Galéria Jána Koniarka (GJK) Trnava
* Jan Koniarek Gallery Trnava

Galéria Jána Koniarka, Trnava

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Kopplova vila
Zelený kríček 3, 917 01 Trnava

Tel.: +421 33 551 16 59
E-mail: sekretariat@gjk.sk
Www: www.gjk.sk

 

Otváracie hodiny

 

Ut-Pi: 9.00 - 17.00
So-Ne: 13.00 - 18.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Kopplova vila, Synagóga, Kopplova vila + Synagóga (K,S,K+S)

Základné vstupné - dospelí: 1,50 € - 1,20 € - 2,30 €
Zľavnené vstupné: 0,80 € - 0,60 € - 1 €
Skupinové vstupné (viac ako 7 osôb): 0,50 €
Podrobnosti o vstupnom nájdete na oficiálnej stránke GJK

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Galéria Jána Koniarka, TrnavaGaléria Jána Koniarka vznikla v Trnave v roku 1976. V jej názve figuruje kľúčová osobnosť slovenského sochárstva Jána Koniarka, ktorý žil v rokoch 1924 - 1952 a pôsobil v Trnave.
Galéria Jána Koniarka, TrnavaGaléria sa zameriava na výtvarné umenie 20. a 21.storočia, na umelcov aktívnych na európskej scéne, ako i na výtvarníkov pôsobiacich v Trnave.
Sídlom galérie je od roku 1992 bývalá veľkostatkárska vila nazývaná Kopplova vila.
Poslaním galérie je budovanie zbierkového fondu a Galéria Jána Koniarka, Trnavasprístupňovanie umeleckých diel verejnosti, ako i spracovávanie dokumentácie a riešenie vedecko-výskumných úloh. Súčasťou galérie je odborná knižnica. Galéria Jána Koniarka je taktiež jedna zo zakladateľských organizácií medzinárodnej siete inštitúcií zameraných na prezentáciu súčasného umenia Art Centres of Europe.
Osobitnou kapitolou v aktivitách galérie je od roku 1991 jej funkcia hlavného usporiadateľa medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátovej tvorby - Trienále plagátu Trnava (TPT).

Expozície

JÁN KONIAREK - zakladateľ moderného slovenského sochárstva

Galéria Jána Koniarka - prístavbaV roku 2002 vstúpila do kultúrneho života Trnavy a celého Slovenska Stála expozícia sochárskej tvorby Jána Koniarka. Umelecký odkaz Jána Koniarka (30. 1. 1878 Voderady - 4. 5. 1952 Trnava) sa stal základom moderného slovenského sochárstva. Vybudovanie prístavby galerijnej budovy Kopplovho kaštieľa a realizácia stálej expozície je na Slovensku unikátnym počinom a predstavuje približne 60 diel Jána Koniarka. Expozícia umožňuje okrem vizuálneho aj haptický zážitok, pretože všetky sochy okrem mramorových sú určené aj na hmatové poznávanie divákmi.

 

 

 

KLENOTY DOMOVA - slovenské klasické umenie 20. storočia

 

Galéria portrétov - výber diel z kolekcie portrétneho žánru reprezentujúce vývoj portrétneho maliarstva od konca 18.storočia po súčasnosť zo zbierok GJK

 

Fotogaléria z expozícií

Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava´
Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava  
Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava
Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava  
  Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava Galéria Jána Koniarka, Trnava  

 

Synagóga - Centrum súčasného umenia Trnava

 

Kalendárium

 

Kopplova vila:

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
16.02.2017, vernisáž o 18.00 26.03.2017 Otto Szabó (SK)/Atilla Dienes (H): Osudové otázky

