenstvom. Pec bola symbolom rodiny a domova. Svetlo nemá svoje miesto len vo viere ľudí, ale aj v umení a vo vede. Človek vynašiel umelý zdroj svetla, spútal ho a v nočnom čase rozsvietil našu planétu obrovským množstvom najrôznejších svetiel a reklám. A práve v nastávajúcom zimnom období, keď sila slnečných lúčov stráca na svojej intenzite, bola tak trocha symbolicky, prostredníctvom pôsobivých umelých svetelných efektov, zviditeľnená časť nášho kultúrneho dedičstva, Oravský hrad. Oravský hrad - osvetlenieSlávnostné osvetlenie Oravského hradu vykonali spoločne zapnutím spínačov predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, generálny riaditeľ SE a. s. Bratislava Paolo Ruzzini a riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. Na recepcii, konanej v historických priestoroch Oravského hradu – Rytierskej sále, pozvaných hostí privítal spevácky súbor Sklo z Bratislavy a palatín Juraj Turzo pasovaním povýšil do grófskeho stavu s právom užívania všetkých dobrodení Oravského hradu predsedu ŽSK Juraja Blanára a generálneho riaditeľa Paola Ruzzini. Program, ktorého hlavnou myšlienkou bolo svetlo, jeho podoby a symbolika , sprevádzala ohňová šou a vianočný jarmok s ukážkami remesiel, sprítomňujúcich blížiace sa Vianočné sviatky. Okrem poslancom SNR a ďalších významných hostí sa tejto významnej udalosti zúčastnili aj mnohí návštevníci, ktorí chceli na vlastné oči vidieť hru živého ohňa i svetelných efektov a pritom zažiť pôsobivú a neopakovateľnú atmosféru.

 

Odomykanie Oravského hradu - galéria fotografií (1.5.2003)

 

 

Expozície

Prírodovedná expozícia je rozdelená na dve časti - Fauna a flóra Roháčov a Oravská priehrada.

Archeologická expozícia sa venuje pravekej minulosti osídlenia Oravy

Etnografická expozícia má názov Rok na dedine a prezentuje oravské obce.
 

Historická expozícia je tvorená pôvodným zariadením hradu a jeho stavbou.

 

Oravský hrad je súčasťou Oravského múzea OM Dolný Kubín

 

Kalendárium

 

Kalendárium Oravského múzea na rok 2014 v PDF

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
03.08.2014   Deň v stredoveku

Deň v stredovekuPo predchádzajúcich úspešných podujatiach s názvom Dni v stredoveku, ktoré sa konali uplynulé dva roky, sa Oravské múzeum rozhodlo pripraviť pre návštevníkov podobné podujatie - "Deň v stredoveku." Bude tu prezentovaná stredoveká história, priblíženie života a kultúry daného obdobia, získanie informácii, čo bolo pre tieto regióny spoločné ale i odlišné. Oravský hrad ožije stredovekou hudbou, tancom, svoje umenie predvedú kaukliari i zdatní šermiari.

 

08.08.2014,
19.00 - 21.00
  Tajomný hrad – večerná prehliadka pre rodičov s deťmi

Tajomný hrad – večerná prehliadka pre rodičov s deťmiPrečo by mali mať nočné prehliadky len dospelí??? Myslíme aj na všetky deti. Práve podujatie Tajomný hrad je nočná prehliadka pre všetky detičky, oživená o rozprávkové bytosti a príbehy. Večerná prehliadka tajomným Oravským hradom je teda venovaná hlavne mladším návštevníkom a ich rodičom, kde môžu stretnúť rôzne nadprirodzené bytosti.

 

09.08.2014 10.08.2014 Povesti a legendy Oravského hradu

Povesti a legendy Oravského hraduOravské múzeum pripravilo bohatý program venovaný legendám a povestiam. Kde inde sa návštevník dozvie o povestiach a legendách ak nie práve na Oravskom hrade. Návštevníci sa počas klasickej prehliadky zastavujú na stanovištiach, kde herci v kostýmoch interaktívnou formou prerozprávajú rôzne povesti a legendy, dotýkajúce sa chladných a zároveň romantických miest Oravského hradu.

 

17.08.2014,
10.00 - 17.00
  V znamení draka a rúna

V znamení draka a rúnaDračí rád, ako aj Rád zlatého rúna sú späté nielen s históriou Uhorska, ale aj s históriou Oravského hradu. V spolupráci s českým hradom Pernštejn sme pripravili veľké historické podujatie, ktoré obnoví tradíciu rytierov, hrdinských činov a stredovekých nádvorí, kde bolo vždy živo. Navyše všetky deti sa budú môcť stať Rytiermi dračieho rádu. VSTUP NA NÁDVORIE VOĽNÝ!

 

23.08.2014 24.08.2014 Hradná lekáreň

Hradná lekáreň- jeden z víkendov letných prázdnin pravidelne patrí podujatiu s názvom Hradná lekáreň. Ide o historicko-prírodovednú akciu približujúcu rôzne formy liečiv, ich historický vývin a tradície s nimi spojené. Toto všetko je návštevníkom priblížené zábavnou a interaktívnou formou.

 

29.08.2014,
20.00 - 22.00
  Dracula – Upír z Nosferatu
- nočná prehliadka

Dracula – Upír z NosferatuPosledná nočná prehliadka je vyvrcholením všetkých letných podujatí a teda Oravský hrad sezónu zavŕši nočnou prehliadkou s výstižným názvom "Dracula – Upír Nosferatu". Oravský hrad navštívi gróf Dracula a mnoho ďalších iných šikovných ale aj nemotornejších upírov, duchov a strašidiel. Atmosféru strašidelnej noci umocňuje strach z krvavého grófa a ostatných nočných bytostí. Ohňová šou, divadelné scény, strašidlá, humor, strach a omnoho viac. Toto všetko zahŕňa najnavštevovanejšia nočná prehliadka Dracula.

 

30.08.2014 31.08.2014 Sokoliarske umenie dravých vtákov

-počas tohto podujatia sa na Oravskom hrade rozlietajú dravé vtáky s ich sokoliarmi Oravské múzeum pripravilo obohatenie prázdninových prehliadok Oravského hradu o sokoliarske umenie dravých vtákov.

 

25.09.2014 26.09.2014 História bližšie deťom a mládeži
     
28.09.2014   Koncert v Kaplnke sv. Michala
     
31.10.2014   Bojíte sa tmy alebo the best of 2013
     
07.12.2014   Mikuláš na Oravskom hrade
     
14.12.2014   Adventný organový koncert v Kaplnke sv. Michala
     
28.12.2014 30.12.2014 Vianoce na Oravskom hrade
     

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!