Galéria Jána Koniarka v Trnave (GJK)
* Jan Koniarek Gallery in Trnava

Galéria Jána Koniarka, Trnava

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Kopplova vila
Zelený kríček 3, 917 01 Trnava

Tel.: +421 33 551 16 59
E-mail: sekretariat@gjk.sk
Www: www.gjk.sk

 

Otváracie hodiny

 

Ut-Pi: 9.00 - 17.00
So-Ne: 13.00 - 18.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Kopplova vila, Synagóga, Kopplova vila + Synagóga (K,S,K+S)

Základné vstupné - dospelí: 1,50 € - 1,20 € - 2,30 €
Zľavnené vstupné: 0,80 € - 0,60 € - 1 €
Skupinové vstupné (viac ako 7 osôb): 0,50 €
Podrobnosti o vstupnom nájdete na oficiálnej stránke GJK

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Galéria Jána Koniarka, TrnavaGaléria Jána Koniarka vznikla v Trnave v roku 1976. V jej názve figuruje kľúčová osobnosť slovenského sochárstva Jána Koniarka, ktorý žil v rokoch 1924 - 1952 a pôsobil v Trnave.
Galéria Jána Koniarka, TrnavaGaléria sa zameriava na výtvarné umenie 20. a 21.storočia, na umelcov aktívnych na európskej scéne, ako i na výtvarníkov pôsobiacich v Trnave.
Sídlom galérie je od roku 1992 bývalá veľkostatkárska vila nazývaná Kopplova vila.
Poslaním galérie je budovanie zbierkového fondu a Galéria Jána Koniarka, Trnavasprístupňovanie umeleckých diel verejnosti, ako i spracovávanie dokumentácie a riešenie vedecko-výskumných úloh. Súčasťou galérie je odborná knižnica. Galéria Jána Koniarka je taktiež jedna zo zakladateľských organizácií medzinárodnej siete inštitúcií zameraných na prezentáciu súčasného umenia Art Centres of Europe.
Osobitnou kapitolou v aktivitách galérie je od roku 1991 jej funkcia hlavného usporiadateľa medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátovej tvorby - Trienále plagátu Trnava (TPT).

Expozície

JÁN KONIAREK - zakladateľ moderného slovenského sochárstva

Galéria Jána Koniarka - prístavbaV roku 2002 vstúpila do kultúrneho života Trnavy a celého Slovenska Stála expozícia sochárskej tvorby Jána Koniarka. Umelecký odkaz Jána Koniarka (30. 1. 1878 Voderady - 4. 5. 1952 Trnava) sa stal základom moderného slovenského sochárstva. Vybudovanie prístavby galerijnej budovy Kopplovho kaštieľa a realizácia stálej expozície je na Slovensku unikátnym počinom a predstavuje približne 60 diel Jána Koniarka. Expozícia umožňuje okrem vizuálneho aj haptický zážitok, pretože všetky sochy okrem mramorových sú určené aj na hmatové poznávanie divákmi.

 

 

 

KLENOTY DOMOVA - slovenské klasické umenie 20. storočia

 

Galéria portrétov - výber diel z kolekcie portrétneho žánru reprezentujúce vývoj portrétneho maliarstva od konca 18.storočia po súčasnosť zo zbierok GJK

 

Fotogaléria z expozícií

Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava´
Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava  
Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava
Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava  
  Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava  

 

Synagóga - Centrum súčasného umenia Trnava

 

Kalendárium

 

Kopplova vila:

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
30.03.2017, vernisáž o 18.00 04.05.2017 Sepp Laubner (A): Zrkadlenie / Spiegelung