Otto Szabó (SK)/Atilla Dienes (H): Osudové otázkyVýstava rožňavského maliara strednej generácie (*1965) a maďarského sochára (*1942) rumunského pôvodu, držiteľa Munkácsyho ceny.
Kurátor: Miroslav Procházka
Výstava predstavuje dvoch výtvarníkov, ktorých okrem spoločnej maďarskej národnosti spája príbuzný okruh námetov, akým sú hlavolamy ľudského bytia, a zároveň aj podobné vyznenie diela.
Attila Diénes (1942) pochádza zo Sedmohradska, v roku 1968 absolvoval štúdium sochárstva na akadémii Jon Adreescu v Kluži, od roku 1988 žije v Maďarsku. Samostatne vystavoval v rodnom Targu Mures, v Bukurešti, Budapešti, vo Veszpréme, v Szentendre, Norimbergu, Washingtone či New Yorku. Skupinovo okrem iného v Poľsku, Holandsku, Francúzsku, Nemecku a Taliansku. Početnými prácami dotvoril verejné priestranstvá napríklad v Targu Mures, v Arkuse alebo Sâncraiu (Sedmohradsko), v Magyarpolány, v Balatonszárszó, Ópusztaszere, v Szentkirályszabadji, Ajke, Porrogu a Veszpréme, ako aj na Slovensku v Králi, Kráľovej nad Váhom, alebo Kráľovičových Kračanoch. V roku 2011 získal najvýznamnejšie maďarské výtvarné vyznamenanie - Munkácsyho cenu. Jeho dielo sa vyznačuje štýlovou istotou a ľahkým, jemným, intímnym vzletom, ktorý preniká tvary, elegantným rytmom a postojom, čím každá figúra upriamuje na seba pozornosť vo vlastnom priestore, ba aj striedavo clivým, náboženským, ironickým a bolestným ovzduším, ktoré každá vyžaruje. Jeho humanizmus už samotnou svojou pravdivosťou je dokladom nepokoja našich čias.
Otto Szabó (1965) sa narodil v Rožňave, v roku 1994 vyštudoval odbor voľnej grafiky u Igora Rumanského, Vojtecha Kolenčíka a Róberta Jančoviča VŠVU v Bratislave. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Venuje sa grafike, maľbe, sochárstvu a počítačovému dizajnu. Mal samostatné výstavy v Rožňave, Košiciach, Nitre, Bratislave, Prahe, Miškovci, Oradei, Varšave alebo na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Z jeho ruky vyšli medzi inými návrhy vitráží lučeneckej synagógy, socha mučenice Sáry Salkaháziovej do košického Dómu sv. Alžbety, interiéry a výtvarné plány hradu Vígľaš, mozaika na stenu hlavnej sály nového Maďarského veľvyslanectva v Bratislave, či štrnásť obrazov Krížovej cesty pre kostol v Moldave nad Bodvou. Je predsedom združenia nezávislých umelcov Rovás, ktoré sa zaoberá usporadúvaním pravidelných výstav, medzinárodných sympózií, workshopov, tvorivých táborov a školením mladých talentov. V roku 2010 dostal Cenu Pro Cultura Hungarica a v roku 2014 Kríž rytierskeho rádu Maďarskej republiky za oblasť výtvarného umenia. Jeho tvorbu, ktorou sa usiluje vyjadriť všeľudské symboly s večne platnými obsahmi, vymedzuje určujúca obrysová línia, pričom farby plnia úlohu nositeľov nálad a duševných rozpoložení. Štylizovanou kresbou, neobvyklým osvetlením a dekoratívnym koloritom dosahuje podivuhodný dojem čarovnej nádhery, pohybujúci sa v neurčitých končinách medzi víziou a snom.
Výpoveď výstavy o podstate ľudského jestvovania, o smútkoch, radostiach a nepokojoch, o skutočnosti, že od narodenia každý čakáme na odchod a medzi tým sa milujeme, hašteríme, nenávidíme, zakladáme si masky a hráme svoje malé hry aj sami pred sebou. Všetko odráža neodbytný pocit oboch autorov, ktorý diváka rozochvieva.

 

22.02.2017, 19.30   PechaKucha Night Trnava vol. 21

21. vydanie večera umenia a kultúry.

 

30.03.2017, vernisáž o 18.00 04.05.2017 Sepp Laubner (A): Zrkadlenie / Spiegelung

Autorská výstava rakúskeho výtvarníka staršej generácie (*1949) zachytávajúca prierez jeho maliarskej tvorby
Kurátor: Róbert Němeček

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!