Galéria SPP Bratislava
* SPP Gallery Bratislava

Galéria SPP, Bratislava

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Slovenský plynárenský priemysel, a.s.
Mlynské nivy 44/c, 825 11 Bratislava 26

Tel.: +421 2 6262 4242
E-mail: galeriaspp@spp.sk
Www: http://www.spp.sk/kontakt/kontakt-galeria-spp/

 

Otváracie hodiny

 

Po-Pi 11.00 - 18.00

Vstup do galérie je bezplatný.

 

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Základné informácie o Galérii SPP

Galéria SPP od svojho otvorenia v roku 2000 poskytla priestor pre vyše 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov z oblasti výtvarného umenia. Svoje miesto tu našli obrazy, sochy, keramika, či umelecké diela z textilu a skla. Návštevníci tu mohli obdivovať diela takých významných autorov, ako napríklad Vojtech Farkaš, Alexej Vojtášek, Iveta Lederer a Katarína Alexyová-Fígerová.
V roku 2017 sa návštevníci môžu tešiť na výstavy Daniela Bidelnicu, Jána Koválika, Márie Bidelnicovej a ďalších významných výtvarníkov.

 

Expozície

 

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
16.02.2017, vernisáž o 18.00 10.03.2017 Daniel Bidelnica „Vtedy keď sa zastaví čas“

Majster kontrastov oslavuje životné jubileum
Bratislava, 9. februára 2017 – Galéria SPP prináša svojim návštevníkom a milovníkom umenia pestrofarebnú tvorbu všestranného slovenského umelca Daniela Bidelnicu. Pri príležitosti jeho životného jubilea uvedie výstavu pod názvom „Vtedy keď sa zastaví čas“. Fenomenálnu hru farieb a kontrastov si bude môcť verejnosť vychutnať od piatka 17. februára do 10. marca 2017.
Tvorbu významného slovenského umelca Daniela Bidelnicu vnímajú odborníci ako hru, ktorou sa snaží vyfarbiť každodennú šeď našich dní. Autor používa čistú a jasnú paletu, čím zdôrazňuje vzájomné pôsobenie a napätie medzi farebnou vyváženosťou a kontrastom. Neustála polarita dobra a zla, či harmónia ľudských vzťahov, sú témy, ktoré autor stále neopúšťa a sú preňho trvalo aktuálne. Vo svojich dielach ukazuje svoju tvár ako odraz svojich vnútorných pocitov, ktoré ostávajú zašifrované v umeleckej tvorbe. Na prvý pohľad pôsobia jeho maľby v kompozícii nezlučiteľne a príliš vzdialene, ale ak sa viackrát pozrieme na umne, vedľa seba umiestnené kolorované plochy, určite v nich objavíme hlbokú „sebafotografiu“ ich autora.
Daniel Bidelnica je všestranným tvorcom a okrem maľby sa venuje i grafike, mozaike, airbrushu, bodypaintingu a apropriácii predmetov dennej spotreby i umeleckého charakteru, ktoré pretvára vlastným farebným ponímaním. Špecifickým prejavom autorovej tvorby je spontánne pomaľovanie čohokoľvek, čo uzná za vhodné – od áut, okuliarov, oblečenia, až po sochy zvierat v životnej veľkosti alebo budovy. Najnovším médiom, ktoré Daniel Bidelnica vo svojich dielach používa je sprej. Na farebné pozadia sprejuje kruhy rôznych veľkostí a farieb, medzi ktorými sa objavuje šifrované farebné pôsobenie. Optimizmus, senzibilita, aktivita a veselosť osobnosti sú charakteristické povahové vlastnosti Daniela Bidelnicu, ktoré sa v jeho výtvarnom prejave zlučujú, a ktoré môžu návštevníci Galérie SPP v najbližších dňoch obdivovať.
Slávnostná vernisáž sa uskutoční presne v deň životného jubilea Daniela Bidelnicu vo štvrtok, 16. februára 2017 o 18.00 h v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave.
O autorovi: Daniel Bidelnica ( *1957) – Umenie študoval na strednej aj na vysokej škole v Bratislave, pričom na VŠVU sa venoval monumentálnej maľbe. Od roku 1979 vystavuje na významných kolektívnych výstavách a o päť rokov neskôr pravidelne predstavuje svoje diela aj na samostatných expozíciách. Okrem Slovenska vystavuje aj v zahraničí, napríklad v Paríži, Ríme, Káhire či Rio de Janeire. Z jeho ďalších aktivít spomeňme založenie maliarskych sympózií Dialógy v kaštieli Mojmírovce a Oľšany Color na farme Bolka Polívku pri Brne, ďalej realizáciu veľkoplošnej nástennej maľby na budove Múzea moderného umenia Danubiana v Čunove, vytvorenie Sovieho domu v parku kaštieľa v Mojmírovciach či spolurealizáciu objektu TA-KRAVA-TA v medzinárodnom projekte Cow Parade. Venuje sa maľbe, grafike, tapisérii, farebnej plastike, body paintingu, maľovaniu áut, budov a úžitkových predmetov. Jeho diela sú majetkom mnohých galérií, múzeí a inštitúcií, nachádzajú sa taktiež v súkromných zbierkach doma i v zahraničí.

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!