Sepp Laubner (A): Zrkadlenie / SpiegelungAutorská výstava rakúskeho výtvarníka staršej generácie (*1949) zachytávajúca prierez jeho maliarskej tvorby
Kurátor: Róbert Němeček
Sepp Laubner - akademický maliar, patrí dnes k najznámejším osobnostiam strednej generácie umelcov v rakúskom Burgenlande. Je zároveň výrazným predstaviteľom súčasných trendov v abstraktnej maľbe. Narodil sa 25.10.1949 v Eisenstadte. Tu aj zmaturoval v roku 1968 a následne absolvoval v rokoch 1969 - 74 štúdium maľby na Akadémii výtvarných umení vo Viedni. Už počas svojich štúdií inklinoval k abstrakcii výtvarnej skupiny reprezentovanej Petrom Pongratzom, Franzom Ringelom a Martou Jungwirth. Od roku 1976 sa aktívne podieľal na vzniku a prevádzke Umeleckého centra (Action Centre) v “Cselley Műhle” v dedinke Oslip pri Eisenstadte, kde má aj svoj ateliér. Upravená a zmodernizovaná rozľahlá bývalá kúria je dnes vynikajúcou platformou pre umenie.
Abstraktná maľba, na rozdiel od maľby realistickej, dovoľuje divákovi prisúdiť obrazu vlastný význam, alebo dej. Autor ráta aj s aktívnou spoluprácou diváka, ktorý si vytvára príbehy sám, na základe vyslaných signálov z jeho obrazov. Zámerne ani nedáva obrazom názvy, aby si každý mohol nazvať dielo po svojom. Je to spôsob jeho komunikácie s divákom. Z tohto princípu vychádza aj názov výstavy: Zrkadlenie/Spiegelung - je to akýsi odraz obrazu, ktorý sa zrkadlí v očiach divákov.
Laubnerove obrazy síce spôsobia ako “rafinovaný zmätok” alebo “usporiadaný neporiadok”, avšak zobrazujú celkom reálne, aj keď abstraktné témy. Jeho kompozície sú plné napätia, vášne pre život a života pre vášeň, v ktorom môže fantázia zapojiť diváka do vnútorného deja. Výrazné farby hlavne všadeprítomná intenzívna červená v kontraste so svetlými a tmavými odtieňmi, kresebnými zásahmi a fŕkancami štetca, pôsobia prekvapujúco a sugestívne. Vo svojom výrazovom napätí odhaľujú kompozičné celky aj tajomstvá vášní a skrytej erotiky.
Sepp Laubner používa väčšinou techniku akrylu s použitím niekoľkých vrstiev laku. Vo svojej tvorbe je citlivý, intelektuálne slušný, emocionálne silný ale aj citovo vnímavý. Jeho umenie je konzistentné, vyvíja sa rovnomerne a kontinuálne, aj keď v jeho tvorbe môžeme rozoznať niekoľko vývojových fáz. Ide o koncentrovanú zmyselnosť, expresívny až dynamický spôsob maľby s využitím náhodných zásahov. Jeho diela sú nielen svojim obsahom, ale častokrát aj formátom monumentálne.
Preto je často pozývaný architektmi na spoluprácu pri interiérovej výzdobe verejných priestorov v okolí Eisenstadtu a Viedne. Preto si ho, právom, prisvojuje kraj Burgenland ako “svojho” maliara. Okrem domácich výstav v Eisenstadte vystavoval vo Viedni, Linzi, Grazi a Salzburgu. Za hranicami Rakúska poznajú jeho tvorbu v Győri (H), Bayreute, Frankfurte, Dombirne (D), Paríži (F), Benátkach, Miláne, (I), ale aj v Kórei (Soul) a USA (New York).
Výstava Sepp Laubnera ZRKADLENIE/ SPIEGELUNG v priestoroch Galérie Jána Koniarka nie je náhodná. Je výsledkom, alebo akýmsi odrazom jednak niekoľkoročnej cezhraničnej výmeny informácií v oblasti kultúry v rámci programu RECOM, medzi Trnavským samosprávnym krajom a Spolkovou krajinou Burgenland, ale aj prirodzený dôsledok môjho osobného priateľstva s jedinečným človekom s ktorým som sa po prvý raz stretol na sympóziu v Cselley Muehle.
Výsledkom tohto sympózia bola veľmi úspešná putovná výstava “Múry rozdeľujú-mosty spájajú” inštalovaná okrem Cselley Muehle aj v Budapešti, Trnave, Beyreute a Lipsku v roku 2015. Sepp Laubner v Trnave vystavoval v rámci tejto spoločnej výstavy v Synagóge – Centre súčasného umenia. Predstavuje nám svoju prierezovú kolekciu vrátane noviniek, ktoré vytvoril špeciálne pre našu galériu a vystavuje ich premiérovo.

 

12.05.2017, vernisáž o 18.00 02.07.2017 Juliana Mrvová: Travelóg

- autorská výstava maľby a kresieb etablovanej výtvarníčky mladšej generácie
kurátorka: Beata Jablonská

 

20.05.2017,
13.00 - 23.00
  Noc múzeí a galérií

Deň otvorených dverí v rámci 13. ročníka Medzinárodného dňa múzeí a galérií
Vstup voľný

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!