Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch
* Art Gallery of Ernest Zmetak in Nove Zamky

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Björnsonova 1, 940 54 Nové Zámky

Tel.: +421 35 640 84 40, +421 35 640 84 41-2
E-mail: galerianz@galerianz.eu
Www: www.galerianz.eu

 

Otváracie hodiny

 

Ut-Pi  8.00 - 17.00, So  9.00 - 13.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné - stále expozície: 1,50 €
Základné vstupné - výstavy: 1 €
Zľavnené vstupné: 0,50 €
Bezplatný vstup: VŠ - umelecký smer a učitelia

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Galéria umeniaGaléria umeniaGaléria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch, predtým Galéria umenia, Galéria XC, Požitavská galéria a pôvodne Galéria umenia, vznikla v roku 1979.

 

Expozície

Stála expozícia galérie je umiestnená na prvom poschodí budovy Galérie umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch. Zameriava sa na stredoeurópske výtvarné umenie 18. a 19.- teho storočia a na umenie 19. a 20.-teho storočia na Slovensku a v Maďarsku.
Expozícia Lajosa Kassáka je umiestnená na druhom poschodí budovy a má dokumentačný, literárny a výtvarný charakter.

 

Fotogaléria

Galéria umenia Galéria umenia Galéria umenia Galéria umenia Galéria umenia
Galéria umenia Galéria umenia Galéria umenia Galéria umenia Galéria umenia
Galéria umenia Galéria umenia Galéria umenia Galéria umenia Galéria umenia
Galéria umenia Martin BENKA (1888-1971): Slovenské leto, okolo 1930 Vincent Hložník (1919-1997): Cirkus, 1944 M.A.Bazovský (1899-1968): Chvála slnku, 1947 Galéria umenia

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
september 2016 december 2016 Galéria plná hudby
- cyklus komorných koncertov / X. ročník

Pozvánka na podujatie (PDF)
- ZAČIATOK KONCERTOV O 17.00 / VSTUPNÉ 1€

06.12.2016: VIANOČNÝ KONCERT / Antonio Vivaldi, Béla Bartók, Astor Piazzola, vianočné piesne

 

20.10.2016, vernisáž o 17.00 03.12.2016 Jana Machatová, Peter Machata: Súkromné expedície

Jana Machatová, Peter Machata: Súkromné expedícieKurátorka: Viera Kleinová
Ich zónou je výtvarný šperk a o ich tvorbe bolo v ostatnom čas počuť nielen na Slovensku. Jana Machatová a Peter Machata tento rok stihli autorskú výstavu v bratislavskej Galérii Čin čin, prezentáciu na najväčšej svetovej prehliadke autorského šperku Schmuck v Mníchove, ich šperky sa objavili v Bratislave počas Medzinárodnej konferencie ŠperkStret na výstave Lovci zoznamov v Galérii Medium aj na retrospektívnej exhibícii zo sympózií šperku v Kremnici v Galérii Umelka. Na pôde slovenského autorského šperku sa Jana Machatová a Peter Machata pohybujú od konca 90. rokov 20. storočia – príznačné je, že svoje výstavné prezentácie realizujú veľmi často ako spoločné projekty. Majú za sebou zahraničné študijné pobyty i viaceré skúsenosti z domácich i zahraničných výtvarných sympózií, Peter Machata aj z pozície organizátora. Jana Machatová dnes delí svoj čas medzi šperk a pedagogické pôsobenie, Peter Machata sa okrem šperku, sochy a kresby zaoberá v rámci Katedry dizajnu VŠVU v Bratislavy využitím digitálnych technológií vo výtvarnej praxi. Výstava v Galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch zaznamenáva prierez šperkárskou tvorbou oboch výtvarníkov, objavia sa tu ale aj celkom nové, ešte neprezentované diela.
Jana Machatová
Zázemie Jany Machatovej vychádza zo šperkárskeho školenia na VŠVU v Bratislave, ktoré absolvovala ako jedna z prvých – jej pedagógmi boli Anton Cepka a Karol Weisslechner. Svoj autorský rukopis si po geometrizujúco-kinetickej epizóde nachádza v naratívnom šperku – komunikuje ho hlavne formou brošne, so zapojením montáže, vrstvenia - výrazne autobiografický tón presadzuje najmä prostredníctvom spojenia šperku s fotografiou. Prízvuk na osobné/ rodinné / fantazijné pamäťové stopy rozvíjaný „medailónmi“ v laminovanej fotografii či vyrezávanom striebornom plechu neskôr strieda naladenie na širší kontext - privátny či fantazijný sentiment nahrádza komentár, ktorý sladkým detským časom nasadzuje celkom trpkú (alebo) realistickú korunu. Socialistické Československo v jej šperkoch defiluje s rôznymi atribútmi – pioniermi, spartakiádami, štátnikmi, panelákmi. Päťcípe hviezdy, pionierske odznaky, modrotlač alebo ostnatý drôt účinkujú v jej šperkoch ako svojrázne politikum, nevyhýba sa ale ani mrazivo realistickému prepisu doby totalitnej. Výskumom pamäti si tak skladá vlastnú spomienkovú mapu, kde sa osobné, kolektívne i historické stáva výstižnou pripomienkou „tekutého času“.
Peter Machata
Absolvent kameňosochárstva na SUPŠ v Bratislave a sochárskeho ateliéru Jozefa Jankoviča na VŠVU v Bratislave sa šperku sústredenejšie začal venovať po vysokej škole. Socha a kresba sú stále predmetom jeho pozornosti (plastika má ostatne miesto aj na aktuálnej výstave), ale permanentný a intenzívny záujem venuje hlavne šperku. Nazerá ho zo sochárskej pozície – vníma ho ako malú plastiku, konzistentne a dôsledne buduje syntax svojich šperkov založenú na princípe reliéfu, plastického útvaru, schránky. Experimentuje so štruktúrami, zaujíma ho napätie plochy a priestoru, vzťahy materiálov, hry s reverzom a averzom, imponujú mu možnosti nových technológií.
Jeho šperky sú subtílnymi prienikmi šperkárskych a skulpturálnych metód – geometrická a poetická abstrakcia uňho najnovšie prechádza do polohy figuratívnej metafory v kolekcii Relikvia. A ak donedávna realizoval svoje diela hlavne v striebre, v ostatnom čase pripája plastické hmoty – plexisklo a corian, ktoré preňho znamenajú nové podnety v rámci hľadania vzťahov medzi vnútorným a vonkajším, otvoreným a zavretým, dovoľujú mu pracovať viac s transparenciou, priepustnosťou jednotlivých vrstiev, relativizovať frontálnosť reliéfu, oponovať navyknutému chápaniu statiky.

 

08.12.2016 január 2017 OTIS LAUBERT

Kurátor: Helena Markusková

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!